Legito: IKEA na smlouvy

Pro některé podnikatele jsou smlouvy rutina, pro většinu ostatních spíš pojem, při kterém trnou hrůznou, aby něco nepokazili. Aby tomu tak nebylo, vznikla aplikace Legito. Kdo za ní stojí a co všechno umí?

K čemu Legito slouží?

Ondřej Materna: Legito je tu od toho, aby lidem „krylo zadek“. Ať v životě nebo podnikání, všichni potřebujeme smlouvy. Jasně, můžete se bez nich zpočátku v některých případech obejít, ale je to jako jet v autě bez brzd.

I v současné době si mohou lidé stáhnout smlouvu z internetu nebo jít za právníkem.

Ondřej Materna: V dostupnosti právní ochrany je spousta překážek. Někdy si prostě nemůžete právníka dovolit, někdy potřebujete smlouvu hned a nemáte právníka po ruce. Pokud si stáhnete smlouvu z internetu ve formě dokumentu, můžete si jí pouze doplnit, nemůžete si ji nechat odborně upravit pro svou situaci a podle svých potřeb. Taková smlouva řeší jen ty nejzákladnější věci. Ani s jejím vyplněním vám nikdo neporadí. Naším cílem je odbourávat překážky v dostupnosti kvalitní právní ochrany.

V čem je tedy Legito jiné?

Ondřej Materna: Naše aplikace uživatelům odborně nastaví smlouvu podle jejich potřeb. Uživatelům zobrazí možnosti, jak daný vztah řešit, uživatel si vybere jednu možnost a systém mu automaticky odborně upraví text smlouvy. Dále mu ukáže případné další možnosti nastavení a místa, kam má doplnit faktické údaje a poskytne mu k tomu nápovědu. Smlouvou to u nás nekončí. Naším cílem je po právní stránce ochránit uživatele, smlouva je jen prostředek, jak toho docílit. Legito automaticky vyhodnotí smlouvu a k ní pak vygeneruje další potřebné dokumenty (např. předávací protokoly) a poradí uživateli, co s danou smlouvu po jejím vytvoření udělat. V tomto směru musíme myslet i na potřeby uživatele, o kterých on sám třeba ani neví. Máme i pár dalších vychytávek, jako přednastavení smlouvy nebo automatizované překlady smluv.

Zvládnou si uživatelé sami vytvořit smlouvu jako od právníka?

Markéta Kabátová: Jsme taková IKEA na smlouvy. Nemusíte být zrovna truhlář, abyste si doma zvládl postavit jejich nábytek. Proč? Protože nábytek pro vás předpřipraví, navrhnou ho tak, aby minimalizovali riziko, že ho postavíte špatně a dají vám ke každému kroku návod. Stejné je to i s našimi smlouvami. Tedy ano, zvládnou a ani jim to netrvá moc dlouho, průměrný čas, za který si u nás uživatel sestaví a vyplní smlouvu, je přibližně 10 minut.

Kdo tvoří váš tým?

Juraj Patuš: V jádru jsme čtyři. Já mám na starosti technickou stránku projektu. Michal se stará o finance, Markéta o marketing a Ondra o všechno ostatní. Také máme kolem sebe spoustu skvělých lidí, kteří nám pomáhají všechno zvládnout, bez nich bychom to už v této fázi nezvládali a já bych jim chtěl touto cestou moc poděkovat. Také máme partnery v dalších státech, kteří nám pomáhají s rozjezdem Legita na místních trzích. 

 

Pokračování článku najdete v e-magu Starting Up

Autorka Bara profilovka mala

Barbora Mazochová
šéfredaktorka portálu iPodnikatel.cz


Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.