Podnikání při péči o dítě – v čem podnikat a jak na to

Mnoho žen na mateřské dovolené uvažuje o zahájení vlastního podnikání. Co zvážit, než začnete s podnikáním v této životní etapě?

Podnikání při péči o dítě

V čem podnikat, když pečujete o dítě

Ideální je si pro podnikání vybrat činnost, která je vaší zálibou. Nepočítejte, že s omezeným rozpočtem a dětmi za zády, dokážete rozjet velký podnik.

Pokud máte praxi v účetnictví, pomáhejte několika menším firmám. Umíte-li dobře jazyky, můžete překládat jako externista pro překladatelské firmy. Možností je samozřejmě nespočet.

Inspiraci pro podnikání můžete nalézt v sekci Hledání podnikatelského nápadu či na portálu Nápad na podnikání.cz.

Co budete potřebovat do začátku podnikání

Váš rozpočet do začátku podnikání bude pravděpodobně velmi omezený, proto se nepouštějte do nákupu drahých zařízení či přístrojů. Snažte využít to, co máte doma, aby byli vaše náklady minimální. Abyste mohli podnikat, budete potřebovat živnostenské oprávnění.

Jak postupovat při žádosti o živnost a co vše k tomu budete potřebovat naleznete v rubrice Založení živnosti.

Rozložení času

Volný čas vám určují vaše děti, pravděpodobně budete pracovat, když vaši miláčci budou spát. Počítejte přibližně se 2 hodinami denně. Nepřeceňujte však vaše síly, berte další zakázky jen v tom případě, když jste si jistí, že ji zvládnete na 100 %. Když odmítnete práci, že jste zaneprázdnění, není to žádná tragédie.

O tom, jak zvládat úkoly v čase pojednává článek Time management.

Nezapomeňte, že je důležité, abyste byli jako podnikatelé k zastižení. Proto je vhodné uvádět číslo na mobil, který vždy vezmete. Číslo na pevnou linku dávejte jen v případě, že máte záznamník. Pokud máte doma internet, je skvělé předat e-mail, popř. ICQ či Skype.

Být k zastižení je nutné doplnit také zdatností v komunikaci. Tu prohlubujte v rubrice Komunikační dovednosti.

 

Při podnikání stihnete i domácnost

Při podnikání určitě nebudete mít tolik času na domácnost jak jste zvyklí. Někdy ale bude práce méně, jindy více, proto si nechte práci v domácnosti na dny, kdy bude méně práce s klienty.

Zpětná vazba je důležitá

Čas od času zhodnoťte, co se vám při podnikání povedlo a co byl naopak propadák a poučte se z toho. Zaměřujte se na ty aktivity, které měly největší smysl a přestaňte dělat věci, které se vám nevyplatily. Zároveň si naplánujte, co uděláte pro další rozvoj vašeho podnikání.

Mějte z podnikání radost

Podnikání z domova má smysl, pokud si něco vyděláte pro vylepšení rodinného rozpočtu a pokud si zároveň odpočinete od stereotypu v domácnosti a nepřetržité péče o děti. Když budete mít možnost rozvíjet své záliby a odreagovat se tak od každodenních starostí, čas, který následně věnujete dětem, bude mnohem kvalitnější, i když ho bude méně.

Podnikání může být přínosem pro celou vaši rodinu. Až děti trochu odrostou, možná, že ani nebudete uvažovat o návratu do zaměstnání, protože již budete mít svůj zavedený podnik. Pokud by však pro vás podnikání představovalo jen další fyzickou i psychickou zátěž a nikoli radost, nechte jej být, nespokojenost se neodrazí jen na vás, ale také na vašich blízkých.

Zdroj: aktuálně.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.