OSVČ matkou – jak na sociální a zdravotní pojištění

Jste OSVČ a stanete se brzy matkou? Anebo mateřství teprve plánujete? V obou případech je pro vás tento článek velmi důležitý. Popisuje totiž situaci, co se stane, pokud se jako OSVČ stanete matkou z hlediska problematiky sociálního a zdravotního pojištění. Čtěte co dělat, abyste jako OSVČ získaly nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM)

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství mají jen ty OSVČ, které si v předchozích dvou letech alespoň 270 dní před nástupem na mateřskou dovolenou platily nemocenské pojištění, z toho nejméně 180 dnů v posledním roce před počátkem podpůrčí doby.

Podpůrčí doba u PPM začíná nástupem na mateřskou dovolenou, který nastává v den, který určí sama OSVČ (budoucí matka) v rozmezí od začátku 8 týdne do začátku 6 týdne před očekávaným termínem porodu. Pokud den nástupu na mateřskou dovolenou neurčí, automaticky se jako den nástupu bere začátek 6 týdne. Pokud žena porodí dříve, než nastoupí na mateřskou dovolenou, bere se jako den nástupu den porodu.

Celková doba mateřské dovolené činí:

  • 28 týdnů u matky-OSVČ, která porodila jedno dítě,
  • 37 týdnů u matky-OSVČ, která porodila dvě a více dětí a alespoň o dvě z nich se stará i po uplynutí 28 týdnů.

Další podmínkou pro nárok na PPM je, že OSVČ nesmí po dobu pobírání PPM vykonávat SVČ osobně (pokud SVČ za podnikatelku vykonává někdo jiný, je možno tímto způsobem dále podnikat; jedná se např. o provozování prodejny prodavači apod.). Není třeba ukončovat nebo pozastavovat SVČ, jen ji matka OSVČ nesmí vykonávat osobně.

Diskuze k článku

Přidat komentář
INS LOAN Financna rezerva len pre podnikatelov ČR! Platí pre OSVČ, s.r.o., a.s. Najvýhodnejšie a najrychlejšie peniaze len u nas! Do 60 000 000 Kč – aj bez príjmu – bližšie po tel. Neskúmame register, soc., poist, zdravot. posit. Tolerujeme nedoplatky. – bez spoludlz.- minimum dokladov – bez poplatkov – možnost splatit uver predčasne – schválené do 10min Odklad splatok – vy si určujete na ako dlho a kolko budete splácat. Pokial uprednostnujete ferovy a neformálny prístup, sme tu pre vás aj cez víkend.
23.5.2018 14:39 | Odpovědět
Vera 1 Dobrý den musí dcera platit zdravotní a sociální když je na mateřské a je OSVČ dekuji
26.4.2018 20:10 | Odpovědět
Andree Dobrý den, mám dotaz - vůbec se v problematice nevyznám. - pokud tedy budu na mateřské a poté rodičovské dovolené, musím i po tuto dobu platit veškeré zálohy na zdravotní a sociální pojištění? - i přesto, že vlastně nevydělávám?
Děkuji
19.11.2016 14:20 | Odpovědět
Bedris Dobrý den, dnešním dnem jsem nastoupila na mateřskou a řešila právě tuto otázku... na OSSZ tvrdily, že nemusím, na VOZP, že musím.. nakonec jsme se dopracovaly k výsledku, že na OSSZ nemusím, ale VOZP musím a sice 897,- ..takže jsem byla donucena si přerušit činnost na živnostenském úřadě činnost neboť mateřská činí závratných plus mínus 3.000,- a ještě skoro 1/3 dávat na zálohy je opravdu nehorázné... jo a samozřejmě, že prosinec se musí zaplatit celý, takže ca. 3.900,- zálohy... škoda slov...ano, náš stát ví, jak podpořit matky OSVČ aneb všichni buďte zaměstnaní a nevyčnívejte z řad..
12.12.2016 18:48 | Odpovědět
karin Narazila jsem na Váš komentář - zkuste si to znovu ověřit a případně zažádat o navrácení plateb - dle webového odkazu na článek (viz webový odkaz výše) byste jako "Žena na mateřské a rodičovské dovolené" měla patřit pod "státního pojištěnce"...
8.1.2018 20:10 | Odpovědět
karin https://finexpert.e15.cz/kdy-za-vas-plati-zdravotni-pojisteni-stat
8.1.2018 20:06 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.