OSVČ matkou – jak na sociální a zdravotní pojištění

Jste OSVČ a stanete se brzy matkou? Anebo mateřství teprve plánujete? V obou případech je pro vás tento článek velmi důležitý. Popisuje totiž situaci, co se stane, pokud se jako OSVČ stanete matkou z hlediska problematiky sociálního a zdravotního pojištění. Čtěte co dělat, abyste jako OSVČ získaly nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

Jak požádat o peněžitou pomoc v mateřství

Nárok na PPM se uplatňuje pomocí formuláře „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství“, který vydá ošetřující lékař (gynekolog), u příslušné okresní správy sociálního zabezpečení. Dávky PPM vyplácí okresní správa sociálního zabezpečení. V době pobírání PPM z nemocenského pojištění za OSVČ platí pojistné na sociální zabezpečení stát, tj. OSVČ není povinna platit zálohy na pojistné za kalendářní měsíce, ve kterých trvá nárok na PPM po celý kalendářní měsíc.

Po dobu pobírání PPM se ale jedná o hlavní činnost.

Výše pěněžité pomoci v mateřství PMP

Výše peněžité pomoci v mateřství se počítá z redukce denního vyměřovacího základu ve výši 70 %. Do vyměřovacího základu pro výpočet nemocenské dávky se počítá souhrn hrubých příjmů za posledních 12 měsíců, ve kterých OSVČ odváděla nemocenské pojištění. Denní vyměřovací základ se vypočítá jako podíl vyměřovacího základu a počtu dní v daném období (365, resp. 366 dní).

 

Denní vyměřovací základ se dále redukuje podle následujících pravidel:

  • z částky do 901 Kč se počítá 100 %,
  • z částky od 9013 do 1 351 Kč se počítá 60 %,
  • z částky od 1 351 do 2 701 Kč se počítá 30 %,
  • z částky nad 2 701 Kč se už nic nezapočítává.

Vypočítejte si výši peněžité pomoci v mateřství pro rok 2016 jednoduše a bez nutností mít u sebe kalkulačku v Excelovském souboru, který vydalo MPSV.

Diskuze k článku

Přidat komentář
INS LOAN Financna rezerva len pre podnikatelov ČR! Platí pre OSVČ, s.r.o., a.s. Najvýhodnejšie a najrychlejšie peniaze len u nas! Do 60 000 000 Kč – aj bez príjmu – bližšie po tel. Neskúmame register, soc., poist, zdravot. posit. Tolerujeme nedoplatky. – bez spoludlz.- minimum dokladov – bez poplatkov – možnost splatit uver predčasne – schválené do 10min Odklad splatok – vy si určujete na ako dlho a kolko budete splácat. Pokial uprednostnujete ferovy a neformálny prístup, sme tu pre vás aj cez víkend.
23.5.2018 14:39 | Odpovědět
Vera 1 Dobrý den musí dcera platit zdravotní a sociální když je na mateřské a je OSVČ dekuji
26.4.2018 20:10 | Odpovědět
Andree Dobrý den, mám dotaz - vůbec se v problematice nevyznám. - pokud tedy budu na mateřské a poté rodičovské dovolené, musím i po tuto dobu platit veškeré zálohy na zdravotní a sociální pojištění? - i přesto, že vlastně nevydělávám?
Děkuji
19.11.2016 14:20 | Odpovědět
Bedris Dobrý den, dnešním dnem jsem nastoupila na mateřskou a řešila právě tuto otázku... na OSSZ tvrdily, že nemusím, na VOZP, že musím.. nakonec jsme se dopracovaly k výsledku, že na OSSZ nemusím, ale VOZP musím a sice 897,- ..takže jsem byla donucena si přerušit činnost na živnostenském úřadě činnost neboť mateřská činí závratných plus mínus 3.000,- a ještě skoro 1/3 dávat na zálohy je opravdu nehorázné... jo a samozřejmě, že prosinec se musí zaplatit celý, takže ca. 3.900,- zálohy... škoda slov...ano, náš stát ví, jak podpořit matky OSVČ aneb všichni buďte zaměstnaní a nevyčnívejte z řad..
12.12.2016 18:48 | Odpovědět
karin Narazila jsem na Váš komentář - zkuste si to znovu ověřit a případně zažádat o navrácení plateb - dle webového odkazu na článek (viz webový odkaz výše) byste jako "Žena na mateřské a rodičovské dovolené" měla patřit pod "státního pojištěnce"...
8.1.2018 20:10 | Odpovědět
karin https://finexpert.e15.cz/kdy-za-vas-plati-zdravotni-pojisteni-stat
8.1.2018 20:06 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.