Podnikání na mateřské dovolené

Jste podnikatelka na mateřské dovolené a chcete pokračovat ve svém podnikání? Nebo chcete začít podnikat a nevíte, zda nepřijdete o peněžitou pomoc v mateřství? A zda na ní máte vůbec nárok? To vše vám osvětlíme v následujícím článku.

Podnikání na mateřské dovolené

Co je to mateřská dovolená?

Mateřská dovolená je období, které začíná běžet šest až osm týdnů před plánovaným termínem porodu, a jehož celková délka je v případě jednoho dítěte 28 týdnů, v případě dvou a více dětí pak 37 týdnů. V tomto období vyplácí stát prostřednictvím České správy sociálního zabezpečení matce peněžitou pomoc v mateřství (PPM).

Mateřská je poskytována ve výši 69 % redukovaného denního vyměřovacího základu už od prvního dne. Vyměřovacím základem je úhrn měsíčních vyměřovacích základů. Denní vyměřovací základ zjistíte tak, že vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělíme počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období.

Peněžitá pomoc v mateřství

Peněžitá pomoc v mateřství je podíl z předchozího měsíčního výdělku matky. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství matce nevzniká, pakliže je touto dobou vedena na úřadu práce nebo v situaci, kdy si jako podnikatelka neplatila nemocenské pojištění.

Matka podnikatelka nemá automaticky nárok na peněžitou pomoc v mateřství, která spadá pod dávky nemocenského pojištění. Pokud chce mít podnikatelka v budoucnu nárok na peněžitou pomoc v mateřství, tak si musí platit nemocenské pojištění, neboť mateřská je dávkou nemocenského pojištění.

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství pro podnikatelky

Pro získání nároku na peněžitou pomoc v mateřství musí být samostatně výdělečně činná žena účastna na nemocenském pojištění alespoň 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před počátkem nástupu na mateřskou dovolenou, z toho alespoň 180 dnů nemocenského pojištění OSVČ v období jednoho roku před narozením dítěte. Současně platí, že podnikatelka nesmí v době pobírání peněžité pomoci v mateřství vykonávat osobně samostatnou výdělečnou činnost.

 

Kdy mateřskou nedostanete

Nesplní-li žena podmínky pro přiznání peněžité pomoci v mateřství, tak je jí vyplácen ihned od narození dítěte rodičovský příspěvek a nemůže si zvolit délku jeho pobírání. Ze zákona bude pobírat rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě. Na rodičovský příspěvek má nárok každá matka, která celý kalendářní měsíc o své dítě řádně a celodenně pečuje.

Více o problematice peněžitého příspěvku v mateřství v článku OSVČ matkou – jak na sociální a zdravotní pojištění.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.