Chyby při prodeji nemovitosti

Proces prodeje nemovitosti je velice náročný, a to organizačně, časově i z právního hlediska. Mnohdy se tak obyčejný smrtelník může dopustit celé řady chyb. Jaké patří mezi ty nejčastější a jak se jim vyhnout?

Nesprávně stanovená cena nemovitosti

Správné určení ceny nemovitosti přiláká zájemce o koupi. Pokud ji však vyšponujete do závratných výšin, nikdo volat nebude, potenciální majitelé si vyberou levnější nemovitost. Pokud ale zůstanete při zemi, zase se ochudíte o zisk. Jak z toho ven? Můžete si porovnat cenu vaší nemovitosti s podobnou nemovitostí na realitních serverech, avšak tato metoda nemusí být příliš přesná, lišit se totiž může až o desítky procent. Další možností jsou tzv. cenové mapy, které vyjadřují průměrné ceny bytů v dané lokalitě. Nezohledňují však další faktory, jako třeba dopravní dostupnost, občanskou vybavenost, technický stav budovy a další. Nejlepší je proto nechat si udělat odhad ceny nemovitosti.

Nepřipravená nemovitost

Spousta majitelů podceňuje důkladnou přípravu nemovitosti. Ukliďte, vystěhujte přebytečný nábytek, schovejte osobní věci – kupující totiž o vaše vzpomínky nestojí, jediné, co je zajímá, je dobře koupit. Opravte všechny i drobné závady, jako jsou vrzající dveře nebo třeba nefunkční světlo, upravit nezapomeňte ani zahradu, která k domu patří. Všechny tyto „maličkosti“ totiž promění vaši nemovitost v atraktivní a harmonické bydlení.

Nesprávná prezentace nemovitosti

Aby se o prodeji domu dozvědělo co nejvíce potenciálních zájemců, musíte ji správně inzerovat. Pryč jsou doby „řádkové inzerce“. Dnes se prodej nemovitosti uskutečňuje hlavně přes internet, takže je důležitá fotografie nebo čím dál populárnější video. Vězte, že právě ony dovedou potenciálního kupce buď zaujmout, nebo úplně odradit. Proto jejich úlohu nepodceňujte a obraťte se na profesionály, kteří vám s nimi pomohou. Tyto služby často nabízejí realitní kanceláře.

Podcenění důležitosti dokumentů

Většina z nás řeší prodej domu jednou za život. Není tedy divu, že se v mnoha věcech, které s tím souvisí, příliš dobře neorientujeme. Jsou pro nás nové a slyšíme je nebo děláme úplně poprvé. Obzvlášť u smluvních dokumentů proto můžeme snadno udělat chybu, které budeme hořce litovat. Abychom se této situaci vyhnuli, je lepší spolehnout se na odborníky. Ušetříme si tak nejen peníze, ale i pocuchané nervy. Tak, přesuňte odpovědnost na bedra profesionálů!

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.