Podnikání jako možnost přilepšení k důchodu

Počet podnikajících důchodců rok od roku stoupá. Někteří z nich pokračují ve svém podnikání, které rozjeli už v období produktivního věku a ještě se jim zkrátka nechce odejít „na odpočinek“. Jiní teprve v důchodovém věku přišli podnikání na chuť. Je pro ně příležitostí, jak si zvýšit svůj životní standard a nebýt odkázán jen na státní důchod.

Proč začít podnikat v důchodu

Ne všichni důchodci chtějí v důchodovém věku ještě pracovat. A ne všichni, kteří by třeba i chtěli, mohou – především ze zdravotních důvodů. Přesto lidí, kteří pobírají starobní důchod a ještě k tomu pracují, je poměrně dost – loni jich bylo podle šetření Českého statistického úřadu 150 tisíc. Většina z nich však je v zaměstnaneckém poměru, těch, kteří si přivydělávají vlastním podnikáním, je podstatně méně. Čtvrtina pracujících důchodců podniká, ale nemá žádné zaměstnance. Těch, kteří svým podnikáním v důchodu vytváří další pracovní místa, je podle průzkumu Českého statistického úřadu necelých šest procent.

Podnikání jako vítané přilepšení k důchodu

Proč se někteří na stará kolena pouští do rizika a námahy spojené s vlastním podnikáním? Hlavním hnacím motorem jsou peníze. Důchod je vždy jen částí někdejšího výdělku. A čím více člověk vydělával, tím větší je propad jeho příjmů po nástupu do důchodu.

Zatímco u podprůměrných mezd činí v Česku výsledná penze až 90 % příjmu před odchodem do důchodu, pokud člověk vydělával 2,5 násobek průměrné mzdy, bude brát penzi ve výši pouhých třiceti procent. Do systému přitom odvedl na platbách sociálního pojištění nepoměrně více, než člověk s podprůměrnými příjmy.

V plné výši se totiž v roce 2016 do vyměřovacího základu pro výpočet důchodů počítá z dosahované částky pouze to, co nepřesáhne výši 11 883 Kč korun.

Z částky osobního vyměřovacího základu:

  • od 11 883 Kč do 108 024 Kč se v r. 2016 počítá 26 %

Lidi v důchodovém věku ale nežene do podnikání jen snaha snížit propad příjmů. Může to být i bezradnost člověka, který je celý život zvyklý být „v zápřahu“, co si počít s přemírou volného času, jak ho smysluplně naplnit. Potýkají se také s tím, že najednou jejich den nemá jasnou strukturu – nic „nemusí“, zároveň ale ani neví, co by vlastně dělat měli či chtěli.

Pro některé důchodce tak místo úlevy z odchodu na odpočinek znamená odchod do důchodu psychickou krizi. A není jich úplně málo, v průzkumu Rodina, zaměstnání a vzdělání realizovaném Výzkumným ústavem práce a sociálních věcí byla seniorů, kteří řekli, že odchod do důchodu měl spíše nepříznivý dopad na jejich psychický stav a celkovou spokojenost se životem, téměř šestina. Podnikání tak může být dobrá volba, jak si nejen přivydělat, ale také jak dát životu v důchodu jasný směr a zároveň zůstat pánem svého času.

 

Důchod jako konkurenční výhoda v podnikání

Podnikající důchodce má oproti svým konkurentům, kteří důchod nepobírají, jednu velkou výhodu – svůj důchod. Určitou část příjmu, byť třeba nijak vysokou, má tak ždy zajištěnu. Příjmy z podnikání jsou tak pro něj „bonusem“ navíc. Může si tedy dovolit nabídnout své služby podstatně laciněji, než jeho konkurenti, kteří se o důchod opřít nemohou – a stále to pro něj bude zajímavý výdělek.

Možnost „cenového dumpingu“ však není jedinou výhodou, s níž senior vstupuje do konkurenčního boje. V případě, že se vrhne do podnikání v oboru, v němž dlouhá léta až do nástupu do důchodu působil jako zaměstnanec, má cenný kapitál v podobě know-how, kontaktů a dokonalé znalosti prostředí, v němž se jako podnikatel pohybuje.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.