OSVČ matkou – jak na sociální a zdravotní pojištění

Jste OSVČ a stanete se brzy matkou? Anebo mateřství teprve plánujete? V obou případech je pro vás tento článek velmi důležitý. Popisuje totiž situaci, co se stane, pokud se jako OSVČ stanete matkou z hlediska problematiky sociálního a zdravotního pojištění. Čtěte co dělat, abyste jako OSVČ získaly nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

Sociální a zdravotní pojištění u OSVČ, která se stane matkou

Sociální pojištění OSVČ

Pojistné na sociální zabezpečení se skládá z:

  • důchodového pojištění,
  • nemocenského pojištění,
  • příspěvku na státní politiku zaměstnanosti.

Obecně, platit důchodové pojištění a příspěvek státní politiku zaměstnanosti je pro OSVČ povinné, pokud se jedná o hlavní samostatnou výdělečnou činnost.

V případě, že OSVČ vykonává vedlejší SVČ, platí sociální pojištění (důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti):

  • jen pokud se pro to dobrovolně rozhodne a k placení se přihlásí, anebo
  • když výše daňového základu za podnikání v předchozím kalendářním roce dosáhne rozhodné částky (to závisí na dosažených příjmech). Rozhodná částka v roce 2016 činí 64 813 Kč.

Problematice sociálního pojištění se věnuje rubrika Sociální pojištění. Zde najdete nejnutnější informace, které byste měli o sociálním pojištění OSVČ vědět.

Nemocenské pojištění jako základ pro pobírání peněžité pomoci v mateřství

Účast na nemocenském pojištění je sice pro OSVČ dobrovolná, od ní se však odvíjí nárok na tzv. peněžitou pomoc v mateřství (PPM) a nárok na nemocenské. Pro ženy OSVČ, které plánují v budoucnu mít děti, je placení nemocenského pojištění velmi vhodné.

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
INS LOAN Financna rezerva len pre podnikatelov ČR! Platí pre OSVČ, s.r.o., a.s. Najvýhodnejšie a najrychlejšie peniaze len u nas! Do 60 000 000 Kč – aj bez príjmu – bližšie po tel. Neskúmame register, soc., poist, zdravot. posit. Tolerujeme nedoplatky. – bez spoludlz.- minimum dokladov – bez poplatkov – možnost splatit uver predčasne – schválené do 10min Odklad splatok – vy si určujete na ako dlho a kolko budete splácat. Pokial uprednostnujete ferovy a neformálny prístup, sme tu pre vás aj cez víkend.
23.5.2018 14:39 | Odpovědět
Vera 1 Dobrý den musí dcera platit zdravotní a sociální když je na mateřské a je OSVČ dekuji
26.4.2018 20:10 | Odpovědět
Andree Dobrý den, mám dotaz - vůbec se v problematice nevyznám. - pokud tedy budu na mateřské a poté rodičovské dovolené, musím i po tuto dobu platit veškeré zálohy na zdravotní a sociální pojištění? - i přesto, že vlastně nevydělávám?
Děkuji
19.11.2016 14:20 | Odpovědět
Bedris Dobrý den, dnešním dnem jsem nastoupila na mateřskou a řešila právě tuto otázku... na OSSZ tvrdily, že nemusím, na VOZP, že musím.. nakonec jsme se dopracovaly k výsledku, že na OSSZ nemusím, ale VOZP musím a sice 897,- ..takže jsem byla donucena si přerušit činnost na živnostenském úřadě činnost neboť mateřská činí závratných plus mínus 3.000,- a ještě skoro 1/3 dávat na zálohy je opravdu nehorázné... jo a samozřejmě, že prosinec se musí zaplatit celý, takže ca. 3.900,- zálohy... škoda slov...ano, náš stát ví, jak podpořit matky OSVČ aneb všichni buďte zaměstnaní a nevyčnívejte z řad..
12.12.2016 18:48 | Odpovědět
karin Narazila jsem na Váš komentář - zkuste si to znovu ověřit a případně zažádat o navrácení plateb - dle webového odkazu na článek (viz webový odkaz výše) byste jako "Žena na mateřské a rodičovské dovolené" měla patřit pod "státního pojištěnce"...
8.1.2018 20:10 | Odpovědět
karin https://finexpert.e15.cz/kdy-za-vas-plati-zdravotni-pojisteni-stat
8.1.2018 20:06 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.