Jak sehnat peníze do začátku podnikání při studiu

Pokud jste student a chystáte se začít podnikat, je to pro vás krok, který vám pomůže zorientovat na trhu práce s předstihem. Největší bariérou pro zahájení podnikání u studenta bývá nedostatečný kapitál. Jak může student začít podnikat, když nemá vlastní peníze se dozvíte v následujícím článku.

Jak začít podnikat při studiu bez vlastních peněz

Pokud jste student a nemáte vlastní našetřený kapitál, který byste do svého nového podnikání mohli vložit nebo si nechcete půjčovat od rodičů či příbuzných, existuje několik cest, jak peníze do začátku podnikání získat. Ještě předtím, než se začnete naplno věnovat shánění peněz, udělejte si rozvahu finanční náročnosti podnikání.

Prvním krokem k získání financí z externích zdrojů by ale především měl být váš vlastní pocit jistoty o důvěryhodnosti vašeho podnikatelského záměru. O vašich plánech byste měli být přesvědčeni – stejně jako by obchodník těžko prodal své zboží, o jehož kvalitě by nebyl  přesvědčen, zrovna tak špatně by se sháněly finance na nejistý podnik vám.  Pokud nejste o svých kvalitách přesvědčeni vy, jak chcete přesvědčit ostatní?

Pro pečlivou přípravu stretegie vašeho podnikání vám poslouží rubrika Příprava na podnikání.

Kam se obrátit pro peníze na zahájení podnikání

Pro studenta, který chce zahájit podnikání existuje několik možností, které mu by mu mohli pomoci dostat se k potřebné sumě peněz.

Finanční instituce

Prvním a nejjednodušším způsobem je obrátit se na nějakou z bankovních či jiných finančních institucí. Na klasický podnikatelský úvěr student kvůli nutnosti zajištění poskytované částky jen stěží dosáhne, stále zde však existuje možnost kontokorentu. Většina bank je vůči studentům v souvislosti s čerpáním peněz do debetu velmi otevřená. I když s nějakými 20 tisíci pravděpodobně nerozjedete podnikání ve velkém, může to posloužit alespoň jako pokrytí počátečních nákladů.

Stejně tak lze poměrně snadno získat peníze prostřednictvím spotřebitelských úvěrů u nebankovních institucí. Další možností je např. leasing, který vám umožní pořídit si např. zařízení a stroje za lepších podmínek.

Požádat o tyto služby je relativně snadné. Tento způsob financování vás nepřipraví o procentuální podíl z firmy, jakoby tomu bylo například při pomoci soukromých investorů (business angels, investoři rizikového kapitálu), na druhou stranu ale při splácení vypůjčených peněz budete muset počítat s úroky a tato získané peníze na zahájení podnikání při studiu se vám pak mohou dost prodražit.

Státní či Evropské programy na podporu podnikání

Naproti tomu potřebnou finanční částku lze získat i velmi výhodně a to skrze dotace a jiné finanční příspěvky pro začínající podnikatele pocházející z veřejných zdrojů.  Žádosti sice zaberou hodně času a trpělivosti, protože kritéria pro poskytnutí této formy podpory jsou velmi přísná, nicméně, pokud peníze získáte, nemusíte je nikomu vracet, ani se s někým o váš úspěch dělit.

 

Seed fondy – netradiční zdroj financování začínajících podniků

Zajímavým a pro český trh novým způsobem, jak získat prostředky na založení firmy je skrze takzvaných seed funds, tedy soukromě spravovaných fondů se státní zárukou. Nevýhodou seed fondů je však jejich geografická omezenost, proto se do nich nemůže zapojit kterýkoliv začínající podnikatel.

Od letošního jara je možné požádat peníze seed fondy, které poskytující kapitálové financování začínajícím firmám nejčastěji k financování vývoje, výroby a uvedení na trh nových inovativních produktů v rámci Jihomoravského kraje. Podle tiskové zprávy Jihomoravského inovačního centra lze prostřednictvím seed fondů přijít až k půjčce ve výši 750 tis. Kč na 3 roky, s možností odkladu splátek jistiny o 12 měsíců, s výhodným úročením.

„Jsme si vědomi nutnosti zpřístupnit financování začínajícím firmám. Tyto firmy často nesplňují kritéria pro to, aby mohly za rozumných podmínek získat půjčku nebo přesvědčit běžného soukromého investora. Přitom mnohé z nich mají zajímavý inovativní podnikatelský záměr. Do budoucna tedy představují přínos pro stát i region, ve kterém firma sídlí, především ve formě vzniku vysoce kvalifikovaných pracovních míst,“ vysvětlil důvody vzniku fondů Václav Božek, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje.

O peníze ze seed fondů lze požádat na základě spolupráce s JIC, které pomáhá s inovacemi firem, studentům s originálními nápady, výzkumným pracovníkům a vynálezcům. Fond je navržen velmi flexibilně, bude poskytovat dle charakteru podnikatelského záměru a předpokladů žadatele volitelně buď výhodné půjčky, nebo kapitálové financování.

Více informací o možnostech financování začátku podnikání.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.