Lego: Hračka/značka prověřená desetiletími

Asi nenajdeme nikoho, kdo by neznal Lego – legendární stavebnici, která se vyrábí v téměř původní podobě skoro 70 let. Lego patří mezi nejuznávanější značky světa obecně (nejsilnější brand roku 2015), na poli stavebnic a dětských hraček je už dlouhá léta stálicí. Příběh Lega je plný inspirativních okamžiků i pro dnešní start-upy. Tak se do něj nechvíli ponořme (a s ním i zpět do dětských let).

Ve skutečnosti se historie Lega začala psát už o několik let dříve, než před zmiňovanými sedmdesáti. V roce 1932 si Ole Kirk Christiansen, v té době neznámý mistr tesař a truhlář z dánské vesničky Billund, otevřel firmu, ve které vyráběl žebříky, žehlicí prkna a dřevěné hračky z březového dřeva. Jen o dva roky později už byla společnost plně zaměstnána výrobou nejrůznějších pojízdných hraček, dětských náklaďáčků a dalších dřevěných hraček. Ano, neznámější plastová hračka na světě měla své předchůdce v dřevené podobě! Tou dobou byl plast ještě hodně minoritně používaným materiálem napříč výrobními obory, nejen u hraček.

Zásadní rozhodnutí, které značku dovedlo ke světovému věhlasu, udělal zakladatel v roce 1947 tím, že koupil vstřikovací lis na jednolitý plast, díky kterému mohl začít masově vyrábět plastové hračky. Do roku 1949 stroj vyprodukoval na 200 různých druhů hraček včetně produktu nazvaného „Automaticky spojitelné kostky“. Ty byly předchůdcem dnešních Lego kostek. V té době se tyto kostky prodávaly stále pouze v Dánsku.

Lego je od svého prvopočátku rodinnou firmou předávanou z otce na syna. V druhé polovině 50. let udělal syn původního zakladatele na první pohled nevýznamnou změnu v konstrukci kostek. Technologie „trubiček a výstupků“ dodala tehdejším LEGO kostičkám dostatečnou stabilitu, ale zároveň umožňovala jejich snadné oddělení. V této podobě se Lego prodává dodnes.

 

Pokračování rozhovoru najdete v únorovém e-magu Starting Up

Autorka Bara profilovka mala

Barbora Mazochová
šéfredaktorka portálu iPodnikatel.cz


Diskuze k článku

Přidat komentář
phillipe Quick response :
nebo Whatsapp: + 33751364257
Hello, I am an individual who offers loans internationally . S kapitálem?
který bude použit k poskytování úvěrů mezi jednotlivci v krátkodobém i dlouhodobém horizontu v rozmezí od 5000 do 900.000 pro všechny vážné lidi, které to skutečně potřebují, úroková sazba je 3% ročně .Poskytuji finanční půjčky, půjčku na investice, půjčku na auto, osobní půjčku . Jsem k dispozici pro splnění své klienty v trvání maximálně 3 Dny po přijetí vaší přihlášky.Nikdo není vážně zdržet se hlasování.
2.10.2019 12:40 | Odpovědět
Daniela0014 Lego je super. Máme ještě nějaké schované po manželovi, když byl malý. Syn je na to ještě malý, tak si hrajeme zatím s větší stavebnicí https://hrackyzadobrekacky.cz/stavebnice/hraci-set-kidkraft-everyday-heroes-wooden-play-set-pyma a až trochu povyroste, tak si budeme hrát s legem.
13.12.2018 18:19 | Odpovědět

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.