Radosti a strasti podnikání při studiu

V přestávkách mezi přednáškami řídí po telefonu a z notebooku chod své firmy. Zatímco mnozí jejich spolužáci pojímají tuhle fázi života především jako zlatá léta studentská a nedostatek peněz řeší sem tam nějakou tou nárazovou brigádou, oni už tvrdě pracují na rozvoji svého vlastního podnikání. Ne vždy samozřejmě studentské podnikatelské pokusy skončí úspěchem a ne každý podnikající student se v budoucnu stane milionářem. Ale některým se to podaří.

Studentský život jako oběť podnikání

Ne každému se však chce do boje pouštět. Ačkoli mladí lidé mají jinak poměrně velké sklony k riziku a vyhledávají příležitosti k uplatnění svých ambicí, v podnikání to tak docela neplatí.

Podle průzkumu, který uskutečňují každý rok pořadatelé soutěže Nápad roku, se pouhá desetina studentů, kteří si během studia nějak přivydělávají na živobytí, živí vlastním podnikáním. Z celkového počtu studentů je těch podnikajících dokonce jen šest procent. Velká část z nich se bojí rizik s podnikáním souvisejících, třetina má strach z nedostatku vlastních zkušeností.

 

Problémem v této fázi života, je také naprostý nedostatek jakéhokoli finančního kapitálu pro rozjezd podnikání. To však nemusí být zásadní brzda. V mnoha oborech lze stále začít podnikat v malém, téměř bez prostředků. Jen pro ilustraci, počáteční vklad Radima Vančury do podnikání byl 5000 Kč. Dnes je samozřejmě finanční náročnost rozjezdu podnikání v mnohém odlišná, než na počátku 90. let, důležité je ale všechny vydělané prostředky investovat zpět – jinak se z podnikání studenta stane jen přivýdělek na pár měsíců, nikoliv start budoucí profesní kariéry.

Svou roli hraje i určitá pohodlnost – mnozí studenti nechtějí obětovat víceméně bezstarostná studentská léta honbě za podnikatelským snem. „Spolužáci obdivovali, že máme vlastní firmu. Když však přišlo na řeč a chtěli jsme po nich práci, ochota a nadšení zpravidla vymizeli. Studentský život je pro většinu nedotknutelný,“ říká Martin Pavlíček, jeden ze spolumajitelů firmy Global Business IT, která také začínala jako studentské podnikání.

Podnikání při studiu s sebou nese boj o čas i s pokušením

Student, který začne s podnikáním a vrhne se do něj naplno, se musí smířit i s tím, že se na něj nejspíš budou spolužáci dívat trochu skrz prsty – jako na někoho, kdo se honí za penězi a tak úplně mezi ně nepatří. Už jen proto, že moc nestíhá zapojit se do různých „volnočasových aktivit“, při nichž se jeho spolužáci po škole schází.

Podnikání při studiu se může dostat do konfliktu i se samotným studiem – není čas chodit na všechny přednášky a semináře, a občas není možné být ani na těch, kde student opravdu být musí. Nezvládnutí bilance mezi školou a podnikáním pak může vést v konečném důsledku k prodlužování či přímo k nedokončení studia.

Nedokončení studia se mnohdy stává průvodním znakem podnikajících studentů, ale nemusí vždy být chápáno pouze negativně – pokud vám dosavadní studium umožnilo začít úspěšně podnikat (tj. uplatnit se na pracovním trhu), jeho cíl byl naplněn. Neplatí to sice u všech oborů, ale vaše vlastní zkušenosti mohou být i pro vaši další kariéru (kdyby se podnikání přeci jen nevydařilo) mnohem cennější než-li roky strávené studiem.

Jednou z výhod, které se podnikání při studiu nedají upřít je, že pokud student zvládne skloubit školní a pracovní povinnosti, jistě to svědčí o tom, že si dokázal osvojit umění time managementu a je tak velká pravděpodobnost, že se jeho kariéra bude vyvíjet správným směrem.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.