OSVČ matkou – jak na sociální a zdravotní pojištění

Jste OSVČ a stanete se brzy matkou? Anebo mateřství teprve plánujete? V obou případech je pro vás tento článek velmi důležitý. Popisuje totiž situaci, co se stane, pokud se jako OSVČ stanete matkou z hlediska problematiky sociálního a zdravotního pojištění. Čtěte co dělat, abyste jako OSVČ získaly nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

Co když si budoucí matka OSVČ nemocenské pojištění neplatila celých 270 dní

Pokud se stane, že OSVČ nemá nárok na PPM z nemocenského pojištění (neplatila jej celých 270 dní, z nichž 180 dnů v posledním roce před počátkem mateřské dovolené), ale nemocenské pojištění si platila alespoň po tři předcházející měsíce, má nárok na nemocenské po dobu 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu. Jedná se o dočasnou pracovní neschopnost.

 

Jak požádat o nemocenské z důvodu porodu

Žádost o nemocenské se podává na tiskopisu „Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti“, který vyplní ošetřující lékař (formuláře tiskopisu jsou dodávány pouze lékařům). Tento formulář má 5 dílů, lékař pojištěnci předá II., III. a IV. díl, přičemž II. a III. díl si OSVČ ponechává, IV. díl odevzdá na okresní správě sociálního zabezpečení.

Co když si budoucí matka OSVČ neplatila nemocenské pojištění vůbec

OSVČ která si nemocenské pojištění vůbec neplatila, a tudíž nemá nárok ani na PPM, ani na nemocenské, má nárok na rodičovský příspěvek.

V tomto případě je ale rodičovský příspěvek vyplácen ihned od data narození dítěte. „Žádost o rodičovský příspěvek“ se podává na Úřadu práce příslušném podle místa bydliště OSVČ.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Andree Dobrý den, mám dotaz - vůbec se v problematice nevyznám. - pokud tedy budu na mateřské a poté rodičovské dovolené, musím i po tuto dobu platit veškeré zálohy na zdravotní a sociální pojištění? - i přesto, že vlastně nevydělávám?
Děkuji
19.11.2016 14:20 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.