S tržbami e-commerce stoupá i počet zahraničních transakcí. Česko by se mělo připravit na platby kartou online do cizích zemí

Většina zákazníků pravidelně nakupujících přes internet vyzkouší také zahraniční e-shopy. Přeshraniční online nakupování je na vzestupu jako nikdy předtím. Až 58 % zákazníků má podle průzkumu Exactly.cz ze zahraničních plateb obavy, e-shopy by proto měly investovat do spolehlivých a bezpečných řešení.

Společně s popularitou e-shopů roste také zájem Čechů o online nákupy v zahraničí. Jedná se primárně o výrobky, které jsou v tuzemském retailu nedostupné nebo výrazně dražší. Dovoz z Asie ale i transakce napříč Evropskou unií se stávají takřka každodenní záležitostí pro řadu spotřebitelů, ale i dodavatelů. Podle výzkumu Česko v datech se jen na slovenský trh chystá vstoupit 26,6 % tuzemských e-shopů.

Podle dat ČSÚ využívá internet pro nákupy 42,6 % mužů nad 16 let, u žen je to trochu méně - 41,2 %. Z výzkumu agentury Ipsos pro společnost Exactly.cz dále vyplývá, že platbě kartou do zahraničí se zcela vyhýbá jen zhruba 23 % zákazníků. Až 58 % respondentů ovšem zároveň přiznává, že z platby do cizí země má alespoň občasné obavy. „Za částečnou nedůvěrou můžeme vidět krátkou zkušenost s nákupy kartou u zahraničních prodejců. Dá se předpokládat, že společně se zvýšeným využíváním těchto služeb poroste i jejich spolehlivost v očích českých zákazníků,“ dodává Michal Šejba za společnost Exactly.

Počet internetových nakupujících se každoročně zvyšuje, a společně s ním také podíl e-commerce na celkovém obratu světové ekonomiky. Ten podle dat za rok 2019 činí až 14 % retailových tržeb. Do roku 2023 by ovšem tento podíl měl vystoupat až na 22 %, vyplývá to z dat Statista.com. Podle dat Asociace direct marketingu, e-commerce a zásilkových služeb (Admez) tvoří podíl e-commerce na českém HDP zhruba 2,7 %. Je vysoce pravděpodobné, že hlavní roli v e-commerce blízké budoucnosti bude i u nás hrát právě přeshraniční styk.

Poptávce po zahraničních platbách by proto měli vyjít vstříc i poskytovatelé samotných platebních bran. Bezpečnost, jednoduchost, spolehlivost a uživatelský komfort jsou trendy, se kterými se budou muset vypořádat provozovatelé online platebních řešení, ale i e-shopy samotné. Například platforma Exactly již dnes nabízí uskutečnění transakcí s vysokou mírou zabezpečení a napříč širokou paletou zahraničních měn.

graf ke clanku

Zdroj: průzkum agentury Ipsos.cz pro společnost Exactly.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.