Je na topení lepší tvrdé nebo měkké palivové dřevo?

Co je lepším zdrojem energie? Jaký typ dřeva je více vhodný na topení? A jaký je vlastně rozdíl mezi měkkým a tvrdým palivovým dřevem? Na všechny tyto otázky se zaměříme v tomto článku.

Proč topit právě dřevem?

Nejdříve se zaměříme na to, proč je vlastně dobré využívat dřevo jako zdroj energie pro topení. Jedním z důvodů je ekologická šetrnost, kdy se jedná o víceméně plně obnovitelný zdroj. Dalším velkým důvodem je jeho nízká cena v porovnání s uhlím, plynem nebo elektřinou. Prodej palivového dřeva je postaven na principu poskytnutí zákazníkům topný zdroj za velmi přijatelnou cenu. A kromě toho má dřevo jedinečnou vůni, která při použití v krbu provoní celý dům a vytvoří jedinečnou atmosféru.

Tvrdé palivové dřevo

Pro topení je obecně lepší tvrdé palivové dřevo. Často se jedná o bukové nebo dubové dřevo. Díky příjemné vůni a dobré tvrdosti je oblíbené a používané i dřevo ovocných stromů. Prodej palivového dřeva se nejčastěji zaměřuje právě na prodej tvrdého dřeva, která má velmi dobru výhřevnost a díky nižšímu obsahu pryskyřic a pevnějšímu uspořádání dřeva, tolik nejiskří a jedná se o vhodnější variantu pro využití hlavně v krbech nebo otevřených ohništích.

Měkké palivové dřevo

Ve své podstatě je i měkké dřevo dobrým topným materiálem. Patří sem dřevo z jehličnatých stromů. Vlastnosti tohoto dřeva jsou však o něco horší. Více jiskří, při topení produkují o něco více kouře a vlivem přítomnosti aromatických látek a velkého množství pryskyřice, může docházet k tomu, že dřevo bude vylučovat nepříjemný zápach, což se může projevit hlavně při uzení masa. Je možné využít ho hlavně v uzavřených kotlích při vytápění v domě.

Hlavně suché dřevo

Základním předpokladem pro efektivní topení dřevem je jeho suchost. Dřevo by mělo být dostatečně proschlé, aby neobsahovalo přebytečnou vodu, která by vytvářela vodní páru, dým a zamezovala by klidný průběh procesu hoření. Pokud potřebujete rychlý zdroj dřeva vhodného na přímé topení, jsou skvělou možností například dřevěné brikety. 

PR článek

Diskuze k článku

Přidat komentář
Daniel Hovorný My používáme na topení topné pelety https://www.pelety-premium.cz/topne-pelety-2/ , které se nám osvědčily nejvíc. Pelety vydrží v kamnech hořet dlouho, takže nemusíme tak často přikládat, jako když jsme topili klasickým dřívím.
10.7.2019 07:37 | Odpovědět
otakar7 A tedy když topim temi briketami, je to výhodnější financne oproti drevu?
A jak to s tim topenim vlastne fuunguje.. neco jsem nasel tu https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/jakym-palivem-topit--aneb-setrime-za-topeni/ ale potreboval bych to doplnit..
Jsou na to potreba specializovana kamna nebo se da vsude?
Děkuji
7.9.2018 11:12 | Odpovědět
Pavelec Jenže dřevo má taky spoustu nevýhod, které zde neuvádíte a to uskladnění a taky je s tím práce to naštípat a kolikrát to taky moc nehoří. Já topím peletami a briketami na chatě a jsem spokojenější než se dřevem a cenově mi to přijde taky přijatelné, protože odpadá práce. Nakupuju na ekobrikety.cz a jsem spokojený i s tím, že mi to dovezou až domů.
14.3.2016 17:23 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.