Jak se stát úspěšným řečníkem

Čeká vás první proslov, přednáška či prezentace před lidmi? Máme pro vás pět rad, které vám pomohou celé vystoupení zvládnout jako profesionál.

 

Rady pro zvládnutí vystoupení před lidmi

Mluvte energicky a s nadšením

Pokud budete mluvit svižně a s nasazením, dokážete zaujmout a přesvědčit posluchače. Pozor, ale na příliš rychlé tempo. Mohli byste se zadýchat a také by vaše slova mohla splynout v jeden velký nesrozumitelný proud řeči. Je pak náročné pro poslouchající zachytit hlavní myšlenku.

Zvolte si tedy efektivní tempo řeči, které vám vyhovuje a pravidelně při tom dýchejte. Dejte si pozor na monotónnost a měňte způsoby mluvy. Sdělujte informace rázně, ale nekřičte na posluchače. Na konci věty vždy klesněte hlasem, řeč pak bude srozumitelnější a méně monotónní.

Používejte krátké a jasné věty, myšlenky

Přednášení před velkým množstvím lidí znervózní i zkušeného řečníka. Nechcete-li se do svých myšlenek zamotat, používejte jen krátké věty, které budou jasné a výstižné. Nehrozí vám pak, že se zakoktáte popř. ztratíte nit a nastane dlouhé hrobové ticho.

Kontrolujte svou řeč těla

Do pochybností publikum  přivedete, pokud se budete schovávat za řečnickým pultem, odklánět se od publika nebo si schovávat ruce do kapes či je dávat za záda. Tyto signály naznačují, že ke svému obecenstvu nejste otevřený, proto se jim vyhněte.

A jak tedy správně mluvit před publikem? Vystupte zpoza řečnického pultu, obličejem buďte otočeni neustále k publiku, vaše pohyby by měly být uvolněné a přirozené, stůjte zpříma, používejte otevřené gesta paží. To jsou signály, které ukazují vaši otevřenost a důvěryhodnost.

Užívejte gest ke zvýraznění svých stanovisek

Gesta vám pomohou zvýraznit důležité informace, mohou také usnadnit porozumění určitému problému. Nepoužívejte ale ruce jako větrný mlýn, působí to pak směšně.

Pokud jste nervózní a máte sklon příliš gestikulovat, pomůže vám "nelupací" propiska nebo tužka, popř. jiný drobný předmět (kancelářská sponka, kamínek, kaštan apod.) která vám alespoň trochu pomůže uvolnit trému.

 

Udržujte vizuální kontakt s publikem

Vizuální kontakt vám může při prezentaci velmi pomoci. Jednak to působí jako kontrola pro posluchače, že se na ně díváte, jednak získáváte zpětnou vazbu. Především zpětná vazba vám může při proslovu napovědět, jestli se nestává vaše řeč nudná a je nejlepší čas pomoci si vizuální pomůckou, řečnickou otázkou nebo změnou intonace i síly hlasu. Opět tak můžete vzbudit pozornost na vaši prezentaci. A hlavně, nikdy se nestavte k posluchačům zády.

Usmívejte se

Příjemný řečník je lepší než zamračený a také vám úsměv může pomoci vzbudit příjemnou atmosféru v sále. Také vám pomůže se aspoň trochu uvolnit. Nic se ale nemá přehánět, proto se usmívejte jen někdy a decentně. Úsměv od ucha k ucha nebude vzbuzovat pocit profesionality.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

Staňte se členem Klubu Můj iPodnikatel

Pomůže vám vydělávat peníze podnikáním!

S klubem Můj iPodnikatel:

Nápady na podnikání

 

Najdete nápad na své podnikání

Vyberete si z 250 předpřipravených nápadů, které fungují. A rovnou si v online aplikaci vytvoříte podnikatelský plán a spočítáte, jestli se vám podnikání vyplatí.

Informace pro podnikatele

 

Budete při podnikání vždy v obraze

Poznáte nejčastější chyby při podnikání, abyste se jim mohli vyhnout. Inspirujete se příběhem začínajícího podnikatele. Načerpáte informace z online kurzů a e-booků ke stažení.

Podnikatel prosperuje

 

Dáte svému podnikání drive

Poradíte se se zkušenými poradci. Navážete nové kontakty s lidmi, kteří řeší stejné věci jako vy. Získáte zvýhodněné nabídky užitečných služeb pro vaše podnikání.

 

Řekněte mi o klubu víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Zavolejte nám nebo nám napište e-mail.

Telefon: +420 577 210 729
E-mail: info@ipodnikatel.cz

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.