10 otázek pro… Tomáše Hajzlera – propagátora myšlenky svobody v práci a zakladatele vzdělávací společnosti PeopleComm

Dnes vám zprostředkováváme rozhovor s Tomášem Hajzlerem, se kterým jste se mohli seznámit už v článku s názvem Jak v sobě objevit talent. Pokud se chcete dozvědět o tomto propagátorovi myšlenky svobody v práci a zakladateli vzdělávací společnosti PeopleComm více, stačí, když budete číst dál.

10 otázek pro... Tomáše Hajzlera

Tomáše Hajzlera zajímá člověk v systému. Jinými slovy se snaží studovat lidská společenství a hledat cesty k tomu, jak to udělat, aby jednotlivec mohl i ve společenství s druhými lidmi zůstat co možná nejvíce sám sebou.

Profesně Tomáš Hajzler se věnuje propagaci nových trendů v oblasti práce a podnikání. Na tyto témata organizuje setkání, kurzy, vydává knihy, píše a vystupuje v rámci Podívejte se také na ochutnávku z práce Tomáše Hajzlera.

 

1 Proč a kdy jste se rozhodl pro vlastní podnikání?

Vždycky jsem k podnikání tíhnul. Jen jsem nikdy pořádně nevěděl, co a jak. Nejdříve jsem založil cestovku. Ta po dvou letech zkrachovala. Pak jsem založil šnečí farmu, ale šneci mi do půlroku utekli. Pak jsem se věnoval africkému umění, měli jsme dva obchody v centru Prahy, ale ty ani ne po pěti letech zkrachovaly. Až v Peoplecommu jsem našel, co mě opravdu baví a podle ohlasů je mi i rozumět.

A proč? Asi ta volnost, svoboda tvořit co chci, kdy chci a ským chci. A zodpovědnost za vlastní život.

2 Co byl váš první podnikatelský nápad a kde jste se nechal inspirovat?

Já myslím, že můj první nápad bylo kšeftování s céčkama. Ale zpátky k té cestovce – studoval jsem v Holandsku a všiml jsem si hladu holandských turistů po našich kopcích. Tak jsme se s mým tehdejším spolužákem Marcem rozhodli vozit Holanďany do českých hor.

3 Vzpomeňte si na začátky – šlo vždy podnikání lehce?

Těžký. Těžký. Když nevíte, co děláte, není to vaše skutečná vášeň a navíc v tom nejste dobří... To bylo blbý. Ale dobrá škola.

4 Měl jste nějaký plán nebo jste do podnikání „skočil po hlavě“?

skáču do života v zásadě po hlavě.

5 V duchu hesla „svoboda v práci“ se věnujete ve vzdělávací společnosti Peoplecomm, kterou jste založil, mnoha různým aktivitám – pořádáte kurzy, vydáváte knihy, organizujete konference, natáčíte videa, píšete blog. Jak jste s ke všem těmto činnostem dostal? Kde má původ myšlenka prosazovat principy svobody v práci mezi českými firmami?

Peoplecomm jsem začal podobně jako cestovku nebo šneky. Bez nějakého vyššího smyslu. Prostě jsem chtěl uniknout z korporace.

Na začátku jsme byli obyčejná HR firma, kterých je v naší zemi tisíce. Až časem jsem si začal všímat, že mi nevyhovuje, kolik lidí chodí do práce jen tak pro peníze, bez toho, že by k té práci měli jakýkoli vztah.

Začal jsem to zkoumat a úplně mě to chytlo. Je to tedy nějakých pět let, co jsem našel to, co mě skutečně pálí. A pak už to šlo jedno po druhém, blog, přednášky, kurzy, videa...

6 Co si myslíte, že bylo hlavní příčinou vašeho úspěchu a co se vám naopak nepodařilo?

Za úspěch považuji, že dělám něco, v čem vidím nějaký vyšší smysl. Že se mi daří chápat i vysvětlovat souvislosti práce v 21.století tak, že je tomu rozumět, a že (zdá se mi) to řadě lidí i prospívá. Překvapilo mě, jaký ohlas měly knihy, které jsme se rozhodli vydat.

Příčinou je asi nejvíc víra a přesvědčení, že je možné se živit tím, co mě skutečně baví, vytrvalost a schopnost komunikovat. No a pak podpora lidí okolo. Doma, okolo blogu i našich  dalších projektů.

A co se mi nedaří? Furt něco. Poslední dva roky především to, že i když mám dvě malý děti, rodinu, přátele a hromadu zájmů, trávím příliš mnoho času koukáním do displayů a obrazovek.

Kromě toho mi je už nepříjemně z toho, jak neustále odmítám nějaké návrhy na schůzky, na které nenacházím kapacitu.

7 Co vám podnikání dalo a vzalo?

Dalo mi svobodu, smysl života, spoustu přátel, sebepoznání, energii, ... Co mi vzalo, nevím.

8 Jakou největší zkušenost jste díky vlastnímu podnikání udělal?

Uff. Nevím. Těch bylo! Ale asi to bylo to, že si už nedovedu představit zalézt zpět do “zaměstnanecké klece”, kde by se druzí lidé starali o mé potřeby.

9 Co je podle vás klíčové pro to, aby se z člověka stal podnikatel?

Odvaha. Sebepoznání a z toho plynoucí sebevědomí. Samostatnost. I když otázka, co myslíte podnikatelem. Ten, který se u nás vyrojil v 90. letech, potřebuje asi něco jiného než člověk, který potřebuje vidět za tím, co dělá, jiný smysl než peníze.

10 Prosazujete principy svobody v práci. Co si pod tímto pojmem mají představit majitelé firem a podnikatelé? Může být v něčem tato filozofie prospěšná i pro začínající a drobné podnikatele, anebo se týká jen firem s početným arzenálem zaměstnanců?

Je úplně jedno, jestli je člověk jeden nebo jich je 100 tisíc. Neumím na to odpovědět jednoduše. Tady jsou ty principy.

V kostce se jedná o jiné paradigma přístupu k byznysu i životu. V tom tradičním jsou na prvním místě peníze. V tom svobodném užitečnost ostatním a pocit naplnění. V mnoha ohledech je potom takové podnikání, v porovnání s tím, jak si většinová společnost byznys definuje, postavené na hlavu.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.