Limity stáří při podnikání v důchodu

Podnikání v důchodu má svá specifika. Začít podnikat může důchodce jako kdokoli jiný a podle stejných pravidel. Při podnikání v důchodovém věku se však potýká občas s jinými problémy a překážkami, než jiné věkové skupiny podnikatelů.

Limity podnikání v důchodu

Podnikání v důchodu je limitováno věkem podnikatele

Podnikání v důchodu není jen procházka růžovým sadem. Pokud má být úspěšné, je třeba mu věnovat hodně času a energie.

Času je dost, energie s přibývajícím věkem a přidružujícími se zdravotními problémy postupně dochází. Ubývá fyzických a u některých i psychických sil.

Zdraví a podnikání v důchodu

Tou hlavní překážkou při podnikání v důchodu je pokročilý věk. Říká se, že každý je tak starý, jak se cítí. Je pravdou, že mnohý vitální senior strčí svou energií do kapsy i leckterého mladíka či mladici. Zároveň se ale tělo začíná stále více „ozývat“ – s přibývajícím věkem přibývá i zdravotních problémů, které jsou spojeny s opotřebením organismu. A pokud člověk podává obdivuhodné výkony – zvládá maratony schůzek, zařizování a třeba v případě řemeslných živností i spoustu fyzické práce – bere už mnohem víc i ze svých fyzických rezerv, které se s přibývajícím věkem ztenčují. Stačí pak banální zdravotní problém a organismus má co dělat, aby se s ním vyrovnal. Podnikatel tak může být snadno na delší dobu „vyřazen z provozu“.

S přibývajícím věkem klesá také odolnost vůči stresu – tedy na faktory, které jsou pro podnikatele zásadní. Podnikání se tak stává další zátěží pro věkem už opotřebovaný organismus a zatímco pro jednoho může znamenat nový impulz do života a záchranu před tím, aby s nástupem do penze rezignoval na život, pro méně odolného jedince může přispět k náhlému konci v podobě srdečního selhání či mozkové příhody.

Pozor na mentální zkostnatění

Podnikatel senior má na své straně, pokud se pustí do podnikání v oboru, v němž  před tím dlouhá léta pracoval, výhodu dlouholetých zkušeností. Má také obvykle vytvořenu potřebnou síť kontaktů. Do svého podnikání si tak přináší cenný kapitál v podobě svého know-how. Musí si však dávat velký pozor, aby mentálně neustrnul. Každý obor lidské činnosti se vyvíjí, svět se mění a podmínky k podnikání také. To, co fungovalo dlouhou řadu let před tím, už najednou fungovat nemusí. A podnikatel v pokročilém věku může mít s rychlou adaptabilitou na tyto změny potíž. V takové situaci se pak věk může snadno stát tou největší překážkou pro zdar svého podnikání.

Příliš staří na podnikatelský úvěr

Problém, který se pojí s vyšším věkem, je také obtížné shánění potřebného kapitálu na rozjezd podnikání. Z hlediska poskytovatelů úvěrů je podnikatel senior, který žádá o půjčku na rozjezd svého podnikatelského projektu, značně rizikovým klientem. Čím je jeho věk vyšší, tím vyšší je pravděpodobnost, že se nedožije konce lhůty, během níž má půjčku splatit. Bankoví úvěr na podnikání s rozumnou úrokovou sazbou se tak stává čímsi z říše snů.

 

Existují samozřejmě i různí „ochotní“ nebankovní poskytovatelé úvěrů, kteří rádi půjčí bez velkých okolků důchodci nebo třeba i nezaměstnanému – upsat se jim je ale velmi nebezpečné. Obvykle jde o půjčku na obrovský úrok, se složitě formulovanými smluvními podmínkami, které téměř znemožňují řádné splacení úvěru, a vysokými sankcemi za jejich nedodržení.

Ani případný soukromý investor, kterého by chtěl do své firmy přibrat jako strategického partnera, nebude mít moc chuti vsadit své peníze na „starého koně“, pokud bude jasné, že s ním firma stojí i padá.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.