Desatero daňového přiznání

Pro někoho možná běžné aprílové úterý, pro všechny, kteří se živí svým vlastním byznysem magické datum. Čeká je totiž každoroční „opruz“ v podobě podání daňového přiznání. Abychom vám to aspoň trochu ulehčili, sepsali jsme desatero, které je radno dodržet, aby vám to úředníci z finančního úřadu nevytmavili.

1Přiznání podáš elektronicky

Pokud jste si zřídili datovou schránku, nezbývá, než podat přiznání elektronicky. Jinak budete odměněni pokutou ve výši 2 000 Kč. A pokud finanční úřad sezná, že ho svým papírovým daňovým přiznáním moc zatěžujete, pokuta se zvýší až na 50 000. Datová zpráva s daňovým přiznáním má své náležitosti, které zjistíte na stránkách finanční správy.

2Zaplatíš jen tolik, kolik musíš

Zatímco sociální a zdravotní pojištění se musí platit alespoň minimální výši, i když zatím podnikání nenese „ovoce“, pro platbu daně z příjmu není stanovené žádné minimum. Je tedy docela dobře možné, že nezaplatíte ani korunu. „OSVČ s hrubým ziskem do 165 690 Kč za rok 2015 nezaplatí na dani z příjmu fyzických osob nic. Daňové přiznání je však nutné podat i při nulové daňové povinnosti,“ vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars. A to se nepočítalo s dalšími daňovými slevami a odpočty, takže šance naplatit žádnou daň to stále je i když si vyděláte za rok víc. Pokud vám zákazníci dopřávají vysokých zisků, a v daňovém přiznání vám na konci zůstane částka vyšší než  0 Kč, musíte s sebou na finančák vzít vypočítanou sumu a daň tam hned zaplatit (nebo ji zaplatit převodem tak, aby byla nejpozději do 1. 4. na účtu FÚ).

3Slevu na poplatníka odečteš, ať se děje, co se děje

Ať už jste loni podnikali celý rok nebo jen měsíc, v každém případě si odečtěte od základu daně slevu na poplatníka v plné výši, tzn. celých 24 840 Kč. Snížíte si tak, nebo v souladu s předchozím přikázáním, si úplně vynulujete svou daňovou povinnost. A to stojí za to.

4Slevu na manželku uplatníš jen, když to máš dovoleno

Tady asi většina z vás ostrouhá a o další velkorysé skoro pětadvacetitisícové slevě si může nechat jen zdát. Dovoleno to mají totiž jen ti, kdo nepočítají výdaje paušálem, ale uplatňují je podle skutečnosti pomocí daňové evidence. A zároveň nesmí manželčiny (anebo manželovy) příjmy za loňský rok přesáhnout 68 tisíc. Do nich se nezapočítává rodičovský příspěvek, takže je to sleva jako dělaná pro OSVČ, jejichž manželka nebo manžel byli na rodičovské.

„Při uzavření manželství během roku se uplatní daňová sleva v poměrné výši. Poprvé se uplatní za měsíc, kdy je podmínka manželství splněna k 1. dni daného měsíce. Při uzavření manželství kupříkladu v dubnu tak živnostník vedoucí daňovou evidenci uplatní slevu na manželku ve výši 16 560 Kč, tedy za měsíce květen až prosinec,“ upozorňuje Gabriela Ivanco.

5Slevu na děti využiješ taky jen, když nemáš paušál

Na „paušálníky“ si holt zákonodárci došlápli a o některých slevách se jim může už jen zdát. Vedle slevy na manželku to schytala i sleva na děti. Každý měsíc si tak můžou za každé vyživované dítě odečíst 1 117 Kč jen podnikatelé, kteří si odečítají výdaje ve skutečné výši. Východiskem je, že slevu si odečte druhý z rodičů, který tento předpoklad splňuje, anebo je zaměstnaný.

„Poprvé je možné daňové zvýhodnění uplatnit již za měsíc, kdy se dítě narodilo. Při narození dítěte 15. září tedy živnostník vedoucí daňovou evidenci uplatní daňové zvýhodnění ve výši 4 468 Kč, to jest za měsíce září až prosinec,“ dodává Gabriela Ivanco.

Pokračování článku s dalšími 5 pravidly čtěte ZDARMA v e-magu Starting Up:

Napsala: Barbora Šípková ve spolupráci s Mazars

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.