Jak postupovat, když zapomenete zaplatit daně nebo když včas neodevzdáte daňové přiznání

Vyznat se ve všech odvodech a daních nemusí být pro začínajícího podnikatele jednoduché. Opomíjet daňové povinnosti vůči státu se ale nevyplácí a podobné prohřešky vás mohou přivést do velmi nepříjemné situace. Co všechno vám hrozí v případě neplacení daní v roce 2016?

Jaké postihy nastanou, pokud nezaplatíte daň z příjmu ve stanoveném termínu

Datum splatnosti daně z příjmu je stejné jako datum pro odevzdání daňového přiznání, tedy 1. dubna 2016. Daňový řád ale umožňuje zaplatit daň bez sankce ještě 5 pracovních dní po termínu podání řádného daňového přiznání, tj. pokud je řádný termín pro odevzdání daňového přiznání 1. dubna 2016 , pak se nejzazší termín posune až na 8. dubna 2016.

Daň lze zaplatit bezhotovostní či převodem a ani v tomto případě se nevyplácí platbu protahovat. Pokud daň nezaplatíte nejpozději v den její splatnosti, vzniká vám dluh a povinnost uhradit úrok z prodlení.

 

Jak a kam zaplatit v roce 2016 daň z příjmu

Úrok narůstá každým dnem prodlení, počínaje dnem následujícím po dni splatnosti a končí dnem platby (včetně). Výše úroku se vypočítává z roční výše repo sazby stanovené Českou národní bankou, zvýšené o 14 %.

Podnikat načerno se nevyplácí

Pokud se podnikatel vyhýbá povinnosti platit daň a podniká načerno, dopouští se daňového úniku a může ho to stát pokutu, penále nebo navýšení daně a dluh se nakonec může vyšplhat do závratných výšek.

Problematika postihů za neplnění daňových povinností je upravena zákonem č. 337/ 1992 Sb. o správě daní a poplatků.

Jaká situace nastane, když poplatník nepodá daňové přiznání, nezaplatí daň a vše praskne až po kontrole z Finančního úřadu?

Po dodatečném vyměřené daní je poplatník povinen zaplatit daně za celé období, kdy je neplatil, spolu s úrokem ve výši 20 % z doměřené daně.

Když nevíte, je lepší se včas informovat

Pokud jste se jen kvůli nepozornosti nebo nezkušenosti plynoucí z počáteční fáze podnikání dopustili nějakého daňového přestupku, bude nejlepší, když tuto situaci začnete řešit co nejdříve. Kontaktujte pobočku finančního úřadu nebo vyhledejte informace na stránkách České daňové správy.

Pokud máte pocit, že daňovou problematiku nezvládáte, je nejlepší se hned v začátcích podnikání poradit se s daňovým poradcem anebo si nechat vést účetnictví vyškolenou osobou.

Diskuze k článku

Přidat komentář
mil Nebývají shovívaví, ale podle daňového řádu se při prodlení pět pracovních dní pokuta nevyměřuje.
6.4.2016 10:37 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.