Jak vybrat tiskárnu dle potřeb - podle toho, co se bude tisknout, jak často, v jaké kvalitě, za jakou cenu

Vybíráte novou tiskárnu a jste zmateni z mnoha možností, které trh v současné době nabízí? Není se čemu divit, jelikož různých druhů tiskáren a informací o jejich výběru na internetu naleznete nepřeberné množství. V tomto zmatku bývá těžké se zorientovat. Ve skutečnosti to ale není žádná věda. Stačí si ujasnit, jaké jsou vaše individuální potřeby, a svou volbu jim uzpůsobit. Správnou volbou tiskárny totiž můžete ušetřit nejen peníze, ale i řadu potenciálních starostí. V následujícím článku se Vám pokusíme poradit, které řešení by mohlo být nejvýhodnější právě pro Vás.

Před samotným výběrem konkrétního typu tiskárny si v první řadě musíte zodpovědět následující otázky:

  • Co chci tisknout?
  • Jak často potřebuji tisknout a v jakém objemu?
  • Jakou kvalitu od výtisků očekávám?
  • Jaké jsou pro mě přijatelné náklady na tisk?

Zodpovězením těchto otázek se můžete zařadit do jedné z následujích skupin uživatelů:

Tisknu často, ve středním až velkém objemu, nepotřebuji tisknout obrázky

V tomto případě pro Vás bude nejvýhodnějším řešením černobílá laserová tiskárna. Dříve platilo, že laserové tiskárny se využívaly výhradně v kancelářích. V současné době se ale jejich pořizovací cena snižuje a kupuje si je čím dál tím více uživatelů i pro domácí použití. Jejich hlavní motivací jsou pochopitelně nižší provozní náklady ve srovnání s inkoustovými tiskárnami a fakt, že nemají problém s vysycháním náplní. Je pravdou, že tonery samotné jsou dražší než cartridge, ale na rozdíl od nich vydrží i na tisíce stránek. Při častém tisku tuto úsporu nepochybně velmi rychle zaznamenáte.

Ze své podstaty jsou však laserové tiskárny zcela nevhodné pro tisk fotografií. Ve firmách často najdete i dražší laserové stroje, které tisknou barevně, ale ani tyto modely nejsou schopny dosahovat kvality fotografií vytištěných na inkoustových tiskárnách.

Tisknu občas, v menším objemu, chci tisknout obrázky a fotografie

Pokud tisknete příležitostně, v menším množství a je pro Vás prioritou tisk kvalitních fotografií a obrázků, bude pro Vás správnou volbou inkoustová tiskárna. Inkoustové tiskárny jsou univerzální zařízení, která zvládají tisk dokumentů i fotografií ve velmi dobré kvalitě. Při výběru se zaměřte nejen na cenu samotné tiskárny, ale také na to, kolik stojí barvy do tiskárny. Je nepsaným pravidlem, že do nejlevnějších modelů se prodávají ty nejdražší cartridge. V konečném efektu se tedy může stát, že za výměnu náplní zaplatíte to, co Vás stála nová tiskárna. Do většiny inkoustových i laserových tiskáren lze ale v dnešní době pořídit výhodnější kompatibilní náplně do tiskáren. Před koupí si udělejte průzkum trhu a zjistěte, jaké máte v tomto ohledu možnosti.

Pro amatérské fotografy a nadšence jsou určeny speciální fototiskárny, které k obvyklým čtyřem barvám přidávají ještě některé další (např. světlou azurovou či purpurovou nebo šedou). Více barev zde samozřejmě znamená lepší fotografii s věrnějšími barvami.

Tisknu občas, v malém objemu, nepotřebuji tisknout obrázky

Možná se Vám to bude zdát nelogické, ale i pro občasný tisk v malém množství mohou být nejlepším řešením laserové tiskárny. Inkoustové tiskárny totiž trpí jedním zásadním neduhem – při delší nečinnosti má inkoust v tiskových hlavách tendenci zasychat. Uživatel je pak nucen pravidelně provádět automatické (či dokonce manuální) čištění tiskových hlav, při kterém je navíc dodatečně spotřebováván inkoust. Laserové tiskárny naproti tomu fungují na zcela odlišné bázi. Toner jako takový je suchý prášek skládající se převážně z plastu. Při delší nečinnosti se tedy kvalita tisku zákonitě nesnižuje. Tonery navíc můžete bez obav skladovat i několik let.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.