Proč podnikat při studiu a jak najít vhodný nápad

Podnikání při studiu s sebou nese mnohé výhody, může totiž pomoci nastartovat plnohodnotnou pracovní kariéru. V následujícím článku se dozvíte proč začít podnikat právě ve studentské etapě života, co vás může zbrzdit a jak najít vhodný podnikatelský nápad.

Proč a v čem podnikat při studiu

Proč začít podnikat při studiu?

Jste student a už vás nebaví přivydělávat si na brigádách? Zkuste začít podnikat při studiu – získáte zkušenosti, které ve svém profesním životě jednou určit doceníte. Samozřejmě, podnikání není pro každého – je třeba  pečlivě zvážit, zda-li jste na takový závazek připraveni, ale jako student máte jedinečnou možnost vyzkoušet si, o čem podnikání je a zda je to pro vás do budoucna vhodné uplatnění.

Jako student se podnikání nebudete moci věnovat na sto procent, pravděpodobně nemáte mnoho peněz na zahájení podnikání, chybí vám jakékoliv zkušenosti a nevíte jak začít. Takže proč se vlastně pouštět do něčeho tak nejistého?

Podnikání nanečisto

Na druhou stranu, proč neudělat z vašeho zdánlivého handicapu výhodu? V případě, že studujete vysokou školu, bude vaše podnikání při studiu pokládáno za vedlejší výdělečnou činnost. Stát za vás uhradí sociální a zdravotní pojištění a budete mít slevu na daních. Oproti běžnému podnikateli máte jistotu, že, že pokud neuspějete na poli podnikatelském, ze studia vás nevyhodí a stále se máte čeho chytnout. Škola za vás stále „vykryje“ základní poplatky, což je samo o sobě příjemná úleva.

Další výhodou je, že ve studentském věku většinou ještě nemáte vlastní rodinu a živíte jen sami sebe. Každý, kdo zkusil studovat mimo své rodné město ví, že vyjít se dá i s velmi malým příjmem a umí s penězi zacházet. To jsou důležité předpoklady pro začátek vašeho podnikání při studiu a mohou vám pomoci vytvořit kreativní a chytrý podnikatelský záměr s minimem nákladů. Navíc, kdy jindy budete osvobozený od hypoték a půjček a budete smět dělat jen to, co vás baví?

Čím více se zamyslíte nad podnikáním při studiu, tím více výhod v něm lze spatřovat. Pokud se váš obor studia stane zároveň i předmětem vašeho podnikání, je to nejlepší výchozí bod pro vaši profesní kariéru. Kdy jindy budete mít tolik možností setkat se s odborníky a lidmi s podobnými zájmy jako při studiu? Profesoři, spolužáci nebo přátelé - ti všichni mohou být podporou při hledání podnikatelského nápadu i jeho následné realizaci.

Podnikejte při studiu v tom, co vás baví

Nejlepší nápady vznikají přirozeně, a platí to i pro ty podnikatelské. A tak právě doba vašeho studia a relativní bezstarostnost mohou být tím nejlepším klimatem pro zrození originálního podnikatelského nápadu, který se třeba nakonec ukáže být výnosným a zajistí vám slibnou budoucnost.

Jak najít vhodný předmět podnikání pro studenta? Vycházejte ze situace ve svém prostředí. Zkuste se zamyslet nad tím, co vám a vašemu okolí chybí či čeho je nedostatek. Nebojte se zeptat svých známých a kamarádů, prozkoumejte své okolí a přemýšlejte. Nápadů a námětů bude jistě mnoho, ne všechny budou ve vaší situaci realizovatelné, mohou vás ale v přemýšlení o podnikání při studiu posunout dále k vysněnému úspěchu.

Příklad za všechny

Podobným způsobem postupovala i čerstvá absolventka umělecké školy v Brně.  Při svém pobytu v zahraničí si všimla, že jsou zde v módě ozdobné čelenky do vlasů. Na českém trhu a potažmo v Brně, bylo ale takové zboží nedostatkové a téměř neznámé. Idea výroby ozdobných čelenek se jí zalíbila a začala se svou vlastní tvorbou.

Nejprve nabízela své výrobky známým a kamarádům, a protože vyráběla originální kousky, zanedlouho se nabídka rozkřikla. Pozitivní odezva na její výrobky se rychle šířila a na stávající klientelu se navázala další. Jako přivýdělek při studentském způsobu života prodej čelenek bohatě stačil. Tři roky se mohla věnovat činnosti, která ji bavila, získala zkušenosti s prodejem, distribucí, reklamou a focením svých produktů.

Dnes, po absolvování vysoké školy se může rozhodnout, zda se podnikání bude věnovat na plný úvazek nebo se začne realizovat ve vystudovaném oboru. Klientelu, výrobní postupy a zkušenosti, které by ji uživily, už ale podle svých slov má.

 

Tento příklad ukazuje, že i celkem naivní nápad, který vyžaduje minimální finanční vklad, se může ukázat jako velmi výnosný. Stačí se jen nebát a zapojit trochu fantazie. Navíc vysokoškolské studium a podnikání si jsou celkem podobné – výsledek, kterého dosáhnete záleží jen na vás.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.