Podnikání na mateřské dovolené

Jste podnikatelka na mateřské dovolené a chcete pokračovat ve svém podnikání? Nebo chcete začít podnikat a nevíte, zda nepřijdete o peněžitou pomoc v mateřství? A zda na ní máte vůbec nárok? To vše vám osvětlíme v následujícím článku.

Souběh mateřské dovolené a podnikání

V době pobírání peněžité pomoci v mateřství nesmíte osobně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Pokud ale podnikatelka na mateřské vykonává výdělečnou činnost například prostřednictvím svých zaměstnanců, nemusí podnikání přerušit a může v něm prostřednictvím svých zaměstnanců pokračovat, aniž by přišla o nárok na výplaty peněžité pomoci v mateřství. Pokud však v podnikání osobně pokračujete nebo na mateřské dovolené začnete nově osobně podnikat, nárok na peněžitou pomoc v mateřství ztrácíte.

Musí matka na mateřské dovolené ukončit podnikání?

Pokud matka v době, po kterou jí náleží peněžitá pomoc v mateřství, osobně nevykonává samostatnou výdělečnou činnost, není nutné toto podnikání ukončit nebo přerušit. Je třeba dodržet pouze to, abyste po dobu pobírání PPM samostatnou výdělečnou činnost osobně nevykonávala. 

Podnikání na mateřské dovolené a sociální pojištění

V době mateřské dovolené je plátcem sociálního pojištění za osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství stát. V případě, že matka začne v době mateřské dovolené osobně podnikat, ztrácí nárok na peněžitou pomoc v mateřství, stává se osobou samostatně výdělečně činnou a je povinna splnit veškeré zákonné podmínky týkající se platby sociálního pojištění.

Podnikání na mateřské dovolené a zálohy na zdravotní pojištění

Za ženu pobírající peněžitou pomoc v mateřství je plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát. Pojištěnec je povinen tuto skutečnost (nástup na mateřskou dovolenou) oznámit zdravotní pojišťovně nejpozději do osmi dnů.

Pokud podnikatelka na mateřské nepřeruší výkon samostatné výdělečné činnosti (a vykonává podnikatelskou činnost prostřednictvím svých zaměstnanců), je za sebe povinna platit nadále zálohy na pojistné. Vzhledem k tomu, že je za ni zároveň plátcem pojistného stát, neplatí pro ni zákonem stanovený minimální vyměřovací základ a zálohy na pojistné bude hradit ve výši vypočtené ze skutečně dosaženého příjmu v předcházejícím kalendářním roce.

 

Zdroj: V textu byly využity informace ze serveru BusinessInfo.cz.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.