Co je třeba promyslet, než začnete podnikat na internetu

Přemýšlíte o založení internetového obchodu, ale nevíte, co vše podnikání přes internet obnáší? Zásadní je promyslet vhodnou formu podnikání, způsob provedení technického zázemí, výběr aplikací a hostingu i podrobné naplánování provozu budoucího e-shopu.

Ochrana spotřebitele

Dále by se měl začínající internetový prodejce připravit na to, že ve vztahu prodejce – zákazník je v internetovém prodeji právě prodejce tím, kdo tahá za kratší konec provazu. Připravte se tedy na to, že určité procento vyexpedovaných objednávek vám dopravci vrátí zpět – zákazníci je buď odmítnou převzít, nebo si je nepřijdou vyzvednout.

Připravte se také na to, že určité procento vyexpedovaných objednávek si sice zákazníci vyzvednou a zaplatí, ale v zákonné lhůtě 14 dnů vám je vrátí bez udání důvodu zpět a vy mu jste povinen vyplatit zpět celou kupní cenu. Výjimky, u kterých tato lhůta neplatí, je zboží upravené dle přání zákazníka, zboží podléhající rychlé zkáze, zboží nebo služby, jejichž cena závisí na výchylkách finančního trhu nezávislých na vůli dodavatele, audio a video nahrávky, počítačové programy (po porušení originálního obalu) a také u novin, periodik a časopisů.

 

Nastudujte si problematiku internetových obchodů z pohledu práva

Nezapomeňte, že mnozí ze zákazníků, kteří si nevyzvedli objednané zboží, k vám přijdou nakoupit znovu. Obslužte je ještě alespoň jednou, pokud i poté zboží nepřevezmou, neberte na jejich budoucí objednávky zřetel, ale přinejmenším dvakrát je nakoupit nechte (nebo pak další jejich nákupy podmiňte platbou předem).

Logistika

Pokud vlastníte zboží fyzicky na skladě a pouze nezprostředkováváte prodej, budete potřebovat zajistit logistiku, aby se objednané produkty dostaly k zákazníkům.

Fakturace

Při vyřizování objednávek musíte vystavit fakturu, která by měla obsahovat všechny důležité informace. Většinou se vyplatí, mít propojenou databázi přímo s účetním programem, ve kterém faktury tisknete. Pokud tedy nemáte integrované účetnictví přímo v e-shopu, budete potřebovat nějaký samostatný účetní program.

Využijte vzor faktury

Balení

Dále musíte zajistit balení produktů. Obalových materiálů je na trhu obrovská sousta, stačí si jen vybrat toho nejvhodnějšího dodavatele právě pro účely vašeho prodeje. Samozřejmě musíte počítat s pracovní silou, která vše provede.

Doprava

K dopravě se nejčastěji využívá Česká pošta či jiní přepravci jako PPL, DHL, DPD aj. Pokud odesíláte zboží pravidelně a hromadně, vyzvednou si zboží přímo u vás a nemusíte ho na poštu či jinam vozit.

Platba

Pokud zřizujete e-shop, musíte také vytyčit možnosti plateb zákazníků. Jedná se nejčastěji o platbu předem na účet či platbu dobírkou. Zapomínat byste neměli ani na platební karty, které jsou velmi pohodlné. Dnes již existují systémy, které se dají bez větší složitosti implementovat do hotového e-shopu. Pokud prodáváte dražší zboží, měli byste nabídnout také možnost splátek.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Karolína S. Dobrý den já osobně jsem si Moni pro své provozování e-shopu vybrala přesně jak vy tu popisujete firmu, která se mi o vše postarala! Musím říct, že mají super přístup, jsou ochotni mi řešit jakékoliv změny a cena jak za zřízení shopu tak následné měsíční poplatky jsou velmi schůdné. Pravdou je, že takových firem je na trhu dnes velké množství a v podstatě se o klienty rvou! Balíky zasílám pouze poštu, se kterou mám smlouvu i na svoz a balící materiál objdenavám na obalove-materia ly.cz, Krabice i folie, pásky i bublinkové obálky, vše do druhého dne. Ano využívám e-shop i pro svůj shop!
18.10.2017 04:18 | Odpovědět
Zuzana Kyselová Zdravím, ja uvažuji nad tím ze bych take vedla eshop, můžete mi nekdo poradit, vubec jaem z toho trosku zmatená, co je potřeba udělat jak vše získám abych mohla začít, prosím napište mi kdyžtak na email
děkuji pěkně předem za odpověď Kyselová.
7.10.2019 12:00 | Odpovědět
Monnika Dobrý den nezlobte se za dotaz, váš článek je moc pěkný a měla bych dotaz, myslíte si že pro člověka který tomu vůbec nerozumí je výhodnější najmout si šikovného programátora nebo si zaplatit nějaký balík u firem které se na to specializují ? Hledala jsem něco co by mi vyhovovalo a našla jsem například toto www.oxyshop.cz/ready2go, jestli to správně chápu tak by mělo stačit za ten balík jednorázově zaplatit a po domluvě mi oni vše zařídí ? A já už pak jen platím poplatky spojené s vedením. Promiňte za hloupé dotazy ale moc se v tom nevyznám. Předem děkuji a přeji hezký den.
20.5.2015 16:06 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, zeptejte se přímo v dané firmě, kterou jste si vybrala.
22.5.2015 10:55 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.