OSVČ matkou – jak na sociální a zdravotní pojištění

Jste OSVČ a stanete se brzy matkou? Anebo mateřství teprve plánujete? V obou případech je pro vás tento článek velmi důležitý. Popisuje totiž situaci, co se stane, pokud se jako OSVČ stanete matkou z hlediska problematiky sociálního a zdravotního pojištění. Čtěte co dělat, abyste jako OSVČ získaly nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

Rodičovský příspěvek

Po skončení nemocenského či PPM (resp. těsně před skončením) si OSVČ může zažádat o tzv. rodičovský příspěvek (je vyplácen nejdéle do 4 let věku dítěte a nejvýše do celkové částky 220 000 Kč).

Jak získat rodičovský příspěvek

Je třeba vyplnit a zanést na příslušnou OSSZ "Žádost o rodičovský příspěvek". Formuláře jsou k dispozici v tištěné podobě na příslušném úřadu nebo ke stažení či případně elektronickému podání na internetových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.

 

„Rozhodnutí o nároku na peněžitou pomoc v mateřství nebo na nemocenské z důvodu těhotenství a porodu, náležející z nemocenského pojištění zaměstnanců“ (je-li orgánem nemocenského pojištění ČSSZ) nebo „Rozhodnutí o nároku na rodičovský příspěvek dle českých právních předpisů“ OSVČ nemusí dokládat – ČSSZ si tato rozhodnutí sama zjišťuje z veřejně dostupných zdrojů.

Oznámení vedlejší výdělečné činnosti

Pokud má OSVČ nárok na rodičovský příspěvek nebo PPM a neplatí si nemocenské, jedná se o vedlejší SVČ. Tuto skutečnost musí oznámit nejpozději na „Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ“. Vedlejší činnost platí pouze pro měsíce, ve kterých měla OSVČ nárok na PPM nebo rodičovský příspěvek.

V těchto měsících tedy pro OSVČ platí podmínky výkonu vedlejší SVČ, tzn. důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku OSVČ platit nemusí, pokud výše daňového základu nedosáhne rozhodné částky (64 813 Kč) nebo se OSVČ k placení sama nepřihlásí. V ostatních měsících je SVČ považována za hlavní a je povinna platit zálohy na pojistné ve výši dle příjmů za předcházející rok, pokud nevznikne jiný důvod pro vedlejší SVČ.

Pokud je rodiči vyplácena PPM nebo nemocenské v souvislosti s porodem, má nárok na rodičovský příspěvek pouze tehdy, je-li rodičovský příspěvek vyšší. Rozdíl mezi rodičovským příspěvkem a PPM nebo nemocenským je doplacen.

Máte-li otázky k problematice sociálního pojištění u OSVČ, která je matkou, kontaktujte prosím se svým dotazem vaši Okresní správu sociálního zabezpečení.

Zdravotní pojištění u OSVČ, která se stane matkou

Za příjemce rodičovského příspěvku a PPM, tj. ženy na mateřské a rodičovské dovolené, platí zdravotní pojištění stát. Je třeba tuto skutečnost na zdravotní pojišťovně oznámit a doložit potvrzením vydaným správou sociálního zabezpečení o pobírání PPM nebo rodičovského příspěvku nejdéle do osmi dnů.

Pokud je OSVČ dočasně pracovně neschopnou, zálohu na pojištění neplatí, musí však tuto skutečnost oznámit a doložit zdravotní pojišťovně pomocí potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti vydané okresní správou sociálního zabezpečení.

Když OSVČ, která pobírá PPM nebo rodičovský příspěvek, pokračuje ve své SVČ, zálohy na zdravotní pojištění musí platit (nevypočítávají se však z minimálního vyměřovacího základu, ale ze skutečného podle skutečných příjmů).

Problematice zdravotního pojištění u OSVČ se věnuje rubrika Zdravotní pojištění, kde najdete nejnutnější informace, které byste měli o zdravotním pojištění znát. Případně se na doplňující otázky doptejte u své zdravotní pojišťovny.

Diskuze k článku

Přidat komentář
INS LOAN Financna rezerva len pre podnikatelov ČR! Platí pre OSVČ, s.r.o., a.s. Najvýhodnejšie a najrychlejšie peniaze len u nas! Do 60 000 000 Kč – aj bez príjmu – bližšie po tel. Neskúmame register, soc., poist, zdravot. posit. Tolerujeme nedoplatky. – bez spoludlz.- minimum dokladov – bez poplatkov – možnost splatit uver predčasne – schválené do 10min Odklad splatok – vy si určujete na ako dlho a kolko budete splácat. Pokial uprednostnujete ferovy a neformálny prístup, sme tu pre vás aj cez víkend.
23.5.2018 14:39 | Odpovědět
Vera 1 Dobrý den musí dcera platit zdravotní a sociální když je na mateřské a je OSVČ dekuji
26.4.2018 20:10 | Odpovědět
Andree Dobrý den, mám dotaz - vůbec se v problematice nevyznám. - pokud tedy budu na mateřské a poté rodičovské dovolené, musím i po tuto dobu platit veškeré zálohy na zdravotní a sociální pojištění? - i přesto, že vlastně nevydělávám?
Děkuji
19.11.2016 14:20 | Odpovědět
Bedris Dobrý den, dnešním dnem jsem nastoupila na mateřskou a řešila právě tuto otázku... na OSSZ tvrdily, že nemusím, na VOZP, že musím.. nakonec jsme se dopracovaly k výsledku, že na OSSZ nemusím, ale VOZP musím a sice 897,- ..takže jsem byla donucena si přerušit činnost na živnostenském úřadě činnost neboť mateřská činí závratných plus mínus 3.000,- a ještě skoro 1/3 dávat na zálohy je opravdu nehorázné... jo a samozřejmě, že prosinec se musí zaplatit celý, takže ca. 3.900,- zálohy... škoda slov...ano, náš stát ví, jak podpořit matky OSVČ aneb všichni buďte zaměstnaní a nevyčnívejte z řad..
12.12.2016 18:48 | Odpovědět
karin Narazila jsem na Váš komentář - zkuste si to znovu ověřit a případně zažádat o navrácení plateb - dle webového odkazu na článek (viz webový odkaz výše) byste jako "Žena na mateřské a rodičovské dovolené" měla patřit pod "státního pojištěnce"...
8.1.2018 20:10 | Odpovědět
karin https://finexpert.e15.cz/kdy-za-vas-plati-zdravotni-pojisteni-stat
8.1.2018 20:06 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.