personalistika

Odměňování za práci zaměstnanců – minimální mzda, zaručená mzda, naturální mzda

Za vykonanou práci přísluší každému zaměstnanci mzda, plat nebo odměna. Nevíte, jaký je mezi těmito pojmy rozdíl? Netušíte jak a kdy sjednat mzdu, jaká je minimální mzda a další informace s touto oblastí spojené? My jsme pro vás připravili přehledný souhrn všech nejdůležitějších informací.

Odmítnutí žádosti zaměstnance o rozvázání pracovního poměru dohodou (vzor)

Pokud se stane, že váš zaměstnanec požádá o rozvázání pracovního poměru dohodou a vy s jeho žádostí nesouhlasíte, můžete to dát najevo prostřednictvím písmeného odmítnutí žádosti zaměstnance o rozvázání pracovního poměru dohodou.

 

Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem (vzor)

V případě, že jako zaměstnavatel obdržíte návrh na okamžité zrušení pracovního poměru za strany zaměstnance, nejprve zkontrolujte, zda-li obsahuje všechny potřebné náležitosti a až pak jednejte.

Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem (vzor)

V podnikání mohou nastat momenty, kdy je nutné sáhnout po možnosti okamžitého zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele. Prozradíme vám, jak by dokument o okamžitém zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem měl vypadat.

 

Open space – milované i nenáviděné uspořádání kanceláře

Uvažujete o novém prostoru pro kancelář a chtěli byste mít své zaměstnance hezky pohromadě na jednom místě? Ideálně v několika velkých místnostech, jelikož tak je lze lépe kontrolovat a řídit? Pak vězte, že můžete při zařizování open space kanceláře u svých zaměstnanců narazit a jejich výkon půjde dolů.

Osm kroků jak udělat z nového zaměstnance plnohodnotného člena týmu

Když přijímáte nového pracovníka do vaší firmy, usnadněte mu zapadnutí do pracovního kolektivu a osvojení vaší firemní kultury. Získáte tak zaměstnance, který se cítí být součástí podniku a stane se z něj nenahraditelný člen pracovního týmu.

 

Osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP)

V rámci péče o bezpečnost a ochranu zdraví při práci ukládá zákoník práce zaměstnavateli povinnost zabezpečit osobní ochranné pracovní prostředky a mycí, čistící a dezinfekční prostředky pro své zaměstnance dle povahy práce, kterou vykonávají.

Osobní složka zaměstnance jako zdroj informací k personální evidenci

Každý zaměstnavatel potřebuje vést evidenci svých zaměstnanců. Formální požadavky na personální evidenci nejsou stanoveny žádným speciálním zákonem. Obsah sledovaných údajů vyplývá z příslušných zákonů a také z povinností, které má zaměstnavatel vůči sobě, k zaměstnancům i státním orgánům.

Otázka zdanění příjmu zaměstnanců při práci v zahraničí

V dnešní době není nic neobvyklého vyjíždět za pracovními nabídkami mimo hranice ČR. S prací za českými hranicemi souvisí kromě dalších formalit, které je nutné splnit, také povinnost zdanění příjmů získaných v zahraničí. Povinnosti zdanění podléhají totiž všechny příjmy bez ohledu na to, ve kterém státě k nim došlo.

Outdoor training – vytvořte tým, naučte zaměstnance nové dovednosti

Outdoor training je dnes často využíván jako aktivní nástroj motivace zaměstnanců a budování týmového ducha (teambuilding) na pracovišti. Podívejte se s námi, proč mu zaměstnavatelé přikládají stále více pozornosti.

 

Personální audit

Personální audit představuje účinnou formu získání cenných informací o vašich personálních zdrojích, tj. zaměstnancích. Výstupy z personálního auditu se dají efektivně využívat při práci a rozvoji nejen lidských zdrojů, ale také optimalizaci a standardizaci procesů firmy.

