Jak na sociální a zdravotní pojištění u podnikání při zaměstnání

Mnoho lidí, kteří by chtěli podnikat při zaměstnání, odradí od uskutečnění svého podnikatelského záměru právě skutečnost, že budou muset řešit odvody na pojištění. Může se zdát, že se jedná i složitou problematiku, které je lepší se obloukem vyhnout, ale není to tak. Odvody na pojištění se řídí pouze pár pravidly, které jsou velmi jednoduché. Nenechte se tedy odradit!

Sociální a zdravotní pojištění u OSVČ vedlejší

Vedlejší samostatná výdělečná činnost

Podnikání při zaměstnání bývá většinou vykonáváno jako vedlejší samostatná výdělečná činnost. To jestli se jedná o hlavní nebo vedlejší činnost se řídí podle toho, zda vyděláte víc v zaměstnání nebo podnikáním. Pokud jsou vaše příjmy ze zaměstnání vyšší než příjmy z podnikání, pak je podnikání vaší vedlejší samostatnou výdělečnou činností.

Vedlejší samotná výdělečná činnost přináší výhody především při platbě pojistného.

Sociální a zdravotní pojištění pro vedlejší činnost se vypočte dle skutečně dosaženého zisku, nemusí být tedy dodržen minimální vyměřovací základ a platba sociálního pojištění se vás nemusí týkat, pokud nepřekročíte rozhodnou částku pro vedlejší činnost.

Sociální pojištění a podnikání při zaměstnání

Placení pojistného na sociální zabezpečení upravuje zákon č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociálním zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů.

Oznámení vedlejší činnosti

Pokud chcete, aby byla vaše podnikatelská činnost považována za vedlejší, je nutné tuto skutečnost nahlásit na vaší zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení. Tato skutečnost je velmi důležitá pro stanovení výše záloh.

Skutečnosti o vedlejší samostatné výdělečné činnosti musí OSVČ oznámit okresní správě sociálního zabezpečení nejpozději na Přehledu o příjmech a výdajích podaném za kalendářní rok, za který chce být OSVČ považována za OSVČ vykonávající vedlejší SVČ, a doložit nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byl podán přehled za tento kalendářní rok.

 

Podrobnosti o tom, u kterých důvodů je nutno dokládat skutečnost a u kterých ne, se dočtete na stránkách České správy sociálního zabezpečení.

Zálohy na sociální pojištění u OSVČ vedlejší

U vedlejší samostatné výdělečné činnosti placení záloh závisí na výši dosažených příjmů po odpočtu výdajů v kalendářním roce, za který se pojistné platí (tzv. rozhodné částce). Pro rok 2016 je výše rozhodné částky rovna 64 813 Kč. Pokud  této částky nedosáhnete, nemáte ze zákona povinnost platit pojistné.

Pokud byste si sociální pojištění chtěli platit i přesto, že nemusíte, tak můžete platit pojistné dobrovolně. Podnikatelé to většinou dělají kvůli nároku na důchod.

Další dobrou zprávou je, že v prvním roce svého podnikání se nemusíte otázkou placení záloh na sociálního pojištění zabývat. Poprvé se vás platba týká až po podání „Přehledu o příjmech a výdajích“.

Přehled o příjmech a výdajích

OSVČ povinna nejpozději do jednoho měsíce ode dne, ve kterém měla podat daňové přiznání za kalendářní rok, předložit OSSZ vyplněný formulář Přehled o příjmech a výdajích.

Více se dozvíte v rubrice Sociální pojištění.


Zdravotní pojištění u podnikání při zaměstnání

OSVČ, která je zároveň zaměstnaná a zaměstnání je hlavním zdrojem příjmů (jako hlavní zdroj příjmů by měl být určen vyšší příjem), nemusí podle zákona platit zálohy na zdravotní pojištění a pojistné zaplatí po podání daňového přiznání podle výše vypočtené v Přehledu o příjmech a výdajích.

