Pracující důchodci mají opět nárok na daňovou slevu na poplatníka

Na základě rozhodnutí Ústavního soudu z 30. července mají pracující nebo podnikající důchodci od roku 2015 nárok na daňovou slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč. 

Sleva na poplatníka pro výdělečně činné důchodce zase platí

V rámci daňových úsporných opatření bylo minulou vládou od roku 2013 zavedeno, že důchodci, kteří k 1. lednu daného roku pobírají starobní důchod, nemají v daném roce nárok na uplatnění daňové slevy na poplatníka. Zdanění výdělečně činných důchodců tak bylo vyšší než ostatních zaměstnanců nebo živnostníků.

Díky rozhodnutí Ústavního soudu mohou ovšem daňovou slevu na poplatníka od roku 2015 opět uplatnit všichni daňoví poplatníci. Toto rozhodnutí však neplatí zpětně, za rok 2013 tedy daňovou slevu na poplatníka uplatnit nelze. Co rozhodnutí znamená v praxi?

 

Při stejné hrubé mzdě budou mít tedy zaměstnaní penzisté již v dalších měsících roku 2014 čistou mzdu vyšší o 2 070 Kč měsíčně. Při hrubé mzdě 18 000 Kč činila čistá mzda pracujícího důchodce do rozhodnutí Ústavního soudu v letošním roce 12 390 Kč, v dalších měsících bude 14 460 Kč. A při ročním zúčtování za rok 2014 vznikne zaměstnaným důchodcům nárok na daňový přeplatek.

vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars

Výdělečná činnost v důchodu není omezena

Pro osoby v řádném důchodovém věku nejsou zavedena žádná omezení týkající se vlastních příjmů. Starobní důchodci mohou mít libovolný příjem ze zaměstnání nebo podnikání.

Lze tedy pobírat současně důchod i mzdu od zaměstnavatele. Desetitisíce důchodců tak pracují nebo podnikají i po odchodu do starobního důchodu.

Konec váhání s odchodem do důchodu

Právě z důvodu nemožnosti uplatnění základní slevy na poplatníka však někteří občané s odchodem do starobního důchodu váhali. I když dosáhli důchodového věku, i nadále pracovali pro svého zaměstnavatele, takzvaně na „procenta“. V tomto případě nepobírali k 1. lednu důchod, a měli tím pádem nárok na uplatnění základní slevy na poplatníka u svého zaměstnavatele.

Přesluhování, tedy ona takzvaná „práce na procenta“, se následně zohlednila při výpočtu starobního důchodu. Obliba „práce na procenta“ z důvodu nemožnosti uplatnění základní slevy na poplatníka stoupla. Většina penzistů by ovšem raději uvítala možnost pobírat současně důchod i mzdu a obnovení uplatnění slevy na poplatníka ve výši 24 840 Kč jim rozhodování značně usnadní.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Alena Mandáková Může uplatnit slevu na poplatník pracující důchodce za období leden až červen 2014 i v případě, že u zaměstnavatele nepodepsal daňové prohlášení, pracoval na základě dohody o provedení práce, příjem měsíčně činil asi 7000 Kč a tak měl daň srážkovou nikoliv zálohovou?
8.3.2015 19:52 | Odpovědět
Adriana Stančíková Dobrý den,
přečetla jsem si článek o slevě na dani pro podnikající důchodce. V článku se ale píše o starobních důchodcích. Já pobírám invalidní důchod I.stupně a ráda bych k tomu ještě podnikala, protože sehnat práci u zaměstnavatele je pro mně dost těžký a neřešitelný problém. Jak je to u invalidních důchodců s daněmi?
12.8.2014 12:39 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, podnikání v invalidním důchodu řeší tento článek: http://www.ipodnikatel.cz/Podnikam-jako/invalidni-duchod-podnikani-neprekazi.html
12.8.2014 14:48 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.