Jak zatočit s prokrastinací

Máte doma jednu ze 45 tisíců vydaných knih Konec prokrastinace od Petra Ludwiga? A otevřeli jste ji už? Nebo její přečtení chorobně odkládáte, protože se bojíte, že se potvrdí, že jste taky chorobný odkladač úkolů? Prokrastinace vám šlape na paty (už i tady).  A někoho už možná úplně sešlapala. Tím lépe, o to víc vám bude vhod tento článek.

Prokrastinace není lenost

Termín prokrastinace vychází z latinského pro-crastinus, znamenající „patřící zítřku“. Když lidé prokrastinují, nedokážou se přemluvit k plnění úkolů, které by měli nebo chtěli dělat. Důležité věci odloží a místo nich dělají něco nepodstatného. Sledují seriály, zalévají květiny v kanceláři, tráví hodiny na sociálních sítích, jedí (i když nemají hlad), opakovaně uklízejí, chodí bezcílně po pracovišti nebo jen tak zírají do zdi.

Ale pozor. Prokrastinaci není vhodné zaměňovat za lenost. „Líný člověk nic dělat nechce a je s tímto stavem spokojen. Prokrastinující člověk by naopak rád něco dělal, ale nedokáže k tomu sám sebe přemluvit,“ vysvětluje Ludwig.

Lidé také rádi nechávají vše na poslední chvíli. Ospravedlňují to tím, že pod tlakem se jim pracuje lépe. Aktuální výzkumy však ukazují, že opak je pravdou. Odkládání úkolů na nejzazší možný termín je živnou půdou stresu a neefektivity.

„Pokud odkládáme, máme pak často výčitky. Vzniklé pochybnosti a snížená sebedůvěra vytváří pocit bezmoci, který vede k tomu, že opět nic neděláme. Vzniká pomyslný bludný kruh, ze kterého se velmi těžce vystupuje,“ autor knihy.

Jak jste se cítili, když jste utekli od řešení důležitého úkolu k něčemu nepodstatnému? Prokrastinaci také nelze zaměňovat za odpočinek. Při odpočinku získáváme novou energii. Při prokrastinaci ji naopak ztrácíme.

Míra prokrastinace dnes neúměrně roste

Chorobné odkládání je staré jako lidstvo samo. Již římský filosof Seneca varoval: „Zatímco ztrácíme svůj čas váháním a odkládáním, život utíká.“ Tato myšlenka vyjadřuje hlavní důvod, proč je dobré se naučit s prokrastinací bojovat.

Prokrastinace je jednou z hlavních překážek, které nám brání prožít náš život naplno. Kvůli odkládání, nerozhodnosti a neefektivitě ztrácíme čas, který bychom mohli investovat do něčeho smysluplného.

 

„Dnešní doba prokrastinaci stále více nahrává. Vše je rychlejší a složitější. Vyrušují nás mobily, e-maily či sociální sítě. Doslova se topíme v možnostech volby. Čím více jich máme, tím je obtížnější se pro nějakou rozhodnout,“ vysvětluje Petr Ludwig.

Pokračování článku, kde se dozvíte, jak  s prokrastinací bojovat,
čtěte ZDARMA v e-magu Starting Up:

Témata:
time management  

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.