Vypočtené pojistné OSVČ doplatí za rok jednorázově při odevzdání Přehledu o příjmech a výdajích dle skutečně dosaženého zisku.

Příklad

OSVČ je zaměstnaná (zaměstnání je hlavní zdroj příjmů) a v roce 2015 měla příjmy z podnikání 200 100 Kč a výdaje 99 250 Kč. Zisk tedy činní 100 850 Kč. Po celý rok nemusí platit žádné zálohy, protože podnikání je její vedlejší činnost a pojistné již odvádí každý měsíc ve svém zaměstnání.

Po odevzdání přehledu zjistí, že musí odvést zdravotní pojištění ve výši 6 808 Kč (nejpozději do osmi dnů od podání daňového přiznání).

50% z 100 850 Kč = 50 425 Kč a z toho 13,5% je pojistné 6 808 Kč.

Více se dozvíte v rubrice Zdravotní pojištění.

Diskuze k článku

Přidat komentář
LadaL Dobrý den, také momentálně řeším otázku záloh na ZP a SP u vedlejší činnosti. Jako hlavní činnost je podnikání, ale v jiném oboru než bude vedlejší činnost. Jak je to se zálohami v prvním roce podnikání jsem se již nějakým způsobem dopátrala, nejsem si ale jistá jak je to potom v dalších letech, můžete mi poradit? Případně odkázat na příslušná ustanovení? Děkuji :)
3.8.2017 16:22 | Odpovědět
Smolková Dobrý den, uvádí se, že vedlejší samost.výd.činn ost se u zdravotní pojištovny platí za rok a zálohy se neplatí, VZP se zálohy platí, taktéž, pokud mám nahlášenou jako vedlejší a byť jen 1 zdůrazňuji jeden den - přecházím z práce do práce na hlavní prac. poměr-se stávám OSVČ a jsem povinna zaplatit plnou zálohu, pak odvede zaměstnavatel za mne plný odvod na ZP a já na konci roku při ročním přehledu, musím uvést tento měsíc jako hlavní činnost - tudíž vydělám 2000,-, ale zdravotní zaplatím cca 2200,- výsledek dělám na zdravotní pojištění, kdo jste se s tím setkal, prosím ozvěte se mi, myslím si, že bud je zaměstnání nebo živnost, u nás evidentně ne. děkuji za názory
7.3.2017 12:05 | Odpovědět
katka r. Dobrý den, mám otázku může mít podnikatel, který má vedlejší samostatnou výdělečnou činnost zaměstnance? jednalo by se o občasnou výpomoc, pokud ano, existuje pro tento pracovní vztah samostatná smlouva?
2.2.2017 10:35 | Odpovědět
Petr S. Rád bych vedel, kde ma oporu v zakone skutecnost, ze pokud jsou na vedlejsaku vyssi prijmy nez v zamestnani, tak se jedna o hlavni cinnost. Nikde jinde, nez na tomto serveru, jsem zadnou takovou informaci nenasel.
Predem diky za odpoved.
18.11.2016 10:39 | Odpovědět
Pavča B. Dobrý den,
Letos jsem byla vedena jako OSVČ, od února jsem šla na HPP do zaměstnání, ale mám 50% úvazek. V únoru jsem byla na ZP nahlásit, že podnikání bude jako vedlejší činnost a zaměstnání jako HPP. Nyní mi bylo na ZP jinou paní sděleno, že by mé zaměstnání bylo považováno za hlavní činnost jen v případě, že dosáhnu hrubé mzdy 9.900 Kč, nicméně příjmy z podnikání mi tento příjem z HPP stejně nepřevýšili.. Jak postupovat. ZP mi bylo sděleno, že i přesto mám doplatit celý rok minimální zálohy z podnikání. Děkuji za odpověď.
31.10.2016 18:00 | Odpovědět
Monikaaa Dobrý den,chtěla bych se zeptat. Pokud bych chtěla třeba péct dorty pro známé a rodinu - třeba 2-4 dorty za měsíc,které by mi vydělali zhruba 1000 kč měsíčně, je potřeba si udělat tedy Vedlejší OSVČ? Když jsem normálně zaměstnaná,na dobu neurčito a má výplata je cca 15 000 čistého měsíčně,musela bych tedy platit zdr. a sociální ? Děkuji za odpoved. :)
15.10.2016 16:05 | Odpovědět
kristynaKS DObry den,

