Co je třeba promyslet, než začnete podnikat na internetu

Přemýšlíte o založení internetového obchodu, ale nevíte, co vše podnikání přes internet obnáší? Zásadní je promyslet vhodnou formu podnikání, způsob provedení technického zázemí, výběr aplikací a hostingu i podrobné naplánování provozu budoucího e-shopu.

Software e-shopu

Předpokládáme, že přístup k internetu již máte, jinak je potřeba zajistit především připojení k internetové síti. K nejdůležitějším krokům při zakládání podnikání na internetu patří také výběr dodavatele vašeho internetového obchodu (e-shopu). Ideální je najít firmu, která bude poskytovat komplexní služby

Základem je vybrat tu správnou aplikaci, a to může být pro začínajícího provozovatele e-shopu velký problém. I zde platí zákon nabídky a poptávky – problémem je ale to, že nabídka je nepoměrně větší než poptávka a bývá problém najít pro internetový obchod kvalitní a spolehlivé řešení.

Proto pokud pro vás bude e-shop pouhým přivýdělkem nebo si nejste jisti svým obchodním umem, zvolte klidně řešení za pár tisíc korun nebo si pronajměte e-shop už hotový a třeba i na doméně třetího řádu. Pokud se ale chcete prodejem na internetu úspěšně živit, bez zakázkového řešení za desítky tisíc korun se neobejdete, ne každý „krabicový“ e-shop má zrovna ty funkce, které od svého e-shopu očekáváte vy.

 

E-shop na míru je samozřejmě nejlepším řešením a časem tuto investici oceníte. Pokud ale nemáte dostatek financí na zakázkově vytvořené řešení, je možné využít pronájmu e-shopu či zprovoznění již hotového e-shopu, který se jen graficky upraví podle vašeho přání.

Nejdůležitější je použitelnost e-shopu. Můžete si nechat vyrobit e-shop za statisíce korun s grafikou, která bude brát dech, s propojením na účetní software, na sklady apod., ale pokud v něm nebude zákazník umět nakoupit a nebude se v něm snadno orientovat, zůstanou vám nakonec jen oči pro pláč.

Než zvolíte jakékoli řešení, podívejte se na internetové obchody, které je používají, a zkuste v nich nakoupit – pokud se vám podaří uskutečnit nákup jen s obtížemi nebo vůbec, bude třeba poohlédnout se jinde – jako vy by totiž dopadli i zákazníci vašeho e-shopu.

Jak mít skutečně použitelné a přístupné stránky vám poradí odborník Seznamu

Tvorba e-shopu zahrnuje nejen samotný vzhled stránky na internetu, ale také administrační rozhraní, kde máte možnost měnit obsah e-shopu, zadávat aktuality a sledovat objednávky. Většinou si při sezení se zvolenou dodavatelskou agenturou ujasníte, jaký obchod chcete a jaké funkce potřebujete.

Hosting a doména

Dále je pak potřeba zajistit pro váš internetový obchod hosting, aby se umístila databáze vašeho e-shopu na server. Je to vlastně takový pronájem místa ve virtuálním internetovém světě, kde jsou uložena všechna potřebná data. Většinou se o to nemusíte starat, zajistí to dodavatel e-shopu. Poplatek za hosting se liší podle služeb, které jsou s tím spojené.

Důležitým krokem je také vývěr názvu vašeho internetového obchodu a s tím související domény. Název by měl být krátký, výstižný a dobře zapamatovatelný. Název obchodu vám zůstane už napořád, proto jeho výběru věnujte opravdu velkou pozornost. Jakmile vyberete název domény, je potřeba ji zaregistrovat.

Praktický provoz obchodu

Znalost zboží

Pro praktický provoz e-shopu jsou pro vás důležité znalosti prodávaného sortimentu. V tom se e-shopy opravdu od kamenných obchodů neliší. Znalost sortimentu je základem každého obchodu. Pokud se člověk rozhoduje založit e-shop jen podle toho, který artikl je nejprodávanější (a nezná jej), je to první krok k velkému neúspěchu.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Karolína S. Dobrý den já osobně jsem si Moni pro své provozování e-shopu vybrala přesně jak vy tu popisujete firmu, která se mi o vše postarala! Musím říct, že mají super přístup, jsou ochotni mi řešit jakékoliv změny a cena jak za zřízení shopu tak následné měsíční poplatky jsou velmi schůdné. Pravdou je, že takových firem je na trhu dnes velké množství a v podstatě se o klienty rvou! Balíky zasílám pouze poštu, se kterou mám smlouvu i na svoz a balící materiál objdenavám na obalove-materia ly.cz, Krabice i folie, pásky i bublinkové obálky, vše do druhého dne. Ano využívám e-shop i pro svůj shop!
18.10.2017 04:18 | Odpovědět
Zuzana Kyselová Zdravím, ja uvažuji nad tím ze bych take vedla eshop, můžete mi nekdo poradit, vubec jaem z toho trosku zmatená, co je potřeba udělat jak vše získám abych mohla začít, prosím napište mi kdyžtak na email
děkuji pěkně předem za odpověď Kyselová.
7.10.2019 12:00 | Odpovědět
Monnika Dobrý den nezlobte se za dotaz, váš článek je moc pěkný a měla bych dotaz, myslíte si že pro člověka který tomu vůbec nerozumí je výhodnější najmout si šikovného programátora nebo si zaplatit nějaký balík u firem které se na to specializují ? Hledala jsem něco co by mi vyhovovalo a našla jsem například toto www.oxyshop.cz/ready2go, jestli to správně chápu tak by mělo stačit za ten balík jednorázově zaplatit a po domluvě mi oni vše zařídí ? A já už pak jen platím poplatky spojené s vedením. Promiňte za hloupé dotazy ale moc se v tom nevyznám. Předem děkuji a přeji hezký den.
20.5.2015 16:06 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, zeptejte se přímo v dané firmě, kterou jste si vybrala.
22.5.2015 10:55 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.