Nový vzhled portálu iPodnikatel.cz
od 1. května

A co to znamená pro vás – čtenáře iPodnikatele.cz?

Naše služby se nemění, ale od května nás budete navštěvovat
na moderním a přehledném webovém rozhraní. Díky novému uspořádání webu vše najdete rychleji a snadněji.

První máj je lásky čas a my doufáme, že si
novou podobu iPodnikatel.cz zamilujete
.

MIMOŘÁDNÁ AKCE V DUBNU:
50% sleva na členství v klubu

A jako dárek na rozloučení se stávajícím iPodnikatelem můžete během dubna vstoupit do klubu Můj iPodnikatel
za poloviční cenu (605 Kč)!
Více o klubu

Zaregistrovat se do klubu slevou 50%

 

Jak se stát úspěšným řečníkem

Rady pro úspěšnou prezentaci
Čeká vás první proslov, přednáška či prezentace před lidmi? Máme pro vás pět rad, které vám pomohou celé vystoupení zvládnout jako profesionál.
 

 

Rady pro zvládnutí vystoupení před lidmi

Mluvte energicky a s nadšením

Pokud budete mluvit svižně a s nasazením, dokážete zaujmout a přesvědčit posluchače. Pozor, ale na příliš rychlé tempo. Mohli byste se zadýchat a také by vaše slova mohla splynout v jeden velký nesrozumitelný proud řeči. Je pak náročné pro poslouchající zachytit hlavní myšlenku.

Zvolte si tedy efektivní tempo řeči, které vám vyhovuje a pravidelně při tom dýchejte. Dejte si pozor na monotónnost a měňte způsoby mluvy. Sdělujte informace rázně, ale nekřičte na posluchače. Na konci věty vždy klesněte hlasem, řeč pak bude srozumitelnější a méně monotónní.

 

Používejte krátké a jasné věty, myšlenky

Přednášení před velkým množstvím lidí znervózní i zkušeného řečníka. Nechcete-li se do svých myšlenek zamotat, používejte jen krátké věty, které budou jasné a výstižné. Nehrozí vám pak, že se zakoktáte popř. ztratíte nit a nastane dlouhé hrobové ticho.

 

Kontrolujte svou řeč těla

Do pochybností publikum  přivedete, pokud se budete schovávat za řečnickým pultem, odklánět se od publika nebo si schovávat ruce do kapes či je dávat za záda. Tyto signály naznačují, že ke svému obecenstvu nejste otevřený, proto se jim vyhněte.

A jak tedy správně mluvit před publikem? Vystupte zpoza řečnického pultu, obličejem buďte otočeni neustále k publiku, vaše pohyby by měly být uvolněné a přirozené, stůjte zpříma, používejte otevřené gesta paží. To jsou signály, které ukazují vaši otevřenost a důvěryhodnost.

 

Užívejte gest ke zvýraznění svých stanovisek

Gesta vám pomohou zvýraznit důležité informace, mohou také usnadnit porozumění určitému problému. Nepoužívejte ale ruce jako větrný mlýn, působí to pak směšně.

Pokud jste nervózní a máte sklon příliš gestikulovat, pomůže vám "nelupací" propiska nebo tužka, popř. jiný drobný předmět (kancelářská sponka, kamínek, kaštan apod.) která vám alespoň trochu pomůže uvolnit trému.

 

 

Udržujte vizuální kontakt s publikem

Vizuální kontakt vám může při prezentaci velmi pomoci. Jednak to působí jako kontrola pro posluchače, že se na ně díváte, jednak získáváte zpětnou vazbu. Především zpětná vazba vám může při proslovu napovědět, jestli se nestává vaše řeč nudná a je nejlepší čas pomoci si vizuální pomůckou, řečnickou otázkou nebo změnou intonace i síly hlasu. Opět tak můžete vzbudit pozornost na vaši prezentaci. A hlavně, nikdy se nestavte k posluchačům zády.

 

Usmívejte se

Příjemný řečník je lepší než zamračený a také vám úsměv může pomoci vzbudit příjemnou atmosféru v sále. Také vám pomůže se aspoň trochu uvolnit. Nic se ale nemá přehánět, proto se usmívejte jen někdy a decentně. Úsměv od ucha k ucha nebude vzbuzovat pocit profesionality.

Podnikání
              
Nenašli jste v tomto článku informace, které jste hledali? Napište nám do komentáře, co vám v článku chybí, anebo položte váš dotaz v iPoradně. Děkujeme.

 


11 Leden 2011
 


Sdílet článek

 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit

Banner
Novinky z klubu

Aktuálně z klubu Můj iPodnikatel:

2. 4. Nyní pokládejte své dotazy novému erudovanému poradci iPorady Zdeňku Broklovi, který má více než 28-letou praxi v oblasti obchodu, marketingu a řízení firem.

Dotazy pište zde

Návody pro vás

E-book 30 chyb v prvním roce podnikání

Váš košík je prázdný
Odběr novinek