Virtuální sídlo firmy: Má své výhody, ale i právní rizika

3 746 společností. Právě tolik firem jsou někteří podnikatelé s virtuálními sídly schopni zapsat na jediné adrese. Jedním z účelů virtuálního sídla firmy je přitom právě prestiž a důvěryhodnost společnosti, kterou sídlo sdílené s tisíci dalšími firmami rozhodně nevyvolává. I když vám usídlení společnosti na virtuální adrese může v mnohém ulehčit, vyplatí se tedy zprostředkující společnost nejprve prověřit.

Virtuální sídlo firmy: proč se vyplatí?

Od roku 2009, kdy zákon umožnil jeho fungování, se poskytnutí virtuálního sídla firmy těší stále větší oblibě. Důvodů je hned několik. Společnost se sídlem v centru Prahy nejen vzbuzuje větší důvěru klientů, ale snáze také přitahuje oči obchodních partnerů z domova i ze zahraničí.

Pro podnikatele, kteří nechtějí oficiální sídlo firmy umístit do svého domova nebo jim to pronajatý byt ani neumožňuje, je navíc virtuální sídlo firmy ideálním řešením. Každá společnost totiž ze zákona sídlo mít musí, a pokud nevlastníte nemovitost, do které ji umístíte, je vaší povinností doložit pronájem kancelářských prostor.

Ne každý začínající podnikatel si takový pronájem může dovolit. Sídlo v pronajatých prostorách je navíc spjato se zbytečnou administrativou a soudními poplatky při každém stěhování. Mimochodem, za pronájem na „nejlepších“ adresách v centru Prahy zaplatíte okolo 15 tisíc za metr čtvereční ročně. Pokud však zvolíte virtuální sídlo, vaše celkové roční náklady zůstanou v řádech nižších tisíců.

Seriózní firmy vám usnadní povinnosti

Spolehliví poskytovatelé vám navíc kromě exkluzivity a stálé adresy pomohou zvládnout i povinnosti, které se k oficiálnímu sídlu pojí. Jednou z takových povinností je přebírání písemností, které na oficiální adresu přicházejí například od úřadů. O vaši poštu se pak obvykle stará firma, která sídlo poskytla, a často ji nejen přebírá, ale také přeposílá přímo k vám.

Budovy solidních virtuálních sídel jsou obvykle také vybaveny recepcí a „sdílenými“ kancelářskými prostory, které můžete v případě potřeby využít pro komunikaci s veřejností a státními orgány. U firem, které na jedné adrese sdružují tisíce společností, ale nic takového nečekejte.

Pronájem u nespolehlivých poskytovatelů přináší rizika

Ukázalo se, že v pražských ulicích Rybná a Kaprova stojí budovy, které slouží jako virtuální sídla tisícům společností z celých Čech. Prestižní adresa v takovém případě ztrácí smysl. Pokud například potenciální obchodní partner nahlédne do obchodního rejstříku, tisíce dalších firem zapsaných na adrese vaší společnosti ho přinejmenším znejistí, pravděpodobně ho ale zcela odradí.

Tyto ulice však nejsou jediné. V České republice operuje mnoho poskytovatelů virtuálních sídel, kteří mohou své nájemníky nevyhovujícími podmínkami sídla dostat do potíží. Podle živnostenského zákona je totiž poskytovatel povinen označit sídlo obchodní firmou a identifikačním číslem společnosti. V opačném případě hrozí společnosti pokuta až 100 000 korun.

Prověřujte nízké ceny a podrobně čtěte smlouvu

Snažte se proto vyhnout neseriózním nabídkám, které vaši firmu situují do sklepa nebo do kočárkárny. V důsledku se totiž můžete dočkat toho, že označení své firmy najdete maximálně na malém štítku poštovní schránky. Nabízené prostory si proto raději dopředu prohlédněte a přesvědčte se, že vyhovují vašim potřebám.

Kromě nevyhovujících prostor by vám varovným signálem měla být také příliš nízká cena ve srovnání s rozsahem poskytovaných služeb a nabídkou konkurence. S navrhovanou smlouvou a obchodními podmínkami se vždy důkladně seznamte. Pokud si vyberete některou ze spolehlivých společností, žádná rizika vám nehrozí.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Pavlína Horáčková Mám virtuální sídlo u https://sidlofirmypraha5.cz/, kde vše vyřídili obratem, zároveň je nejlevnější v Praze. Mohu jen doporučit
16.4.2020 12:19 | Odpovědět
Petr Kulhánek V případě,že si někdo stejně chce založit virtuální sídlo firmy, tak doporučuji, aby se obrátil na www.sidlobezlimitu.cz, kde si umí vytvořit virtuální sídlo firmy v Praze již od 90 KČ, a to online z pohodlí domova.
29.1.2020 12:11 | Odpovědět
Petr Skála Já bych určitě nešel do toto nejlevnějšího, posuzoval poměr "cena - výkon". Důležité je spektrum služeb, které poskytovatel nabízí. Za zmínku určitě stojí třeba Kancelářské centrum, https://www.kancelarske-centrum.cz/sidlo-firmy-praha/
29.5.2019 23:41 | Odpovědět
Jáchym Petřík Firma, ve které pracuje ségra, má virtuální sídlo a kancelář u https://www.kancelarske-centrum.cz/virtualni-kancelar-praha/. Co říkala, tak jsou spokojení.
27.2.2019 18:35 | Odpovědět
DALIBOR888 Když jsme si zařizovali virtuální sídlo v Praze my, využili jsme služeb firmy https://comeflexoffice.cz/ Líbilo se nám totiž, že vedle klasických služeb dokážou také poskytnout zasedací místnost a další doplňkové služby.
1.2.2019 21:33 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.