Technické požadavky na výrobky – prohlášení o shodě, CE, atesty a certifikace

Dříve, než uvedete svůj výrobek na trh, musí splňovat technické předpisy platné v ČR. Zda budete potřebovat prohlášení o shodě a s ním spojené označení CE, a kdy budete potřebovat na svůj výrobek atest či certifikaci, se dozvíte v následujícím článku.

Postup pro označení výrobků značkou CE

Opatřit výrobky označením CE může pouze jejich výrobce nebo jím určený zástupce, nikdo jiný toto právo (resp. povinnost) nemá.

Výrobce musí postupovat tak, aby splnil všechny zákonné požadavky, které se na jeho výrobky vztahují. To znamená, že musí ze všeho nejdříve zjistit, které všechny právní předpisy se jeho výrobku týkají a které z nich pak vyžadují označení CE. Označení CE totiž vyžaduje shodu se všemi požadavky plynoucími ze všech dotčených předpisů.

Dalším krokem je samotné posouzení shod, které jsou pro konkrétní výrobky v předpisech stanoveny. Postupu pro posouzení shody se liší jak v jednotlivých postupech tak i pro různé výrobky – žádný univerzální návod pro postup posouzení shody tedy neexistuje.

U některých výrobků je vyžadována účast tzv. notifikované osoby, což jsou nezávislé subjekty, které jsou státem pověřeny k posuzování shod výrobků. Seznam všech notifikovaných osob nejdete v evropské databázi NANDO, seznam českých autorizovaných osob pak na stránkách ÚNMZ. Výrobce si tedy musí v příslušných předpisech zjistit, zda-li je pro jeho výrobek účast notifikované osoby na posouzení shod předepsána.

 

Poté provede výrobce samotná proces posouzení shody výrobku, vypracuje ES prohlášení o shodě, vyhotoví technickou dokumentaci výrobku a opatří výrobek označením CE. Teprve potom může se svým výrobkem vstoupit na trh.

Atesty a certifikace

Co je to atest

Každý výrobek musí splňovat normy účelu, pro který byl vyroben. Pokud se hledá např. výrobce oficiálních fotbalových míčů pro mistrovství světa, potom bude muset splňovat atestaci podle normy FIFA či UEFA.

Podobně, pokud se rozhodnete vyrábět porcelán, bude muset projít atestací ve Sklářském ústavu v Hradci Králové, kde porcelán projde prověřením, zda splňuje přísné podmínky hygienické nezávadnosti a podobně.

Co je to certifikát

Podobný smysl jaký mají atesty splňují i certifikáty, které jsou ale zároveň i zaručením určité kvality nebo originality, která je více než „standardní“. Jako příklad lze uvést certifikát na výrobu kožených bot, který zákazníka informuje o tom, že boty jsou vyrobeny z pravé kůže a z určitého druhu zvířat, případně v jakých podmínkách se zvířata za tímto účelem chovají a podobně.

Hlídejte si pečlivě plnění norem u svých dodavatelů

I když členství České republiky v EU mnoho věcí zjednodušilo, vždy je potřeba zjistit, zda produkt, se kterým chcete začít obchodovat (pokud ho zrovna vy nevyrábíte) splňuje všechny státem dané normy a zda je vyroben legálně a podle platných předpisů. Vždy si ověřte, že máte k danému produktu všechny dokumenty, které by měl mít a nenechte se odbýt při doložení dokumentů.

Nešvar, který sem například přichází s levnou produkcí z Číny je označení produktu značkou CE, která ovšem neznamená zkratku Conformité Européenne, ale China Export – tuto značku jde rozpoznat na první pohled, ale jen když si ji člověk prohlédne detailně a ví jak přesně má vypadat správné evropské označení. Ve vašem zájmu si tedy předem zjistěte všechny informace, abyste v důsledku nebyli nepříjemně překvapeni

Diskuze k článku

Přidat komentář
Candida Hi. I have checked your ipodnikatel.cz and i see you've got some duplicate content
so probably it is the reason that you don't rank high in google.
But you can fix this issue fast. There is a tool that creates articles
like human, just search in google: miftolo's tools

my web site: MiraBig: https://KianBad.wix.com
4.6.2019 23:43 | Odpovědět
David Král https://www.crussis.cz/clanek/jak-poznate-kvalitni-kolobezku
8.1.2019 13:21 | Odpovědět
k.boudova@nw4p.com Dobrý den,
je potřeba mít ozn. CE na bateriových sestavách, které skládáme a zapojíme do jednoho packu podle zadání zákazníka?
Děkuji za odpověď.
3.8.2018 12:54 | Odpovědět
jarda.hajek@post.cz Dobrý den,
měl bych dotaz ohledně Prohlášení o shodě. Je někde dáno, že prohlášení o shodě na výrobek musí být v českém jazyce? V zákoně 22/1997 Sb, v § 13c se píše:
"Je-li stavební výrobek s označením CE uváděn nebo dodáván na trh v České republice, musí být prohlášení o vlastnostech poskytované k tomuto výrobku a pokyny a bezpečnostní informace připojované k tomuto výrobku v českém jazyce". Zde se mluví o stavebním výrobku. Je tato věta aplikovatelná i na zařízení a vybavení budov a provozů? Případně na ostatní výrobky?
Může toto výrobce nahradit podepsaným prohlášením o shodě v cizím jazyce s přiloženým přeloženým prohlášením bez podpisu?
Já si myslím, že by dodavatel měl dodat prohlášení dle výše uvedeného pragrafu, ale nemohu najít oporu v předpisech.

Předem děkuji za radu a pomoc.
24.1.2017 16:54 | Odpovědět
Martin Vondráček Dobrý den,

chci se zeptat jestli je nutné prohlášení o shodě a CE i pro dovoz elektronických součástek (tranzistory, int. obvody, rezistory ....) z Číny.

Děkuji
9.2.2016 07:05 | Odpovědět
antonio Dobry den, zeptam se. A Jake posting cekaji prodejce zbozi ktere nema CE a atesty? Ding za odpoved.
7.2.2015 01:53 | Odpovědět
1Daniel1 Připojuji se k dotazu :-)
13.10.2015 23:03 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.