Podnikatelkou na rodičovské

Domníváte se, že začít podnikat na rodičovské dovolené není v lidských silách? Je to možná o něco náročnější na organizaci času, ale jde to. O tom vás přesvědčí příběhy dvou žen, které se do podnikání vrhly právě v době své rodičovské dovolené. V článku se navíc dozvíte vše podstatné o daňové problematice podnikání na rodičovské.

Inspirativní příběhy žen podnikajících na rodičovské

O tom, že podnikat na rodičovské, vychovávat dítě a starat se přitom o rodinu a obstarávat domácnost, se dá skloubit dohromady a být přitom šťastná vás přesvědčí dva skutečné příběhy. Do svých rodin vás na skok zavedou Darina Bitmapová a Monika Holíčková.

Darina Bitmanová - podnikatelka na rodičovské dovolené

Darina Bitmanová ze Smržovky má dvouletého syna a podnikání od jeho 6 měsíců. Za rol a půl stihla vybudovat prosperující e-shop nanozicky.cz, kde prodává vlastnoručně šité kožené botičky pro děti, tzv. capáčky. Loni se se svým projektem zúčastnila soutěže Rozjezdy 2011 a v Libereckém kraji byla druhá.

Jak vypadá váš den? Co děláte, když jste s dítětem?

Každý den vypadá jinak. Záleží na tom, jak moc mám práce, jaké je počasí i jakou má syn náladu. Vstáváme mezi osmou a devátou. Dopoledne vyřizuji nutné emaily, posílám faktury, připravím balíčky s botičkami a syn si hraje nebo se dívá na pohádky. Jdeme se projít se psy a společně připravíme oběd. Odpoledne chodíme ven, do herny nebo na hřiště, někdy chodíme na odpolední představení do kina, chodili jsme plavat, na cvičení. Když mám více práce a musím šít, syna hlídá některá z babiček. Dvakrát nebo třikrát týdně chodím cvičit. O víkendech většinou pracuji celý den a manžel se synem vyrazí na výlet. Syn usíná kolem půl deváté, pak usedám ke stroji a několik hodin šiji.

 

Se synem trávím většinu času a společně zvládáme skoro vše. Jediné, co s ním dělat nejde, je šití. Do dílny ho neberu a využívám hlídání. Spolu si hrajeme, zpíváme, už hezky mluví, tak si pořád o něčem povídáme. Chodíme hodně ven, mezi děti, venčíme psy. Společně jezdíme také na nákupy, syn se mnou zvládá i většinu schůzek, úřady apod.

Emaily, telefonáty se někdy nedají vyřizovat jen v době, kdy dítě spí. Jak to děláte?

Emaily a telefony vyřizuji kdykoliv a kdekoliv. Syn si dost hraje sám, tak není problém doma vyřídit, co je potřeba. Jen to někdy trvá déle, protože mu každou chvíli na něco odpovídám, odbíhám se podívat na něco, co mi chce ukázat. Z mobilního telefonu vyřizuji emaily i na hřišti nebo na procházce.

Využíváte hlídání od babiček, kamarádek, školek, chův?

Využívám hlavně babičky, obě mám na dosah, jednu dokonce v domě. Zatím jsem je využívala nepravidelně, většinu času jsem byla se synem. Nyní mi končí rodičovská dovolená, takže se budou muset zapojit více a hledám i paní na hlídání.

Myslíte, že se podnikání ženy při rodičovské na dítěti nějak podepisuje?

Rozhodně si nemyslím, že by to, že pracuji, mělo na syna nějaký negativní vliv. Možná je to spíše naopak. Myslím si, že kdybych se dva roky starala jen o syna a neměla nic jiného na práci, byla bych znuděná a protivná a to by na syna negativní vliv nejspíš mělo. Neumím si ale představit, že bych od 6měsíčního dítěte odešla do práce a celé dny ho někdo hlídal. V jeho 6 měsících jsem začala podnikat, ale ze začátku bylo práce málo a vše jsem zvládala, když syn spal, takže jsem se mu v prvním roce věnovala na 100 %. Teď se mu také věnuji maximálně a jsem ráda, že i teď, když jsou mu dva roky a rodičovská dovolená mi končí, mohu pracovat z domova a trávit s ním hodně času i dál. Myslím si, že ho baví, že se pořád něco děje, rád mi pomáhá. Už od mala ví, že „maminka musí šít boty, aby byly penízky na dobrůtky“. Já si při práci odpočinu od maminkovských starostí, se synem zase od těch pracovních, nikdy se nenudím a jsem spokojená. A když je spokojená máma, je spokojené i dítě :-)

Co říká manžel? Jak se na vás dívá okolí? Vysvětlujete často, proč a jak podnikáte?

Manžel mě od začátku podporuje, věří tomu, co dělám a pomáhá mi. Bez toho by to ani nešlo. Zařídil mi v domě dílnu, pomáhá mi s marketingovou komunikací i finančně. Vše s ním od začátku konzultuji a počítáme s tím, že časem se do podnikání zapojí naplno. Myslí si, že je dobře, že o syna se někdy stará i někdo jiný, že není dobré, aby dítě bylo fixované jen na matku. Naopak říká, že by více zapojil ostatní, abych já se více mohla věnovat práci. V okolí se občas objeví názor, že bych měla být od rána do večera jen se synem a pracovat pak mohu celý zbytek života, ale je jich minimum. Většina lidí mi fandí, obdivují, že jsem se do podnikání pustila a některé kamarádky říkají, že jednou by to chtěly na rodičovské dovolené dělat stejně jako já.

Proč jste se rozhodla podnikat?

Už dávno předtím, než jsem otěhotněla, jsem si říkala, že až jednou budu na mateřské, začnu podnikat. Když bylo synovi půl roku, tak už mě nebavilo jen přebalovat a kojit, řekla jsem si, že přišel ten správný čas, dostala jsem nápad a začala prodávat dětské botičky. To, že začnu šít vlastní capáčky a že se tomu budu chtít věnovat i po rodičovské dovolené, mě v té době ani nenapadlo. Jsem ráda, že to tak dopadlo. Kdybych nedělala toto, určitě bych si vymyslela něco jiného. Nevydržím chvíli v klidu a myslím, že jen péče o dítě by mě nenaplňovala, potřebuji se realizovat i jinak.

Přemýšlíte o návratu do práce na plný úvazek?

Určitě ne. V poslední práci jsem měla smlouvu na dobu určitou, takže se ani nemám kam vracet. Moje podnikání je teprve na začátku a rozhodně v něm hodlám pokračovat a realizovat i další nápady. Neumím si představit, že bych teď od dvouletého dítěte každý den odcházela do práce a jsem ráda, že mi situace umožňuje i dál s ním trávit hodně času a navíc dělat to, co mě baví.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Sabina25 Ráda bych si něco přivydělala na RD a tak bych se chtěla zeptat, jak je to pak se sociálními dávkami a daněmi. Na https://www.1job.cz/prispevek/zamestnani-pri-rodicovske-dovolene jsem se dočetla, že jako začínající podnikatel (práce na ŽL) nemusím první rok platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění, je to pravda? A musím to tedy na zmíněné úřady přiznávat nebo jaká je praxe? Jsem v tomto začátečník a budu ráda za pomoc. Díky.
17.7.2018 11:09 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.