10 otázek pro … Janu Švihlovou – profesionální osobní asistentku a výkonnou ředitelku firmy poskytující mezinárodní asistentské služby

10 obligátních otázek jsme položili Janě Švihlové. Proč by vás měly její odpovědi zajímat? Je to žena, která dokazuje, že i v České republice se dá podnikat mezinárodně. Jako mezinárodní osobní asistentka se totiž dokázala prosadit v zahraničí. Exkurze do jejího podnikání začíná právě teď!

10 otázek pro ... Janu Švihlovou

Jana Švihlová vystudovala Mezinárodní vztahy na Metropolitní Univerzitě v Praze. Podniká v poskytování služeb osobní asistentky, a to mezinárodně. O své práci tvrdí, že je velmi časově náročná, ale ještě ji naštěstí neochudila o její poslední záliby – poslech operní hudby, četbu klasické literatury a v neposlední řadě její přátele a společenské aktivity.

1 Proč a kdy jste se rozhodla pro vlastní podnikání?

Na konci roku 2009 jsem se rozhodla razantně změnit svůj život, a tím jsem udělala i první krok k podnikání. Měla jsem v té době stálé zaměstnání, ale chtěla jsem vystoupit z řad všedních, šedivých zaměstnanců a stát se někým a něco vybudovat. Podnikání vám poskytne široký rozhled, svobodu, možnost samostatného rozhodování, a stanovíte si taxativně své priority, ze kterých už neslevujete – to byly moje důvody, proč jsem začala podnikat.

2 Co byl váš první podnikatelský nápad a kde jste se nechala inspirovat?

Napadlo mne rozjet podnikání v oboru poskytování služeb osobní asistentky na volné noze. Zprvu jsem ani já nevěděla přesně, co tato práce obnáší, čerpala jsem informace zejména ze zahraničí. Největší inspirací mi byl sám život a mí mezinárodní přátelé, partneři, kamarádi… Člověk je neustále v koloběhu, kde něco potřebujete zařídit, a je na vás vyvíjen tlak, aby byl výsledek co nejefektivnější, nejúspornější a nejméně nákladný. Pokud se do toho ještě zapojí žena, která umí jednoduše a hladce komunikovat a má velkou dávku odvahy a intelektu, tak potom není nad čím váhat – začala jsem pracovat :-)

3 Vzpomeňte si na začátky - šlo vždy podnikání lehce?

Ten, kdo by vám namlouval, že začátek podnikání je jednoduchý, a že se kvůli němu neochudil o velký díl svého soukromí, tak lže.

Začátek podnikání vám vždycky vezme kus života, musíte se naučit riskovat a dělat všechna rozhodnutí sám za sebe. V první fázi nemáte kolem sebe odborníky, poradce, ani velký finanční rozpočet nebo státní příspěvky. Pokud spoléháte sami na sebe, věříte si, že to, co děláte, má smysl, milujete svoji práci, ráno se probouzíte s myslí otevřenou a plni síly něco vytvářet a budovat, nemusíte se bát, že zkrachujete a neuspějete.

4 Měla jste nějaký plán nebo jste do podnikání „skočila po hlavě“?

Plán se mi rodil v hlavě delší dobu, ale vrhla jsem se do podnikání střemhlav. Měla jsem asi velké štěstí, že ihned při startu si mě objednala klientka ze zámoří, a to mě utvrdilo v přesvědčení o správnosti podnikatelské vize. Také jsem se musela mnohému naučit. Bylo to vlastně takové learning-by-doing (učení takzvaně "za pochodu", kdy se věci učíte tím, že je děláte – pozn. red.).

5 Služby osobní asistence nejsou našim čtenářům úplně neznámé. Vy ale na rozdíl od jiných českých firem, které nabízejí osobní asistenci, působíte mezinárodně a cílíte se především na zahraniční klientelu. Co Vás k tomu vedlo?

Osobní asistentka poskytuje komplexní administrativní a asistentskou podporu firmám a jednotlivcům. Poskytujeme naše služby v mezinárodním rámci, protože mi připadne, že na prahu 21. století v době, kdy je Česká republika jednou ze zemí EU, by bylo poněkud kontraproduktivní zaměřovat se pouze na český trh. Léta normalizace máme naštěstí již za sebou…

Vystudovala jsem obor mezinárodních vztahů, hodně jsem cestovala a poznávala svět. Multikulturní prostředí, obzvláště přístup lidí, jednání, chování, obchodní zásady a etika je mi mnohem bližší než ta česká.

6 Co si myslíte, že bylo hlavní příčinou vašeho úspěchu a co se vám naopak nepodařilo?

Dokázala jsem vybudovat na českém trhu služby osobní asistentky, které nejsou v naší zemi obvyklé – osobní asistentky, která je k dispozici celosvětově. Veškeré kroky, které jsem v rámci svého podnikání udělala, jsou postaveny na mé osobnosti, nekopíruji, nechávám se vést instinkty, vlastními představami a vnitřními idejemi. Během podnikání se kolem vás vytvoří škála lidí, jedni vás k smrti nenávidí a navždy budou, a druzí vám drží pěsti a fandí – padesát na padesát. Úspěch se žel „neodpouští“.

Podstata úspěchu je, že se ztotožňujete s tím, co děláte, vysoce si vážíte jednak lidí, co s vámi pracují, a také lidí, pro které pracujete.

Nezdarů je mnoho a nespočet. Uděláte mnoho chyb a neuvážených rozhodnutí. Je nejdůležitější se z chyb a omylů učit a uvědomit si, že na každém konci je pozitivní to, že něco nového začíná.

7 Co vám podnikání dalo a vzalo?

Dalo mi silnou vůli a přesvědčení, široký okruh kontaktů a známostí, vzdělání a profesní zkušenosti, povzbudilo mé sebevědomí, umožnilo poznat sama sebe a své kvality, a hlavně mě naučilo toleranci.

Podnikání mi naopak vzalo mnoho soukromého času na své záliby a přátele – vybudujete si sobeckost, určitou neloajálnost (v rámci soukromého života) a vypjatost.

8 Jakou největší zkušenost jste díky vlastnímu podnikání udělala?

Že lze překonávat sama sebe.

9 Co je podle vás klíčové pro to, aby se z člověka stal podnikatel?

Silná osobnost, vytrvalost, neústupnost, disciplinovanost a ctižádost.

10 Jako profesionální osobní asistentka musíte skvěle ovládat umění time managementu. Můžete se s našimi čtenáři podělit o nějaký tip, jak si co nejlépe uspořádat čas?

Time management je jeden z nejdůležitějších prvků, abyste si stanovili priority a rozvrstvili svůj pracovní den. Profesionální radu nemám, jsem energická a vitální žena, která ráda zdolává překážky, se svoji vlastní svérázností.

Řídím se pravidlem: „Základní právo člověka je být sám sebou.“

Další inspirativní příběhy

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.