Vhci se zeptat, pokud jsem si udelala zivnost, ale podnikat zacnu az o dva mesice pozdeji od vyzvednuti schvalene zivnosti staci se prihlasit na zdravotni a socialni a financni urad az k datu, kdy zacnu opravdu podnikat nebo je nutne si zivnost prerusit? Dekuji.
22.8.2016 15:14 | Odpovědět
MarekB Zdravim, teprve před pár dny mě napadlo slovo podnikání a mám první amaterskou otázku: Měl bych si udělat Živnostenské oprávnění když ještě nemám zřízenej podnik? Kvůli poplátkům? Mohu mít ŽO a nákou chvíli nepodnikat? Nebo je rozumnější mít už zřízený podnik a ŽO si zařizovat součastně.
9.8.2016 00:40 | Odpovědět
Tomášš V článku je nesrovnalost. Uvádí se, že rozhodná částka pro 2016 je 64813 Kč (příjmy mínus výdaje). Na uvedeném příkladu má OSVČ zisk 100850 Kč. Pak tedy MÁ povinnost platit zálohy pojistného. Případným čitatelům článku výše doporučuji porovnat zde uváděná data s dalšími zdroji na internetu.
22.7.2016 13:32 | Odpovědět
Karolina. Příklad se vztahuje ke zdravotnímu pojištění, rozhodná částka k sociálnímu. Takže je to všechno správně.
8.8.2016 10:40 | Odpovědět
MarekB Zdravim, teprve před pár dny mě napadlo slovo podnikání a mám první amaterskou otázku: Měl bych si udělat Živnostenské oprávnění když ještě nemám zřízenej podnik? Kvůli poplátkům? Mohu mít ŽO a nákou chvíli nepodnikat? Nebo je rozumnější mít už zřízený podnik a ŽO si zařizovat součastně.
9.8.2016 00:45 | Odpovědět
Lukášš Zdravím chtěl bych otevřít živnost pri zaměstnaní čistý zisk bych hlídal aby neřekročil HPP dejme tomu ze na HPP vydelám 180k cisteho kdyz vydelám na zivnost 160k cisteho jak to bude s placením soc a zdrav.Dalsi otazka se týka samotné živnosti jelikož sem vyučen Elektrikář tak hlavní živnost by byla Elektrika a jako vedlejší Stavební a dokoncovací práce co kdyz rocne vydelám více na vedlejsi cinnost jako na hlavní?

