OSVČ matkou – jak na sociální a zdravotní pojištění

Jste OSVČ a stanete se brzy matkou? Anebo mateřství teprve plánujete? V obou případech je pro vás tento článek velmi důležitý. Popisuje totiž situaci, co se stane, pokud se jako OSVČ stanete matkou z hlediska problematiky sociálního a zdravotního pojištění. Čtěte co dělat, abyste jako OSVČ získaly nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

Co když si budoucí matka OSVČ nemocenské pojištění neplatila celých 270 dní

Pokud se stane, že OSVČ nemá nárok na PPM z nemocenského pojištění (neplatila jej celých 270 dní, z nichž 180 dnů v posledním roce před počátkem mateřské dovolené), ale nemocenské pojištění si platila alespoň po tři předcházející měsíce, má nárok na nemocenské po dobu 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu. Jedná se o dočasnou pracovní neschopnost.

 

Jak požádat o nemocenské z důvodu porodu

Žádost o nemocenské se podává na tiskopisu „Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti“, který vyplní ošetřující lékař (formuláře tiskopisu jsou dodávány pouze lékařům). Tento formulář má 5 dílů, lékař pojištěnci předá II., III. a IV. díl, přičemž II. a III. díl si OSVČ ponechává, IV. díl odevzdá na okresní správě sociálního zabezpečení.

Co když si budoucí matka OSVČ neplatila nemocenské pojištění vůbec

OSVČ která si nemocenské pojištění vůbec neplatila, a tudíž nemá nárok ani na PPM, ani na nemocenské, má nárok na rodičovský příspěvek.

V tomto případě je ale rodičovský příspěvek vyplácen ihned od data narození dítěte. „Žádost o rodičovský příspěvek“ se podává na Úřadu práce příslušném podle místa bydliště OSVČ.

Diskuze k článku

Přidat komentář
INS LOAN Financna rezerva len pre podnikatelov ČR! Platí pre OSVČ, s.r.o., a.s. Najvýhodnejšie a najrychlejšie peniaze len u nas! Do 60 000 000 Kč – aj bez príjmu – bližšie po tel. Neskúmame register, soc., poist, zdravot. posit. Tolerujeme nedoplatky. – bez spoludlz.- minimum dokladov – bez poplatkov – možnost splatit uver predčasne – schválené do 10min Odklad splatok – vy si určujete na ako dlho a kolko budete splácat. Pokial uprednostnujete ferovy a neformálny prístup, sme tu pre vás aj cez víkend.
23.5.2018 14:39 | Odpovědět
Vera 1 Dobrý den musí dcera platit zdravotní a sociální když je na mateřské a je OSVČ dekuji
26.4.2018 20:10 | Odpovědět
Andree Dobrý den, mám dotaz - vůbec se v problematice nevyznám. - pokud tedy budu na mateřské a poté rodičovské dovolené, musím i po tuto dobu platit veškeré zálohy na zdravotní a sociální pojištění? - i přesto, že vlastně nevydělávám?
Děkuji
19.11.2016 14:20 | Odpovědět
Bedris Dobrý den, dnešním dnem jsem nastoupila na mateřskou a řešila právě tuto otázku... na OSSZ tvrdily, že nemusím, na VOZP, že musím.. nakonec jsme se dopracovaly k výsledku, že na OSSZ nemusím, ale VOZP musím a sice 897,- ..takže jsem byla donucena si přerušit činnost na živnostenském úřadě činnost neboť mateřská činí závratných plus mínus 3.000,- a ještě skoro 1/3 dávat na zálohy je opravdu nehorázné... jo a samozřejmě, že prosinec se musí zaplatit celý, takže ca. 3.900,- zálohy... škoda slov...ano, náš stát ví, jak podpořit matky OSVČ aneb všichni buďte zaměstnaní a nevyčnívejte z řad..
12.12.2016 18:48 | Odpovědět
karin Narazila jsem na Váš komentář - zkuste si to znovu ověřit a případně zažádat o navrácení plateb - dle webového odkazu na článek (viz webový odkaz výše) byste jako "Žena na mateřské a rodičovské dovolené" měla patřit pod "státního pojištěnce"...
8.1.2018 20:10 | Odpovědět
karin https://finexpert.e15.cz/kdy-za-vas-plati-zdravotni-pojisteni-stat
8.1.2018 20:06 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.