Podnikání při zaměstnání a daně

Pokud vás od podnikání při zaměstnání neodradilo placení pojistného, nenechte se zlomit ani daněmi.

Daň z příjmu fyzických osob u podnikání při zaměstnání

Placení daně z příjmu se vás bude týkat, i když je podnikání pro vás pouze vedlejší činností.

Daňové přiznání k dani z příjmu v OSVČ vedlejší

Daňové přiznání se podává nejčastěji do 1.4.  Pokud si podnikáním při zaměstnání vyděláte méně než 6 tis. Kč, nemusíte podávat daňové přiznání k dani z příjmu (samozřejmě za předpokladu, že za příjmy ze zaměstnání ho za vás podá zaměstnavatel – nemusí se danit pouze výdělek do 6 tis. Kč z vedlejší činnosti).

Podrobnosti o tom jak přiznání vyplnit a další si přečtěte ve článku Daňové přiznání 2016 při souběhu zaměstnání a podnikání.

DPH a podnikání při zaměstnání

Jste-li i plátcem DPH, musíte podat i daňové přiznání k DPH, a to do 25. dne měsíce za uplynulé zdanitelné období (měsíc nebo čtvrtletí). V této lhůtě je třeba daň i zaplatit.

O tom, zda je výhodnější být plátcem nebo neplátcem DPH si přečtěte ve článku Dilema podnikatele: Být plátcem nebo neplátcem DPH?.

Existují ale případy, kdy se plátcem stanete, aniž byste sami chtěli.

Jde o následující situace:

  • váš obrat překročí 1 milion Kč za maximálně 12 kalendářních měsíců následujících po sobě,
  • jste členem sdružení, jehož některý člen je plátcem DPH,
  • nabýváte majetek privatizací nebo prodejem podniku,
  • pokračujete v podnikání po zemřelé/m, která/ý byl/a plátcem DPH,
  • další méně časté důvody najdete v 6a – § 6e zákona o DPH.

Identifikovaná osoba a DPH při souběhu zaměstnání a podnikání

Od 1. 1. 2013 jsou zrušeny některé důvody pro povinnou registraci plátce DPH a nyní jsou důvodem pro registraci identifikované osoby.

Identifikovanou osobou je podle §6g fyzická nebo právnická osoba, která je ekonomicky aktivní, není plátcem DPH a zároveň:

  • pořídila zboží z jiného členského státu v hodnotě vyšší než 326 000 Kč,
  • nebo v tuzemsku přijme od osoby neusazené v tuzemsku službu nebo zboží s instalací (případně montáží) nebo dodání zboží soustavami nebo sítěmi,
  • poskytne službu v jiném státě Evropské unie, kdy podle § 9 odst. 1 dochází k přenosu povinnosti odvést daň na odběratele.

Identifikovaná osoba podává souhrnné hlášení (příloha k přiznání k dani z přidané hodnoty) a nemá nárok na odpočet DPH.

Daňové přiznání k DPH v OSVČ vedlejší

První daňové přiznání k DPH, které podáte, využijete také k tomu, abyste si uplatnili odpočet na DPH ze zásob, pořízených nejvýše 12 měsíců před datem registrace. Můžete tak učinit pouze tehdy, jestliže máte příslušné daňové doklady. Více informací zjistíte v § 79 Zákona o DPH.

Vždy do 25. dne po skončení zdaňovacího období (měsíce nebo čtvrtletí) podáváte daňové přiznání k DPH. Jste-li plátce DPH, zapíšete do přiznání údaje z vaší daňové evidence pro DPH. Jste-li identifikovaná osoba, zapíšete do něj jen přeshraniční plnění.

 

Pokud nejste plátce DPH ani identifikovaná osoba, přiznání nepodáváte.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.