Chcete koupit ojeté auto? Na tyto podvody si dejte pozor

Nákup ojetého automobilu doprovází řada rizik. Na českém trhu s ojetinami lze často narazit na auta kradená, neodborně opravená nebo auta se stočenými kilometry. Některé podvody lze odhalit poměrně snadno. Avšak zvláště u vozů dovezených ze zahraničí je za stávajících podmínek ověření některých deklarovaných údajů o kupovaném voze prakticky nemožné. Je ale dobré vědět, na co si dát pozor.

Nejčastější podvody při koupi ojetého auta

Přetočené kilometry

Díky tomuto poměrně častému podvodu může prodávající ojetého vozu dostat za nabízený automobil i o několik desítek tisíc korun více. Se zjištěním, zda byl počet najetých kilometrů záměrně snížen, může pomoci zkušený automechanik. Provede to porovnáním míry opotřebení motoru či interiéru vozu s počtem najetých kilometrů. Tato metoda však není příliš spolehlivá.

Do budoucna by podle záměrů EU proto měla pomoci pravidelná evidence najetých kilometrů v Centrálním registru vozidel (dále také CRV) a zpřístupnění tohoto údaje veřejnosti v každé zemi. U automobilů dovezených ze zahraničí přispěje k odhalování přetočených kilometrů zapojení do evropského rozhraní Eucaris a jeho projektu MileAge. Díky němu bude možné zjistit i stav najetých kilometrů, který měl automobil ještě před překročením českých hranic.

Kradené automobily

Policejní akce Čistka odhalila, že se na území České republiky nachází alarmující počet aut ukradených v zahraničí a následně u nás přihlášených na falešné doklady. Současné podmínky umožňují ověřit si, zda kupovaný vůz není nahlášen jako kradený na území ČR. Slouží k tomu databáze kradených vozů na stránkách ministerstva vnitra.

Zároveň jsou vozidla registrovaná do CRV ověřována v evropských policejních pátracích systémech po odcizených vozidlech. Ty ale nepomohou ověřit skutečnost, že auto bylo právě odcizeno a jeho krádež nebyla dosud nahlášena, například proto, že je majitel právě na dovolené.

„U vozidel ukradených za hranicemi by s odhalením jejich pochybného původu mělo efektivně pomoci až napojení na rozhraní Eucaris. V něm jsou evidovány všechny závady automobilu, kromě nahlášené krádeže rovněž jeho ekologické sešrotování nebo neplatná registrace. Zároveň je zde uveden i právoplatný majitel vozu,“ upozorňuje Roman Rak ze společnosti Iris Ident, která se specializuje na problematiku podvodů s ojetými vozidly.

Automobil v exekuci či zástavě

Před nákupem vozu je nezbytností ověřit si, zda se na vozidlo neváže exekuce. Exekutor totiž může automobil novému majiteli kdykoliv zabavit, a to i v případě, že jej kupoval v dobré víře, že je vše v pořádku. Ověřit si případnou exekuci je možné v Centrální evidenci exekucí na stránkách komory exekutorů.

Větší nebezpečí pak představuje automobil, který je v zástavě. Zástava automobilu je totiž prakticky nezjistitelná. Vůz tak po zakoupení novým majitelem může náhle propadnout věřiteli. A ten jej zabaví bez ohledu na to, že automobil změnil majitele. Tyto informace o vozu by proto podle odborníků měly být prostřednictvím CRV zprostředkovány veřejnosti.

Bourané automobily a vraky

Neodborné opravy často i totálně bouraných automobilů a jejich následný prodej rovněž nejsou ničím výjimečným. Takové vozidlo přitom může být velmi nebezpečné. Na podezřelé opravy může upozornit odlišný odstín laku na jednotlivých dílech karoserie, jiná tloušťka laku, nepravidelnost spár či jejich přítomnost tam, kde by být neměly.

Rovněž je nezbytné porovnat identifikátory umístěné na různých částech vozidla s údaji v technickém průkazu a ověřit originalitu dokladů. Identifikátory již vrakovaných aut jsou u nás rovněž používány jako náhrada za identifikátory aut kradených. Takové praktiky však pomůže spolehlivě odhalit opět až zapojení do systému Eucaris.

Omlazené automobily

Kromě stáčení kilometrů navyšují pochybní prodejci rovněž často cenu automobilu falšováním jeho data první registrace v ČR či v zahraničí. Pozměněné údaje v dokladech lze ověřit na kódech, které se nachází na sklech, bezpečnostních pásech, nádobkách provozních kapalin a dalších dílech automobilu. I u nich však dochází k falšování.

 

„Datum první registrace by mohlo být dobře ověřitelné, pokud by ministerstvo dopravy zpřístupnilo neosobní údaje z Centrálního registru vozidel. Údaje o zahraničních vozech by se sem převáděly z evropského rozhraní Eucaris, jehož implementace byla schválena v loňském roce,“ vysvětluje dále Roman Rak.

Špatný technický stav vozu

Prodávající často o vozidle deklarují lepší technický stav, než v jakém se ve skutečnosti nachází. Před nákupem je tedy nezbytně nutné si skutečné vlastnosti vozu ověřit. Pozornost je třeba věnovat motoru, interiéru vozidla, kolům i karoserii.

Nezbytným prověřovacím krokem musí být rovněž dostatečně dlouhá zkušební jízda, při které dojde k ověření všech důležitých jízdních vlastností vozu. Ověřit je třeba především plynulost řazení, spolehlivost brzd, sbíhavost kol či plynulý chod motoru.

Vozidlo by před nákupem mělo projít administrativní prověrkou i důkladnou fyzickou kontrolou. Ta by měla být prováděna nejlépe ve spolupráci s autorizovanými dealery příslušných továrních značek.

Zdroj: Iris Ident

Diskuze k článku

Přidat komentář
Matějla Též jsem měl trochu strach z koupě ojetého auta, ale v aaa auto dávají záruku na původ vozu i na skryté vady auta. Takže v podstatě si tam stačí auto vybrat, zaplatit a člověk může hned bez starostí jezdit.
4.3.2020 18:07 | Odpovědět
Daniel Hovorný Já autům taky moc nerozumím, proto když jsem si kupoval auto, tak jsem si s sebou vzal kamaráda, který autům rozumí, aby mi pomohl vybrat kvalitní auto. Narazili jsme na super auto, který je kvalitní. Akorát jsem koupil pneumatiky z https://www.pneuok.cz/ .
13.7.2019 13:05 | Odpovědět
Petr Renko Já si kupuji jedině ojeté auto. Naposledy jsem si kupoval auto, na kterém toho bylo potřeba hodně opravit, ale já si kupuji veškeré díly z https://voton.cz/informace/sbirej-body-nakup-zadarmo , kde mají nejlevnější díly v ČB a navíc za objednávky sbírám body, takže mám vždy nějakou slevu, takže mě nakonec oprava auta nevyšla draho a auto jsem nakonec prodat lépe, než jsem ho koupil.
17.2.2019 19:50 | Odpovědět
Alex5632 Děkuji za pěkný článek :) Docela dost přemýšlím o možnosti si pořídit nové auto... Je to jistější, navíc můžu mít lepší výbavu, nebudu si muset pořizovat například tato nová autoráida: https://www.2din.cz/2din-autoradia/
21.5.2018 16:05 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.