Predem dekuji za odpoved.
21.4.2016 20:56 | Odpovědět
JardaJ V jednom měsíci, 13-tého, jsem skončil v hlavním zaměstnání a do dalšího jsem nastoupil v 18-tého toho samého měsíce. Živnost jsem měl celí rok jako vedlejší činnost Jak je to s placením zdravotního pojištění?
4.4.2016 16:39 | Odpovědět
MichalB Dobrý den,
možná mi zde poradíte, nejsem schopen nikde najít odpověď. Byl jsem celý minulý rok účastníkem II. důchodového pilíře, jsem zaměstnanec, takže odečty pro II. pilíř se mi odváděly z HPP. Zároveň jsem OSVČ na vedlejší činnost. Jak mám vyplnit Pojistné přiznání?
Děkuji za rady.
29.3.2016 17:26 | Odpovědět
Ivana Hejdová Dobrý den,jsem OSVČ. Podnikám v oboru ubytování v soukromí od ledna 2016.Můj manžel je přihlášen jako osoba spolupracující. Oba dva odvádíme zálohy na zdravotním i sociálním.Jelik ož je nyní období kdy je malý zájem o ubytování chci se nechat ještě zaměstnat.Jde to dohromady? Poraďte prosím.Děkuji I.Hejdová.
20.3.2016 11:09 | Odpovědět
Jan Berka Dobrý den, měl bych dotaz ohledně vedlejší samostatně výdělečné činnosti. Jsem normálně zaměstnaný na HPP, v roce 2016 jsem si založil vedlejší živnost. Rád bych se zeptal, kdy se stává vedlejší činnost hlavní. Ze článku vyplývá, že když přesáhne příjem z živnosti, příjem HPP, tak se stává hlavní činností. Já vydělávám cca čistého 9000 Kč měsíčně a u živnosti mám někdy příjem 2000 Kč někdy 10000 Kč. Můj dotaz zní jak postupovat když jeden měsíc jsem pod příjmem HPP a někdy nad. A druhý dotaz se týká toho jestli se bere tedy vždy příjem nebo zisk. Protože v podnikání mám i nějaké výdaje, osobně bych řekl, že by se mělo jednat o čistý zisk přijde mi to logičtější.

Děkuji Berka
18.3.2016 09:34 | Odpovědět
rybníkář Dobrý den, chtěl bych se zeptat. V průběhu letošního roku bych chtěl požádat o dotaci na výstavbu tůni uz programu MŽP. Dotace by mela být ve výši cca 2 mil korun a moje spoluúčast cca 0,5 mil. na tuto činnost mám OSVČ - vedlejší činnost. chtěl bych se zeptat, jak se budou počítat daňové odvody, když nebudu mít další příjmy ani výdaje.
14.3.2016 15:59 | Odpovědět
Pavla Coufalová Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Od 1.4.2016 budu zaměstnána na poloviční úvazek. Zároveň s tím, bych chtěla být OSVČ - vedlejší činnost. Jak velká musí být minimálně mzda u polovičního úvazku, abych nemusela platit zálohy na SP a ZP.
Děkuji
10.3.2016 21:31 | Odpovědět
Dotaz Mam dotaz ohledne prace na zivnostensky list v obotu IT. Vydaje nulove.
Pokud jsem pochopil clanek zpravne (pro jednoduchost - mesicni sazba by odpovidala 100.000) mesicne tedy pouze odectu 15% DPP + SP +ZP = ~80000?
Mam v planu vykonat praci na zivnost pouze po dobu 6 mesicu.
8.3.2016 17:50 | Odpovědět
Miroslava Toufarová Dobrý den,

pokud nemáte doložené výdaje, můžete uplatnit výdaje paušálem. Jste u toho i zaměstnaný, případně student, nebo pouze živnost? První rok živnosti, nebo trvá déle?
Zodpovím klidně po emailu miroslava.toufa rova (email.cz). Měsíčně buď budete nebo nebudete platit zálohy.Následně v ročním přehledu zaplatíte SP, ZP a v danovém přiznání daň.

Toufarová
10.3.2016 13:37 | Odpovědět
HanaPraha Dobrý den. Chtěla bych začít podnikat v oblasti služeb pro bytové domy, končí mi RD s 3 letou dcerou, do práce se nechci vracet.
Kvůli ručení bych nejraději volila formu podnikání s.r.o. Jelikož nebudu zaměstnána, tak by je jednalo o hlavní činnost. Jako začínající podnikatel nebudu mít na začátku velké příjmy cca 5000 Kč/měsíčně, postupně počítám samozřejmě s nárůstem. Uvažuji správně, že celý zisk půjde na min. měsíční odvody? Děkuji za odpověd!
21.1.2016 01:01 | Odpovědět
Miroslava Toufarová Právnická osoba a fyzická osoba je rozdíl. Je potřeba rozlišovat - vy jako fyzická osoba (ať už podnikatel nebo nepodnikatel) máte povinnost platit za sebe minimální zálohy - pokud je nehradí stát. Právnická osoba = s.r.o. tuto povinnost nemá, ledaže se jako jednatel necháte zaměstnat a budete tyto zálohy hradit z příjmu nebo podobné způsoby zaměstnání ve firmě.

