Správné pneumatiky = nízká spotřeba. Víte, jak na to?

Nízká spotřeba paliva je snem snad každého řidiče. Docílit toho lze přizpůsobením stylu jízdy či nižším zatížením vozidla. Výraznou roli zde hraje ale i výběr vhodných pneumatik a jejich správné používání. Až 20 % paliva můžete uspořit užíváním správně nahuštěných ekologických pneumatik s nízkým profilem.

Nízká spotřeba díky správným pneumatikám

Štítky a hodnocení valivého odporu

Výběr pneumatik, které vám pomohou ušetřit palivo, nyní do značné míry usnadňují štítky povinně umístěné na každé nové pneumatice. Štítek totiž mimo jiné uvádí hodnocení valivého odporu pneumatiky, který přímo souvisí se spotřebou pohonných hmot. „Na štítku je valivý odpor hodnocen písmeny A až G. Rozdíl mezi nejlepším a nejhorším hodnocením je přitom 0,66 litru paliva na 100 kilometrů,“ říká Jan Foltán z Kupuj pneu.

 

Na nižší spotřebu lze také spoléhat u takzvaných eko pneumatik, při jejichž výrobě je kladen důraz na efektivní snížení valivého odporu. U pneumatik nenáročných na spotřebu by si však každý řidič měl ověřit také jejich další vlastnosti. Nízký valivý odpor totiž může mít za následek horší jízdní vlastnosti, především prodlužování brzdné dráhy. Snaha ušetřit by tedy nikdy neměla převážit nad bezpečností.

Úzká šířka a nízký profil

Na spotřebu paliva mají vliv i rozměry pneumatiky. Ke snížení spotřeby dospějeme výběrem užších pneumatik. Uvádí se, že o 10 milimetrů užší pneumatika nám sníží spotřebu paliva o 0,1 litru. Příčinou je opět valivý odpor, který je u užších pneumatik nižší.

Podobně o spotřebě paliva rozhoduje také profil pneumatiky, který uvádí poměr šířky pneu k její výšce. Čím nižší profil, tím nižší by měl být i valivý odpor, a tedy i spotřeba pohonných hmot. Pamatujte ale, že rozměry pneumatik by měly vždy odpovídat údajům ve vašem technickém průkaze, jinak by mohlo dojít k ohrožení bezpečnosti jízdy.

Správné nahuštění pneumatik

Pokud již máte vybrány vhodné pneumatiky, je jim také nutné věnovat náležitou péči. Základní zásadou je správné nahuštění. „Spotřeba paliva se zvyšuje zvláště u podhuštěných pneu, které mají vyšší valivý odpor. Jen nepatrné podhuštění o jednu desetinu zvýší spotřebu paliva o 1 %,“ vysvětluje dále Jan Foltán.

Předepsanou hodnotu tlaku v pneumatikách nalezneme například na víčku nádrže. Přeměřovat bychom ji měli alespoň jednou měsíčně. Odměnou by nám pak měla být úspora přibližně 5 % paliva.

Na zimních v létě ne

Řada řidičů se naivně domnívá, že dojížděním vzorku zimních pneumatik v letním období výrazně ušetří. Ve skutečnosti ale jízda na zimních pneumatikách při vysokých teplotách výrazně zvyšuje spotřebu paliva, a to až o 10 % oproti jízdě na letních. Důvodem je měkčí směs použitá na výrobu zimních pneumatik a s ní spojený vyšší valivý odpor.

Zdroj: Kupuj pneu

Diskuze k článku

Přidat komentář
Oliver Naprosto souhlasím, že základ je, mít správně nafouknuté gumy. Já jsem si koupil malý přenosný kompresor ABAC https://www.kompresory-vzduchotechnika.cz/p/5564/prenosny-kompresor-o15-1-1-6cm , abych mohl pneumatiky jednoduše zkontrolovat a mít tak jistotu, že jsou pořád dostatečně nafouknuté.
22.11.2018 06:08 | Odpovědět
Hanaklan Kamarádka si nedávno koupila nějaké levné pneumatiky z nejmenovaného obchodu. Od začátku se mi to zdálo divné, protože byly opravdu podezřele levné. Penumatiky jí vydržely ani ne 2 roky a i tak s nimi měla mezitím velké problémy. Podle mně je lepší si připlatit za kvalitní pneumatiku, než řešit takové problémy. My máme například Oktávku a před 2 roky jsme si koupili přímo tyto https://www.pneuok.cz/alu-kola/brock/rc29-hgvp-8j-x-18-5-112-et50-57.1-kod-304286br/ a dodnes jezdí bezproblémově a je na ně spoleh. Takže za mě levné pneu rozhodně ne.
8.5.2018 19:58 | Odpovědět
Janakl Dobrý den, já již několik let nakuji pneumatiky na stránce https://www.pneuok.cz. Mohu všem doporučit.
29.9.2017 08:50 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.