Strašák jménem EET nastupuje na scénu

Ale nemusíte se ho bát. Bude to sice velká změna, ale v tomto článku vám řekneme vše, co o EET potřebujete vědět, abyste ji ve zdraví zavedli a dokázali s ní žít.

Ostrý boj o EET je u téměř u konce. Koaliční vláda a její poslanci po dlouhých průtazích prosadili v únoru ve Sněmovně zákon o elektronické evidenci tržeb (EET). Nová povinnost pro podnikatele a živnostníky je tak na spadnutí. On-line evidence tržeb se přitom týká všech, kdo přijímají za zboží nebo služby peníze nejen v hotovosti, ale i platebními kartami, šeky, směnkami, stravenkami a dalšími poukázkami.

Kdo kdy musí začít řešit EET

Zavádění EET proběhne v několika fázích. Nejdříve přijdou na řadu hotely a gastronomické provozy (penziony, restaurace, hospody, kavárny, bufety, jídelny aj.) – EET bude u nich uvedena do praxe sedm měsíců od účinnosti zákona (zákon musí ještě projít Senátem, musí ho podepsat prezident a musí být uveřejněn ve Sbírce zákonů). To by mohlo být pravděpodobně letos v listopadu, pokud vše půjde podle vládních představ a plánů.

Tři měsíce po ubytovacích a stravovacích službách (pravděpodobně v únoru 2017) začne stát elektronicky evidovat tržby v maloobchodu a velkoobchodu. To se samozřejmě týká i e-shopů, pokud přijímají hotové peníze nebo úhrady platebními kartami. Další fáze, zahrnující všechny zbylé podnikatele kromě řemeslníků, odstartuje 15 měsíců od spuštění EET (pravděpodobně v únoru 2018). Nejvíce času dostanou řemeslníci – na zavedení EET budou mít ještě další tři měsíce k dobru (pravděpodobně v květnu 2018).

 

Jak zjistit, která fáze se vás týká?

Pokud si nejste jisti, do které ze čtyř fází spadáte, můžete se orientovat podle číselných kódů s označením CZ-NACE. Ty jsou přiřazeny jednotlivým podnikatelským skupinám a snadno je dohledáte v registru ekonomických subjektů Českého statistického úřadu

Pokračování najdete v březnovém e-magu Starting Up

o autoroviwantulok
Michal Wantulok

Pracuje ve společnosti Dotykačka s.r.o., která nabízí spolehlivý pokladní systém na platformě Android. 

Diskuze k článku

Přidat komentář
Siminka prosím vás nějaká velká kasa s tlačítky? moje maminka už má docela velký věk, ale má svůj obchod a nechce jej opustit... doteď měla tablet, ale chci jí koupit nějakou tlačítkovou, máte tip?
16.10.2017 12:39 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.