10 otázek pro... Jana Laibla – profesionálního obchodního zástupce a spolumajitele společnosti osobniasistentka.cz

Pokračováním série rozhovorů 10 otázek pro ... je rozhovor s úspěšným profesionálem v oblasti obchodu a služeb a spolumajitelem společnosti osobniasistentka.cz. Představujeme vám Jana Laibla.

10 otázek pro... Jana Laibla

Jan Laibl podniká sedmým rokem oblasti obchodu a služeb. V současné době se také zabývá poskytováním virtuálních asistentek podnikatelům v rámci společnosti osobniasistentka.cz. Zároveň školí pro společnosti obchodní dovednosti, což je jeho velkým koníčkem.

1 Proč a kdy jste se rozhodl pro vlastní podnikání?

Dalo by se říci, že jsem začal „spolupodnikat“ již na základní škole se svým otcem a maminkou. Po střední škole jsem si zřídil již vlastní živnostenský list. Vše se týkalo prodeje a servisu počítačů.

Podnikat jsem začal, protože to vnímám jako jediný způsob, jak mít plně pod kontrolou svůj život. Zaměstnání může být „jistotou“, jen pokud sám můžu ovlivnit směr a jeho další vývoj, což mi v plném rozsahu přijde možné pouze v podnikání.

2 Co byl váš první podnikatelský nápad a kde jste se nechal inspirovat?

Mým prvním podnikáním byla servisní firma na opravy počítačů. Výjimečná měla být osobním přístupem, kde srozumitelným způsobem technici komunikovali se zákazníky.

Inspiraci mi dali a dodnes dávají sami zákazníci. Oni vám vždy  řeknou co potřebují a jaké jednání očekávají. Toto podnikání jsem ukončil, nazval bych to „vyhořením“ v oboru. Servisní technici dodnes bývalé zákazníky navštěvují a spolupracují napřímo. Zřejmě se lidský přístup ITáků osvědčil :-)

3 Vzpomeňte si na začátky – šlo vždy podnikání lehce?

Nikoliv. Začátky si vyžadují hodně operativy, hledání zákazníků, negace okolí... klasické potíže. Nespočítal bych, kolikrát jsem chtěl se vším seknout a nechat se zaměstnat. Je těžké přiznat si chyby u sebe a nehledat ji v okolnostech. A rodinné okolí vám bude spíše radit „nech se zaměstnat jako normální lidi“…

Také jsem hodně plýtval se svým časem. A máte něco cennějšího než čas na váš život?!

4 Měl jste nějaký plán nebo jste do podnikání „skočil po hlavě“?

Plán jsem neměl, pouze vizi. Přiznám se, že jsem líný na vytváření business plánů a obecně strategií. Často se řídím pravidlem „ostatní plánují – ty máš dvakrát hotovo“, ale někdy mě to pěkně vytrestá. Přitom kompromis je řešení. Přesná vize „toho, co má být“  je podle mě to nejdůležitější.

5 Stojíte za úspěšným projektem Osobní asistentka - jak jste se k tomuto netradičnímu záměru dostal?

Z vlastní zkušenosti. S kolegou jsme sami zjistili, že potřebujeme osobní asistentku a že nejsme sami. Objevili jsme potenciál pro využití této služby na celém trhu.

6 Co si myslíte, že bylo hlavní příčinou vašeho úspěchu a co se vám naopak nepodařilo?

Za osobní úspěch považuji to, že žiju rád :-) Pokud bych měl hledat příčinu, pak je to rozhodně vědomí, že cokoliv vykonávám, musím vykonávat s určitou mírou zábavy. Ne vždy se mi to podaří identifikovat a to je pak vidět na výsledku.

Co se týče podnikání, tak to bude určitě to, že podnikám se schopnými lidmi a především kamarády.

Nepodařily se spousty věcí a z každých jsme se poučili, takže je nevnímáme negativně. Za jedno z největších poučení bych mohl považovat, že bez osobního příkladu povedete lidi hodně těžko.

7 Co vám podnikání dalo a vzalo?

Podnikání jako takové mi nic nedalo ani nevzalo. Obecně neustále mění můj pohled na svět a to neberu jako pozitivní ani negativní, prostě mění :-)

8 Jakou největší zkušenost jste díky vlastnímu podnikání získal?

Zjistil jsem, že nemůžu udělat vše sám, je třeba mít kolem sebe schopné lidi.

9 Co je podle vás klíčové pro to, aby se z člověka stal podnikatel?

Za klíčové považuji uvědomění si, že produktem podnikatele není jeho výrobek nebo služba, ale samotná firma jako taková. Investice do sebe je banka, která nekrachuje.

10 Jak časově zvládnout podnikání a nezbláznit se z toho – to jeeden z nejpalčivějších problémů dnešních podnikatelů. Jak vy osobně řídíte svůj čas a co byste poradil v této oblasti začínajícím a drobným podnikatelům, kteří jsou na podnikání vesměs sami?

Je třeba naučit se podřídit svému diáři a ten zodpovědně plnit. Moje asistentka mi organizuje čas a drží mě v disciplíně. Neumím si již představit jiný režim efektivního fungování.

Pokud bych začínal a mohl bych něco změnit, tak bych zainvestoval nejen do mobilního telefonu, notebooku, webu, ale především do osobní asistentky, která by mi uvolnila ruce na jádro mého podnikání a držela mě v podnikatelské kondici.

 

Další inspirativní příběhy

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.