Pohodlné a zdravé sezení v kanceláři

Sezení se stává nejvyužívanější polohou v práci, na cestách a také při odpočinku. Nepřirozená poloha při sezení způsobuje přetížení a zvýšené napětí tkání a vede k fyzickému a psychickému nepohodlí, které se negativně odráží na člověku. Bolest hlavy, šíje, páteře, únava, snížená výkonnost a chabé držení těla jsou jen některé problémy, které se promítají do našich životů a tím snižují jeho kvalitu.

Typ sedadla (židle) je třeba zvolit podle vykonávané práce. Dnes je v nabídce široké spektrum „zdravých“ židlí. Člověk je však velmi šikovný a hrbit se dokáže na míči či na nejdražší židli. Byly vyvinuty nové židle, tzv. dynamické, které zmírňují statické zatížení (působí jako míč) a přitom zajišťují nezbytnou oporu pro záda, případně pro horní končetiny. Při sezení na každé židli je důležité dodržování zásad správného sedu. Ideální je, když si svou židli do kanceláře vyberete a sami vyzkoušíte přímo v prodejně.

Typy sezení a jejich výhody a nevýhody

sezeni

1. Aktivní sezení

V této poloze jsou nohy na zemi na šíři pánve a svírají úhel 90–100 stupňů mezi bérci a stehny. Uši, ramenní a kyčelní kloub jsou v jedné přímce. Sedí se na kostech sedacích s lehce podsazenou pánví. Záda nejsou opřená o opěrku. Aktivní sezení se doporučuje při sezení na židli ať už v kanceláři nebo kdekoliv jinde anebo na gymnastickém míči.

Výhody: Zdraví nejpřínosnější způsob sezení. Svaly kolem páteře, břišní a zádové jsou aktivní, proto v nich proudí krev, energie a nemají tendenci ochabovat. Tato poloha pomáhá udržovat správný tonus vnitřních orgánů a člověk je pracovně nejaktivnější a nejproduktivnější. Pomáhá snižovat riziko civilizačních chorob (rakovina, cukrovka, kardiovaskulárního nemocnění) včetně bolestí zad, šíje a hlavy.

Nevýhody: Z počátku je těžké tuto polohu udržet po delší dobu. Proto je nutné kombinovat aktivní sezení s poloaktivním a pasivním.

2. Poloaktivní sezení

Tento typ sezení je stejný jako sezení aktivní jen s tím rozdílem, že záda jsou opřená v bederní části o opěrku židle.

Výhody: Je to také způsob sezení, který velmi prospívá našemu zdraví. Pomáhá udržet bederní páteř v ideální poloze. Snižuje riziko bolesti zad, šíje a hlavy, včetně civilizačních chorob.

Nevýhody: Svaly v bederní části těla a v oblasti břicha nejsou aktivní, i když jsou ve správné poloze. Proto bude časem docházet k jejich ochabování. Tento posed mění přirozený tonus vnitřních orgánů, nedostatečně zásobí dutinu břišní krví a tím i vzniká stagnace energie. I tuto polohu je náročné udržet po delší dobu, proto je nutné ji kombinovat s pasivním a aktivním sezením. Ideální je se na chvilku projít po kanceláři nebo si zacvičit a protáhnout se.

3. Pasivní sezení

V této poloze jsou záda opřená o opěrku zad. Bérce, stehna a trup svírají mezi sebou více než 100 stupňů.

Výhody: V pasivní poloze vydrží člověk po dlouhou dobu a může se při ní uvolnit a dobře relaxovat.

Nevýhody: Výrazně se podílí na zvýšení rizika civilizačních chorob, jako jsou rakovina, cukrovka, kardiovaskulární nemoci, bolesti zad v oblasti krční, hrudní a bederní páteře, bolesti hlavy až migrény. Svaly, které nejsou aktivní, ochabují a zkracují se. Tento druh sezení je velmi nevhodný pro přirozený tok krve a tekutin v dutině břišní, což má také za následek snížení správného tonusu svalů a vnitřních orgánů. Není vhodné v této poloze setrvávat delší dobu.

Pravidelně měňte výše uvedené polohy sezení. Snažte se co nejdelší dobu strávit aktivním sezením, které prokládejte sezením poloaktviním a pasivním. Správné sezení je jen malým příspěvkem ke zdravějšímu způsobu života v kanceláři, proto nezapomínejte u práce s počítačem stát, pohybovat se, a další proaktivní kancelářské činnosti, o kterých se dočtete na stránkách Kancelare.cz.

Pokud sháníte profesionální a zároveň inspirativní a kreativní prostředí pro Vás a Vaše zaměstnance, prohlédněte si nabídku na Kancelare.cz. Najdete zde kanceláře k prodeji nebo k pronájmu jak v Praze, v Brně, v Ostravě, tak i v ostatních městech České republiky. Nabízíme profesionální a atraktivní komerční prostory v moderních administrativních budovách.

Autor: Kancelare.cz, největší inzertní realitní server se zaměřením na inzerci komerčních nemovitostí v Česku.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Dr Alena Je dobré, že se tématu zdravého sezení začínají věnovat i podnikatelské rubriky. Ale tvrzení, že zdravotních židlí je široké spektrum není zase tak přesné. Podle nezávislé recenze pražské Fyziokliniky tuto roli plní v podstatě jenom Adaptic a Spinalis, přičemž modernější český Adaptic ze srovnání vyšel lépe. U zdravotní židle je důležité, aby umožňovala přirozený pohyb pánve, podporovala aktivaci svalů hlubokého stabilizačního systému páteře a vedla ke vzpřímenému držení zad.
6.5.2019 08:55 | Odpovědět
Radka Smutná Paní doktorko, to jste mi příslovečně vytrhla trn z paty! V březnu jsem marodila se zády, štěstí, že jsem měla dovolenou, tak jsem si ji v dubnu vybrala pro rehabilitaci a odpočinek. Podnikám, takže nesedět prostě nemůžu. Rozhodla jsem se proto investovat do zdravotní židle, ale mám pocit, že co článek, to jiný názor. Narazila jsem i na tuhle vaši reakci, našla si recenzi Fyziokliniky a díky tomu objednala Adaptic. Je hezká, byla jsem si ji i vyzkoušet v showroomu, tak už se na ni těším. Ale hodně jsem pochopila za ty týdny, co jsem prostudovala problematiku, určitě nezůstávám jenom u nákupu židle, od května jsem začala chodit pravidelně na cvičení.
9.5.2019 11:09 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.