Podnikatelkou na rodičovské

Domníváte se, že začít podnikat na rodičovské dovolené není v lidských silách? Je to možná o něco náročnější na organizaci času, ale jde to. O tom vás přesvědčí příběhy dvou žen, které se do podnikání vrhly právě v době své rodičovské dovolené. V článku se navíc dozvíte vše podstatné o daňové problematice podnikání na rodičovské.

Monika Holíčková - podnikatelka na rodičovské dovolené

Monika Holíčková žije s rodinou v Sovinci. Během rodičovské rozběhla firmu geodesign.cz, ve které tiskne své autorské grafiky oblíbených turistických míst v ČR na trička a prodává je v turistických centrech. Se svým podnikatelským projektem obsadila první příčku Rozjezdů 2011 v Moravskoslezském kraji.

Jak vypadá váš den? Co děláte, když jste s dítětem?

Děti mám dvě, dva kluky 2 a 4 roky, mladší je se mnou celý den, staršího vozíme na 4 h do školky, zejména kvůli kolektivu, u nás na vesnici nejsou jiné děti.

Podnikání mám celý den v hlavě, co bych mohla a hlavně měla udělat, k většině se dostanu spíš až večer, přes den po chvilkách. Dětem se normálně věnuji, jen občas vyřídím mail, občas telefon. Když pracuji na grafikách, je to buď když mají nějaký svůj pořad v TV či pohádku, přičemž ale nechci, aby u televize trávili moc času...takže půlhodinová Kouzelná školka, Večerníček, někdy DVD s pohádkou. Jinak býváme hodně venku.

Když ale kluci koukají na televizi, snažím se třeba pracovat na grafikách. Dělám i po 5 či 10 minutách, přes den. Není to ideální, ale jde to. Kdybych měla jinou náročnější výtvarnou činnost, asi by to po chvilinkách nešlo. Občas nafotím zboží na manželovi, někdy na dětech. Když potřebuji vyřídit důležitý telefon nebo obvolávám zákazníky v kuse třeba hodinu, pohlídá děti manžel. Stejně tak při tisku grafik. Jinak pracuji po večerech, vkládám zboží do e-shopu, objednávám trička, připravuji trička pro tisk, vážu visačky na hotová trička, vyřizuji finanční záležitosti. Ale zatím toho není tolik, abych u toho seděla denně hodiny a hodiny. Když potřebuji zákazníky objet a obstarat nové zakázky, zavezu je na jeden den k rodičům. Nemám ve vesničce nikoho na hlídání.

Emaily, telefonáty se někdy nedají vyřizovat jen v době, kdy dítě spí. Jak to děláte?

Po pravdě řečeno, mé děti toho moc nenaspí a už vůbec se nestává, že by spaly obě najednou. Telefony tedy částečně vyřizuji i s dětmi a částečně v autě – v naší vesnici není mobilní signál a když potřebuji volat na mobil, je nejvýhodnější vzít auto, vyjet na kopec a tam si udělat z auta malou mobilní kancelář. Většinou počkám, až se telefonátů k vyřízení nashromáždí víc, požádám manžela o pohlídání dětí a jedu.

 

Myslíte, že se podnikání ženy při rodičovské na dítěti nějak podepisuje?

U mě myslím ne, jsem s dětmi stále, pracuji buď s nimi (maily, telefony, ale tolik toho zase není), večer když spí nebo když jsou s manželem občas na procházce.

Co říká manžel? Jak se na vás dívá okolí? Vysvětlujete často, proč a jak podnikáte?

Manželovi se moje trička líbí, rád mi dělá modela. Trošku problém je s časem, který tomu potřebuji věnovat, protože on je také OSVČ a zrovna letos si staví novou kovárnu, takže času nemá nazbyt. Musím mu říct dopředu, kdy a na jak dlouho potřebuji pohlídat děti, pak to jde. Okolí se to většinou líbí… myslím, že málokdo vidí tu práci, co je za tím. Spíš to berou tak, že si „hraju“. Maminky na rodičovské mi většinou fandí, ví, jaké to je dělat něco s dětmi.

Proč jste vůbec začala podnikat?

Chtěla jsem něco dělat a přišlo mi praktické spojit koníček (výtvarná činnost) s nějakým výdělkem. Chtěla jsem to ale pojmout trochu velkoryseji a nedělat zboží třeba jen po několika kusech do galerií. Takhle udělám jednu grafiku a ta se může tisknout už bez mé práce a času na desítky, stovky, tisíce triček.

Přemýšlíte o návratu do práce na plný úvazek?

Myslím na návrat, práci mi stále drží. Není to o tom, že bych se tam vracet nechtěla, spíš si myslím, že skloubit dojíždění do práce na plný úvazek a děti, které musíme do školky i školy vozit, neboť v obci tyto zařízení nejsou, bude velmi náročné. Ráda bych si svůj život uspořádala jinak a dětem se věnovala více.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Sabina25 Ráda bych si něco přivydělala na RD a tak bych se chtěla zeptat, jak je to pak se sociálními dávkami a daněmi. Na https://www.1job.cz/prispevek/zamestnani-pri-rodicovske-dovolene jsem se dočetla, že jako začínající podnikatel (práce na ŽL) nemusím první rok platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění, je to pravda? A musím to tedy na zmíněné úřady přiznávat nebo jaká je praxe? Jsem v tomto začátečník a budu ráda za pomoc. Díky.
17.7.2018 11:09 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.