Co dává práce, peníze, nebo život?

Stále větší počet lidí už nepotřebuje polemizovat s tím, zda dělat práci, která je zajímá, je lepší než dělat tu, která je nezajímá. Ponořme se do toho s Tomášem Hajzlerem.

Potřeba “vytvořit” si práci (na rozdíl od jejího “hledání”) se stává realitou stále většího počtu lidí na celém světě. Nikdy v historii lidstva nebylo totiž tolik „konkurence“, tedy lidí, kteří jsou schopni dělat stejnou práci, a svět nebyl nikdy tak otevřený a propojený jako dnes.

Můj táta začínal pracovat v době, kdy na Zemi žily slabé tři miliardy lidí a v jeho práci mu konkurovalo možná pár lidí v tehdejším východním bloku. Dnes je nás sedm miliard a ti, kteří se stále ještě věnují “práci, kterou jim vytvořil někdo jiný” (nebo takovou práci hledají) by se měli připravit na situaci, že o ni v budoucnosti mohou snadno přijít, pokud je to práce, kterou může dělat například někdo v Bangladéši za zlomek českých/slovenských nákladů.

Kromě toho se většiny oborů dotýká stále citelněji automatizace a stroje tak dnes vykonávají práci, u které jsme si to v minulosti nedovedli představit (například i novinařina). Jinými slovy společností definované práce rychle ubývá a většina té, která zbývá, bude stále hůře honorovaná. Připravme se na to. Můžeme se samozřejmě dál spoléhat na ostatní a práci “hledat” nebo si ji můžeme “vytvořit” tak, aby stála na vrozených přednostech každého z nás.

 

Práce, která stojí na vašich přednostech

Práci je třeba postavit na "důlku", tj. na průniku toho, v čem jsme nejlepší, co nás opravdu baví a co je zároveň tak užitečné, že nám za to druzí i zaplatí.

Jak začít s hledáním sebe sama a vytváření své vlastní práce?

Lidé na prvním místě

Mně přijdou klíčoví lidé. Ať už budujete firmu, připravujete projekt, vydáváte se na volnou nohu, myslím, že byste se měli v první řadě obklopit podobně smýšlejícími lidmi.

Lidmi, se kterými si nebude muset ustavičně vysvětlovat realitu nebo řešit, proč se něco dělá nebo nedělá. Lidmi, s kterými stačí mrknout okem a ví se. Lidmi, kteří budou inspirací, oporou a partnery.

Pro někoho to jde lusknutím prstů, jinému jsem tímto bodem příliš nepomohl. Zkusím tedy detailněji. Vydáváte se na volnou nohu? Zapište se do HUBu, do Vivy či jiných podobných míst. Poohlédněte se po jiných lidech v podobné situaci a založte „poradnu podnikatelských nápadů” nebo se rozhlédněte, co se ve vašem okolí pořádá za setkání, debaty, přednášky, kurzy a začněte na to chodit. Nebo něco sami uspořádejte. Tolik v offline světě. Online se nabízí. Najděte si facebookové stránky, blogy, diskuzní fóra, se kterými souzníte a/nebo založte vlastní a pusťte se do komunikace.

Hledání sebe samých

Přijde mi, že většina z nás jsme tak zdeformovaní naším systémem, že nemáme ponětí o tom, kdo jsme. A navíc jsme často tak vystrašení, že nemáme krapet odvahy, abychom se o sobě něco dozvěděli. Naučili jsme se věřit tomu, co nám o nás oznámili jiní, vzali jsme to za své a mnozí dnes tak přesně víme, kdo jsme, v čem jsme nebo nejsme dobří. Jaké je pak překvapení, když zjistíme, jak moc jsme se zmýlili. To považuji za druhý podstatný bod.

Pokračování článku čtěte ZDARMA v e-magu Starting Up:

Autor: Tomáš Hajzler

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.