 

Pět chyb při zapojování nových zaměstnanců do práce

Víte, že firmy, které mají strukturované programy pro zapojení nových lidí do pracovního procesu a nabízejí kvalitní školení, mohou dříve očekávat vyšší produktivitu nových pracovníků? Článek upozorňuje na pět základních chyb, kterých se firmy dopouštějí při zapojování nových zaměstnanců. Dodržování těchto rad vás nic nebude stát a může vám velmi pomoci udržet si zaměstnance a rychleji dosáhnout požadovaného výkonu.

 

Počítačové kurzy pro podniky

Nabídka počítačových kurzů je široká. Firmy mohou využít školení kancelářských programů, grafických programů, různých speciálních rýsovacích programů i tvorbu www stránek nebo správu sítí. Jednotlivé kurzy jsou nabízeny pokročilým i začátečníkům a možná je individuální či skupinová výuka.

 

Podnikatelský plán by měl vidět do budoucna aneb Co zvažovat již na začátku v souvislosti s budoucím rozvojem podnikání

Podnikatelský plán, přestože je nejčastěji vytvářen pro první rok či dva podnikání, měl by zohledňovat i to, jak se změní situace v podniku v souvislosti s rozvojem podnikání. Podnikatel bude kvůli růstu podniku dříve nebo později postaven před nutnost změny, a to především v oblasti personální, účetní a vzhledem k právní formě podnikání. Nejlepší je se na to připravit již v prvotním podnikatelském plánu.

Pohyblivá složka platu – nástroj pro motivaci zaměstnanců

V současné době se často hovoří o motivaci zaměstnanců, nejčastěji se spojuje s firemními benefity jako jsou stravenky, poukázky na volnočasové aktivity či pružná pracovní doba. Setkat se lze avšak také s motivací ve formě pohyblivé složky platu zaměstnanců. Tento způsob motivování zaměstnanců má mnohem delší tradici než benefity. My vám prozradíme, v čem spočívá princip pohyblivé složky platu.

 

Pojmy „hendikep“ a „dobrý zaměstnanec“ se nevylučují

Jak byste se tvářili při čtení životopisu uchazeče o zaměstnání, který má dobré předpoklady, ale zdravotní postižení? Smekli byste před jeho odvahou? Vyhodili byste pobouřeně jeho reference do koše? Informace o tom, co vše takový zaměstnanec vyžaduje a čím může vaší firmě prospět, jsou důležitým klíčem k vyřešení této hádanky.

 

Postup pro výběr nejlepších kandidátů na pracovní pozici

Chcete do své firmy přijmout nového zaměstnance a chcete se vyhnout tomu, abyste vybrali toho nepravého? Následující článek krok po kroku shrnuje, jak vybrat toho nejvhodnějšího kandidáta na pracovní pozici.

 

Povinná školení zaměstnanců

Zaměstnavatel podle zákoníku práce odpovídá za své zaměstnance. Pokud si zaměstnanec během pracovní doby ublíží, jde o pracovní úraz – a za škodu vzniklou pracovním úrazem odpovídá zaměstnavatel, u něhož byl zaměstnanec v době úrazu v pracovním poměru. Své odpovědnosti se zaměstnavatel může zprostit pouze tehdy, pokud prokáže, že k pracovnímu úrazu došlo proto, že zaměstnanec porušil předpisy k  zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. A také, že s nimi byl řádně seznámen. Proto je školení zaměstnanců tak důležité.

 

Povinnosti zaměstnavatele v oblasti péče o zaměstnance a ochrany jejich soukromí a osobních údajů

Péče o zaměstnance i ochranu soukromí a osobnosti předpisuje zaměstnavatelům zákoník práce. Povinnosti související s péčí o zaměstnance se týkají především zajištění jejich vzdělávání a stravování. Povinnosti v oblasti ochrany soukromí a osobnosti mají především ochránit osobní údaje a zamezit diskriminaci.

 

Povinnosti zaměstnavatele v souvislosti s ukončením pracovního poměru se zaměstnancem

Rozvázání pracovního poměru může proběhnout několika způsoby - výpovědí, dohodou atd. Nyní vám v následujícím článku nabízíme souhrn povinností, které máte jako zaměstnavatel, pokud ukončujete pracovní poměr se svým zaměstnancem.

 

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.