Při jednání se zahraničními partnery dbejte na jazyk

Je vám český trh malý, nebo myslíte, že se svým produktem lépe prorazíte v zahraničí? Mnohým firmám se to již povedlo a vy můžete být další. Působení za hranicemi je však vždy složitější. Nevíte totiž nic o tamních zvyklostech a také pravděpodobně neznáte zcela dobře jejich jazyk. I když mluvíte úředním jazykem země, kam se chystáte expandovat, nikdy nebudete znát všechny nuance tak dobře jako rodilý mluvčí. Snadno byste se tedy mohli dopustit faux pas.

Co si pomyslíte o firmě, která má web plný gramatických chyb? Moc důvěryhodně asi působit nebude, nejspíš se budete divit, zda nemá peníze na copywritera či korektora. A přesně takhle se na vás budou dívat zákazníci v cizí zemi, pokud texty nebudou zcela správné. Nespoléhejte na nějakou toleranci k tomu, že jste cizinci. Můžete si přece zaplatit profesionální překlady.

Webové stránky, reklamy i sociální sítě

V zahraničí pravděpodobně časem začnete používat všechno, co užíváte doma v Česku. Budete provozovat webové stránky, platit si reklamy a komunikovat se zákazníky na sociálních sítích. Vše v daném jazyce. Možná časem dojdete k závěru, že je nejlepší přijmout jako nového zaměstnance přímo rodilého mluvčího. V začátcích, kdy se budete snažit co nejvíce věcí řešit samostatně, si ale nechte přeložit aspoň web a reklamy, ať si hned neutrhnete ostudu. Mnoho překladatelských agentur zaměstnává právě rodilé mluvčí, takže kvalita je zaručená.

Smlouvy a další právní dokumenty

Překladatelské služby byste určitě měli využít i při zpracování různých smluv a dohod s dodavateli, zaměstnanci apod. Laik většinou nerozumí právním výrazům v cizí řeči, přitom ve smlouvě záleží na každém slovíčku. To samé se týká třeba i obchodních podmínek, jež máte vyvěšené na webu.

Jazyk je však teprve začátek. Expandujete-li do státu, kde panuje úplně odlišná kultura, vás čeká spousta dalších potíží. Napadlo vás třeba, že reklama zveřejněná u nás, může v jiné zemi vyvolat vlnu nevole? Pozor na to.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Murhhhhhaaaa asdasdasd
29.1.2020 12:48 | Odpovědět
Murhhhhhaaaa https://www.trebon.cz/trebon-wiki/17/Apostila
29.1.2020 12:46 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.