Pokud volíte variantu takovéhoto příjmu, velmi doporučuji (pokud opravdu není nutností právnická osoba kvůli ručení) zůstat jako OSVČ. Odvody jsou mnohem nižší než při založení s.r.o. - musíte povinně vést účetnictví, daňovou evidenci zvládnete sama. Nemůžete si uznat náklady paušálem a daňové zatížení je daleko vyšší. Časem můžete přejít pod hlavičku PO.
10.3.2016 13:42 | Odpovědět
Petr D Dobrý den,
chci se zeptat, zda musím oznámit vedlejší činnost zaměstnavateli, když se jedná o jiný obor, než jsem zaměstnán?
15.1.2016 20:47 | Odpovědět
Miroslava Toufarová Vedlejší činnost hlásit dle mého názoru nemusíte. Pouze je dobré se s nimi domluvit, že budete podávat daňové přiznání sám, protože máte u toho jiné příjmy. Občas klienti zaškrtnou, že chtějí provést roční zúčtování a mzdová tuto informaci neví.

Máte poté povinnost si sám udělat přiznání, kde zahrnete i zaměstnání a za OSVČ podat přehledy.
10.3.2016 13:48 | Odpovědět
Jakub T Dobrý den. Chtěl bych Vás poprosit o radu. Po 3 letech jsem k 31.12.2015 ukončil dohodou zaměstnanecký poměr, do té doby jsem měl živnost jako vedlejší činnost. Od tohoto měsíce už nejsem zaměstnaný a živnost se stala mou hlavní činností. Jaké jsou prosím mé povinnosti a jak mám přistupovat k platbám soc. a zdrav. pojištění. V posledních 3 letech (2014,2013,2012 ) jsem v daňovém přiznání uváděl 0 Kč, na vedlejší činnost jsem neměl žádné příjmy, podával jsem řádně všechny přehledy a nikdy nic neplatil. Moc Vám děkuji za odpověď.
13.1.2016 18:39 | Odpovědět
Miroslava Toufarová O této skutečnosti informujte zdravotní pojišťovnu a ČSSZ - pravděpodobně tuto informaci budou mít, ale je dobré jim při každé změně dát vědět. Většinou se informace dostává jen ČSSZ a na zdravku máte povinnost vše hlásit sám. Následující měsíc máte povinnost za sebe hradit povinné minimální zálohy za OSVČ hlavní činnost. Dále pak pro Vás budou platit minimální povinné vyměřovací základy. Po dobbu roku plaťte zálohy. Vše budete pak řešit až v přiznání a přehledech za rok 2016 - 31.3.2017 a měsíc po odevzdání přiznání nejpozději přehledy.
10.3.2016 13:46 | Odpovědět
Martin Kučera Dobrý den,

chtěl bych vědět kolik mohu reálně vyfakturovat, abych nemusel platit sociální pojištění. Pokud jsem pochopil vše správně, tak při použití paušálních výdajů (60%) mohu vyfakturovat cca 155 000 Kč aniž bych měl nutnou účast na sociálním pojištění, protože nepřekročím rozhodnou částku ze základu daně 63 865 Kč (2015). Mám OSVČ jako vedlejší činnost k zaměstnání a jsem student.

