Tipy pro on-line prodejce: Zabalit balík je věda aneb jak připravit zásilku

Jak zabalit balík
S rostoucí oblibou nákupů přes internet postupně vzrůstá i počet drobných on-line prodejců. Ti často nemají takovou praxi s balením zboží pro své zákazníky a nemohou využít profesionálních služeb. Může se tak snadno stát, že nevhodně zabalenou zásilku obdrží zákazník poškozenou. Dodržování zásad správného balení zboží může takovým případům snadno předcházet. Přinášíme proto několik praktických tipů pro e-shopy, jak zásilku správně připravit, aby dorazila zákazníkovi v pořádku.
 

 

Jak správě zabalit balík

Pečlivé zabalení je základ

Riziko poškození přepravovaného zboží výrazně snižuje zejména správné zabalení zásilky.

Základem správného balení je pevný, nepoškozený a nejlépe nový karton. Jakékoliv zboží uvnitř kartonu je zapotřebí opravdu dobře zafixovat, aby se nemohlo pohnout žádným směrem. Důležité je myslet i na to, aby nemohl krabici někdo při převozu promáčknout.

„Pohybu předmětů uvnitř kartonu zamezí správná výstelka. Nejčastěji se používá bublinková folie, která chrání obsah před nárazy. Pokud balíme více předmětů, měli bychom každý zabalit zvlášť a zbylý volný prostor vyplnit touto fólií,“ vysvětluje správné zásady balení Eva Děkanová ze společnosti Geis, specializující se na balíkovou logistiku a přepravu. „Pokud zasíláme lehké a drobné předměty, postačí třeba polystyrénové kuličky nebo papírová výplň. Lehká výstelka by měla před zalepením mírně vyčnívat nad okraj, protože po uzavření krabice si materiál takzvaně sedne,“ dodává Děkanová.

 

Elektronika a sklo jako zvláštní kategorie

Jestliže posíláme přes doručovací službu elektronické přístroje či sklo, měli bychom zabalení věnovat ještě větší pozornost.

V případě elektronických zařízení je ideální použít již původní balení výrobce. Pokud jej ale nemáme k dispozici, je nutné myslet na to, že výstelku by měly tvořit antistatické kuličky. Běžné polystyrenové kuličky jsou totiž původci vzniku statické elektřiny, a spotřebič by tak mohly poškodit.

Složitého balení skleněných lahví se zase můžeme vyvarovat díky speciálním polystyrenovým pouzdrům. Nabízejí je i samotní dopravci a jejich cena se pohybuje od 19 Kč. Pouzdra se vyrábějí v několika provedeních a jsou považována za nejbezpečnější obaly pro sklo na trhu.

 

Záleží i na uzavření balíku či kontejneru

Ačkoliv se zalepení krabice pravděpodobně nezdá jako žádná věda, i na něm značně záleží a může ovlivnit bezproblémové doručení balíku.

Ten bychom totiž měli vždy zabezpečit kvalitní samolepící páskou s minimální tloušťkou 48 mm, tedy 2 palce. Pokud máme krabici pravidelně skládanou, což znamená, že její klopy k sobě přesně doléhají, měli bychom ji zalepit na šestkrát, a to třemi pruhy na horní straně a třemi na spodní, tak, aby byly zalepené okraje a prostřední část. I u vlnitých krabic, kde se klopy překrývají, lepíme stejně, aby byly vždy krajní strany utěsněny.

 

Nedoporučuje se používat například celofánovou pásku nebo provazy. Obal musí vždycky být celistvý, základní chybou je tak třeba svazování několika menších krabiček k sobě. Zvyšuje se tím totiž riziko ztráty, která jde ale mimo odpovědnost přepravce. Zboží by také nemělo přesahovat karton a jakýmkoliv způsobem z něj vyčnívat.

 

Viditelný štítek na závěr

Stejně důležitou součástí procesu balení je pak i správné umístění přepravního štítku, který má vliv na doručení na správnou adresu.

Pokud posíláme již použitou krabici, měli bychom se ujistit, že jsme z ní odstranili všechny staré štítky a nálepky. Nový štítek pak nalepíme na největší horní nebo boční stranu obalu. „Odesílatelé velmi často chybují v tom, že lepí štítky například na spoje balíku, na uzávěr nebo přes lepicí pásku,“ zdůrazňuje Eva Děkanová z přepravní společnosti Geis. „Ideální je použít jediný štítek s jasnými a úplnými adresami jak pro doručení, tak pro případné vrácení. Pokud zásilka obsahuje křehké nebo na změnu polohy citlivé zboží, je nejlepší ji opatřit manipulačním štítkem „křehké“. Ten by měla být přepravní společnost schopná za drobnou úplatu sama zajistit,“ doplňuje Děkanová.

Zdroj: společnost Geis

Podnikání
              
Nenašli jste v tomto článku informace, které jste hledali? Napište nám do komentáře, co vám v článku chybí, anebo položte váš dotaz v iPoradně. Děkujeme.

Diskuze k článku

Přidat komentář
DALIBOR888 Já provozuji eshop už několik let, takže už jsem získal dost zkušeností, abych věděl jak zabalit balít tak, aby se zboží po cestě nic nestalo. Chce to hlavně kvalitní kartonové kravice a stretch folii z https://www.vangillern.cz/produkty/folie , kterou ji pak následně obalíte. Dělám to tak už dlouho a za tu dobu se po cestě žádné zboží nerozbilo.
31.3.2020 14:17 | Odpovědět
Petr Alovský Zabalit balík teda žádná věda není. Stačí k tomu krabice a strečová folie. Člověk musí být ale důsledný, to je jediné, v čem by mohl být problém. Balíky posíláme docela často a nejen po ČR. Hodně jsme začali v poslední době posílat do Anglie a Francie. Vždy k tomu využijeme leteckou společnost https://www.roth.cz/ , která se nám osvědčila.
28.11.2019 07:49 | Odpovědět
Radovan Turek Dobrý den, již několik let provozuji e-shop se zdravou výživou a dloho jsem se potýkal s problémem, kde sehnat kvalitní ale zároveň cenově dostupné krabice na zasílání zboží k našim zákazníkům! Nakonec jsem objevis skvělé stránky:www.kra bice-kartonove. cz , které mi pomohly vše vyřešit adnes už mám svého dodavatele, který poskytuje širokou škálu krabic a já tak mohu svím zákazníkům dodávat lehké, ale i težší zboží bez obav, že by sepři přepravě poškodilo!
18.10.2017 03:56 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.