Kolem hypnózy panuje spousta mýtů. Odhalte ty nejčastější

Hypnóza symbolizuje velmi efektivní a rozšířenou techniku. I v současné době kolem ní ovšem panuje řada mýtů. Zajímá vás, jaké jsou jedny z těch nejčastějších?

Co je to hypnóza a jak funguje?

Pod pojmem hypnóza se zjednodušeně řečeno skrývá stav, ve kterém má daná osoba zvýšenou schopnost soustředění. V praxi bývá nejčastěji navozována s pomocí hypnotizující/ho, a to prostřednictvím speciálních verbálních a fixačních technik.

Jakmile se člověk ocitne ve stavu hypnózy, cítí se velmi příjemně a uvolněně. Je otevřenější sugesci, zároveň však neztrácí kontrolu nad svým chováním. Hypnózu přitom využívaly i nejstarší kultury jako součást jejich rituálů a léčby. Moderní hypnoterapie se poté začala více rozvíjet od 60. let minulého století.

TIP: Chcete se naučit NLP hypnózu? Absolvujte kurz NLP kouč, který změní váš přístup k řešení problémů.

S čím může hypnóza pomoct?

Hypnóza může účinně zatočit s nejrůznějšími druhy bolesti. A to například s bolestí hlavy, při odstraňování fantómových bolestí končetin a může fungovat i jako účinný prostředek pro anestezii při zubních zákrocích a podobně.

Dále může být nápomocná i v otázce chronických následků stresu, jako je například koktavost, vynechávající či stažený hlas nebo nadměrné červenání.

Mohou být zhypnotizováni pouze vnitřně labilní jedinci?

Nemohou, jedná se však o poměrně rozšířený mýtus. Podle teorie hypnability má každý z nás vrozenou schopnost vstoupit do určité hloubky hypnotického stavu. S ohledem na křivku normálního rozložení je 5 % jedinců schopno vstoupit do mimořádně hlubokého stavu hypnózy a naopak 5 % jedinců není schopno do stavu hypnózy vstoupit vůbec.

Hypnóza není to samé co spánek

Většina laické veřejnosti se mylně domnívá, že hypnotizující uvede hypnotizovaného (nebo hypnotizovanou) do stavu spánku, ze kterého si po probuzení nebude nic pamatovat. Hypnóza však spánkem není, což ostatně dokazují četné studie, které byly na toto téma zpracovány.

Je hypnóza škodlivá?

Řada lidí si také myslí, že je hypnóza škodlivá. Ve skutečnosti se však jedná o odborně popsaný a naučitelný proces, který v terapeutické praxi vykazuje skvělé výsledky. Tak jako každý jiný proces, i hypnóza může být využívána ku prospěchu, a stejně tak i proti.

Ve společnosti existují jedinci, kteří manipulují druhými. A ke svému jednání kromě jiného využívají i prvky hypnózy. Tak například Hitler dokázal pomocí hypnotických jazykových schémat a na sugesci postavených technik ovládat davy.

Prvky hypnotického jazyka slýcháváme dennodenně i v současné době. A to například v reklamě, politických projevech, nebo třeba z úst přednášejících.

Více článků ze světa osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.