Děkuji za informace.
21.10.2015 10:34 | Odpovědět
jarda77 dobrý den,chci se prosím zeptat,příjem ze zaměstnání se počítá hrubý nebo čistý příjem ,který chci porovnat s vedlejším příjmem?
8.10.2015 07:33 | Odpovědět
Tomáš1111 Dobrý den, chci se zeptat co bych platil, kdybych podnikal na vedlejší činnost při zaměstnání jako automechanik ( živnost mám nyní pozastavenou) se ziskem cca 5000 měsíčně. Chápu dobře že nic? Děkuji za odpověď.
18.4.2015 19:34 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, první rok byste zálohy na sociální pojištění neplatil a pak byste po podání Přehledu doplatil částku podle výše Vašich příjmů, anebo i nic, pokud by Vám příjem vyšel do 63 865 Kč.
20.4.2015 11:25 | Odpovědět
rodičovská Dobrý den,
Rád bych se zeptal, jak je to s placením, pokud je člověk na rodičovské dovolené. Děkuji za odpověď
1.4.2015 00:57 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, informace najdete zde: http://www.ipodnikatel.cz/Podnikam-jako/podnikani-na-rodicovske-dovolene.html
1.4.2015 15:13 | Odpovědět
neznalec Chci poradit ohledně plánovaného vedlejšáku. Chci si zažádat o zvýšení platu, a protože odvody jsou opravdu katastrofálně velké, chci navrhnout šéfovi, že si udělám živnosťák a budu mu nějakou částku měsíčně fakturovat. To znamená: budu normálně dále zaměstnanec, firma za mě bude odvádět soc.i zdrav.poj., a k tomu budu firmě jako živnostník fakturovat. Pochopil jsem, že to co vyfakturuji, nesmí přesáhnout zmíněných 63 865 Kč, abych nemusel odvádět i já pojistné. Poradíte mi někdo, jestli jsem to takto vymyslel a hlavně pochopil správně? Díky.
23.3.2015 14:18 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, Vaše předpoklady jsou správné. Nicméně nedá se mluvit o etickém jednání, protože takto budete de facto stát okrádat na povinném pojištění, což se určitě zodpovědným orgánům líbit nebude.
24.3.2015 08:38 | Odpovědět
neznalec To samozřejmě chápu, ovšem mě se taky nelíbí spousta věcí, co zodpovědné orgány a hlavně stát neustále vymýšlí!
24.3.2015 12:05 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, to je samozřejmě druhá strana mince, se kterou my asi nic nenaděláme.
24.3.2015 12:59 | Odpovědět
neznalec I přesto velmi děkuji za reakci.
24.3.2015 16:32 | Odpovědět
živnostníček Nepodnikat na "vedlejšák"!!! Při nepatrném měsíčním výdělku musíte na konci roku z toho mála zaplatit zdravotní pojišťovně 13,5% a berňáku 15%. Je výhodnější vedlejší činnost provozovat na dohodu o provedení práce, ta se pouze zdaňuje a daň ve výši 15% odvádí zaměstnavatel. Ušetříte 13,5% z výdělku. Je to neférové pro aktivní drobné živnostníky.
29.7.2014 17:22 | Odpovědět
Reply Samozřejmě je mnohem výhodnější podnikat na "vedlejšák":

1) U živnosťáku se počítají odvody ze zisku, tzn. příjmy mínus výdaje. Pokud nemáte žádné výdaje, tak můžete využít 60% paušálu a daníte/platíte pojišťovně pouze ze 40% vydělaných peněz.
2) Je úplně jedno, kdo odvádí daň, protože zaměsnavatele nezajímá kolik Vy dostanete, ale kolik ho Vaše práce bude stát. To znamená, že nemá problém dát o těch 15 % víc, když je to na živnosťák.
3) U živnosťáku je poměrně velká sleva na poplatníka, takže pokud máte, jak píšete, nepatrný měsíční výdělek, tak berňáku nezaplatíte ani korunu. To samé platí o sociálce, které se také vyhnete.

Reálně tedy u malého výdělku platíte těch 13,5 % ze 40% příjmů, to je 5,4 % z celkových příjmů. U DPP je to 15 %, to je téměř 3x tolik.
22.3.2015 16:49 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.