Co je třeba promyslet, než začnete podnikat na internetu

Přemýšlíte o založení internetového obchodu, ale nevíte, co vše podnikání přes internet obnáší? Zásadní je promyslet vhodnou formu podnikání, způsob provedení technického zázemí, výběr aplikací a hostingu i podrobné naplánování provozu budoucího e-shopu.

Jak se připravit na podnikání na internetu

Založení podnikání na internetu

Živnost nebo společnost

Při snaze o zahájení podnikání na internetu by vaše první kroky měly vést na živnostenský úřad, kde si vyřídíte živnost pro internetové obchodování. Jsou na výběr dvě základní možnosti právní formy podnikánífyzická osoba (OSVČ) a právnická osoba (s.r.o., v.o.s apod.).

Jako právnická osoba musíte vést účetnictví (dříve podvojné účetnictví), jako fyzické osobě vám stačí daňová evidence (dříve jednoduché účetnictví), a to až do obratu 15 milionů korun ročně.

Jako právnická osoba musíte složit základní kapitál, jako fyzická osoba nemusíte. Také platí, že jako právnická osoba (u s.r.o.) ručíte do výše svého vkladu, jako fyzická osoba ručíte svým (i nepodnikatelským) majetkem. Vyberte si, co je pro vás nejlepší.

 

Rozhodování o právní formě vám usnadní článek podrobně vysvětlující rozdíly mezi fyzickou a právnickou osobou

Prostudujte si návod na zahájení podnikání formou živnosti či obchodní společnosti

Placení DPH

Další otázkou je plátcovství DPH. Otázkou je, zda se máte přihlásit k plátcům DPH či ne. Záleží na mnoha okolnostech a opět hlavně na penězích. Pokud nepředpokládáte velké obraty (povinně se musíte přihlásit k DPH, pokud váš obrat přesáhne hranici milionu korun za dvanáct po sobě jdoucích kalendářních měsíců) a mezi vašimi zákazníky očekáváte hlavně koncové spotřebitele (neplátce DPH), může pro vás být vhodné být neplátcem DPH – sice si nebudete moci koupit např. nový notebook do podnikání bez DPH, ale zase si ušetříte mnohé výdaje (nebo nervy, pokud si povedete evidenci DPH sami) na účetní poradce a nebudete povinni každé čtvrtletí či měsíc podávat daňové přiznání (k DPH) atd.

Dilema, zda být plátcem či neplátcem podnikání vám pomůže vyřešit článekDilema podnikatele: Být plátcem nebo neplátcem DPH?

Technické zázemí internetového obchodu

Možná, že jste na omylu, pokud si myslíte, že vše zvládnete z domu nebo bytu. V bytě se internetový obchod (e-shop) opravdu provozovat nedá. To vám potvrdí každý, kdo tak začínal – e-shop zaručeně brzy naruší chod rodiny. Bez zkolaudované provozovny nemá cenu e-shop otevírat, technické zázemí je základem.

Výjimkou můžou být e-shopy, které pouze přeposílají zboží od dodavatelů (nebo využívají např. dropshipping) anebo ty, jejichž zboží je jen drobné, např. šperky. Bez menšího či většího skladu s fyzickým zbožím se žádný obchodník na internetu neobejde.

Proto nezapomeňte na s tím spojené náležitosti (povolení hygieniků pro stavební odbor) a náklady (pronájem, připojení do elektronické sítě, odvoz odpadků). Vždy potřebujete mít zabezpečené zázemí z také hlediska požární ochrany či hlediska ochrany proti krádežím.

logolink opvk

Tento materiál vznikl za podpory Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Karolína S. Dobrý den já osobně jsem si Moni pro své provozování e-shopu vybrala přesně jak vy tu popisujete firmu, která se mi o vše postarala! Musím říct, že mají super přístup, jsou ochotni mi řešit jakékoliv změny a cena jak za zřízení shopu tak následné měsíční poplatky jsou velmi schůdné. Pravdou je, že takových firem je na trhu dnes velké množství a v podstatě se o klienty rvou! Balíky zasílám pouze poštu, se kterou mám smlouvu i na svoz a balící materiál objdenavám na obalove-materia ly.cz, Krabice i folie, pásky i bublinkové obálky, vše do druhého dne. Ano využívám e-shop i pro svůj shop!
18.10.2017 04:18 | Odpovědět
Zuzana Kyselová Zdravím, ja uvažuji nad tím ze bych take vedla eshop, můžete mi nekdo poradit, vubec jaem z toho trosku zmatená, co je potřeba udělat jak vše získám abych mohla začít, prosím napište mi kdyžtak na email
děkuji pěkně předem za odpověď Kyselová.
7.10.2019 12:00 | Odpovědět
Monnika Dobrý den nezlobte se za dotaz, váš článek je moc pěkný a měla bych dotaz, myslíte si že pro člověka který tomu vůbec nerozumí je výhodnější najmout si šikovného programátora nebo si zaplatit nějaký balík u firem které se na to specializují ? Hledala jsem něco co by mi vyhovovalo a našla jsem například toto www.oxyshop.cz/ready2go, jestli to správně chápu tak by mělo stačit za ten balík jednorázově zaplatit a po domluvě mi oni vše zařídí ? A já už pak jen platím poplatky spojené s vedením. Promiňte za hloupé dotazy ale moc se v tom nevyznám. Předem děkuji a přeji hezký den.
20.5.2015 16:06 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, zeptejte se přímo v dané firmě, kterou jste si vybrala.
22.5.2015 10:55 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.