Jak získat peníze na rozjezd podnikání

Je těžké začít podnikat, jestliže nemáte dost peněz. Jenže právě v začátcích bývá těžké přesvědčit, že váš nápad uspěje a vy budete schopní vydělat. Ale když to nezkusíte, šance na podnikání je nulová. Na druhou stranu, když si projdete celým tím byrokratickým kolotočem na počátku a ještě i seženete potřebný kapitál, máte velkou naději, že už se vám v životě povede úplně všechno.

Je několik možností, jak získat finance na rozjezd, a každá má své úskalí. Před konečným rozhodnutím je třeba všechna pro a proti zvážit, to nejjednodušší řešení totiž nemusí být zrovna to nejvýhodnější.

Podnikání se společníkem

Vy máte nápad a známý má peníze. Navíc je ochotný půjčit vám je. Samozřejmě, že to nebude zadarmo, většinou se v takovém případě domlouvá podíl na firmě. Tady nastává první komplikace, stanovit výši podílu je nejen citlivá záležitost, pro vaši budoucnost je navíc dost zásadní. Pokud si firmu rozdělíte stejným dílem, hrozí, že se v průběhu let nedohodnete na dalším směřován podnikání a budete stát před velkým problémem, díky němuž může skončit nejen spolupráce, ale i firma samotná. Nabídnout společníkovi 51 % vás může časem vyřadit ze hry a méně se naopak nemusí líbit jemu.

Další potíže vyvstávají z pravomocí. Pokud jde o tichého společníka, máte celkem štěstí, jenže peníze mají většinou ti, kdo už v podnikání něco dokázali, takže čekejte, že potichu váš obchodní partner tedy nejspíš nebude.

Investoři start-upů

Zajímavějším způsobem financování se zdá investor. V současné době už existují firmy, které pomáhají začínajícím podnikatelům, přirozeně za určitých podmínek. Že i tyto společnosti chtějí vydělávat, je pochopitelné, proto nečekejte, že budete jednat s filantropy. Jestli jste si ale svým úspěchem jisti, je to možnost, jak začít. Předem si ale důkladně prostudujte celou navrženou smlouvu, případně se poraďte s právníkem jaké povinnosti a případné sankce vám z ní vyplývají.

Poměrně novým způsobem financování zažínajících projektů je crowfunding, tedy sehnání peněz od více investorů z řad obyčejných lidí. Velkou výhodou takového řešení je fakt, že si dopředu zjistíte, jaký zájem o vaši službu nebo produkt je v reálném čase a také to, že si získáváte první klienty. V tomto případě v podstatě stačí jen opravdu zaujmout veřejnost svým podnikatelským záměrem. Když se vám to nepovede, peníze nezískáte.

Bankovní půjčky pro začínající podnikatele

Nejběžnějším způsobem, jak si sehnat peníze do začátků, se tedy nakonec zdá půjčka v bance. Z hlediska budoucnosti vaší firmy se dá říct, že je i nejbezpečnějším, protože o podíl ve společnosti bankéři nemají žádný zájem a ve smlouvě nemusíte očekávat žádné kličky, jsou jednoznačné s transparentní.

Připravte se ale na to, že jednání s bankou jednoduché nebude. Především musíte doložit řadu dokumentů, z nichž zkušený bankéř zjistí, jakou šanci má váš nápad na trhu, jaká bude návratnost investic, případně vám poradí, jak eliminovat případné ztráty. Také podle nich zhodnotí, jestli a jaký typ úvěru pro vás bude vhodný.

Mnohem snazší to mají žadatelé, kteří už nějako podnikatelskou historii mají, například můžou doložit výsledky hospodaření firmy, kde jsou společníky, za poslední roky.

Co si připravit na jednání s bankou

Jestli se rozhodnete žádat o půjčku pro podnikatele některou z bank, počítejte s tím, že po vás jistě budou chtít toto:

  • Podnikatelský záměr a finanční rozvahu. Měli byste mít jasně definovaný předmět podnikání, spočítané počáteční náklady, předem zmapovaný zájem a tím stanovený přibližný počet zákazníků, případně plán, jak je získat. Banka také bude chtít znát dobu, za níž jste schopni vydělávat, vaše dosavadní zkušenosti a stávající zázemí (máte prostory, stroje, alespoň část potřebných peněz a podobně)
  • Bezdlužnost. Kromě toho, že si vás banka prolustruje v registrech dlužníků, bude od vás pravděpodobně vyžadovat potvrzení, že nedlužíte státním institucím, tedy hlavně finančnímu úřadu a zdravotní pojišťovně.
  • Ve většině případů, zvlášť pokud nemáte dosud žádnou platební historii, bude banka pravděpodobně vyžadovat ručení. Může jít o zástavu nemovitosti nebo o bonitního ručitele.

Některé banky vyžadují ještě další doklady, je proto dobré se informovat předtím, než začnete pújčku vyřizovat.

Kdo vám půjčí?

Nejdéle poskytuje začínajícím podnikatelům financování Komerční banka se svojí půjčkou Profi úvěr Start, a to až jeden milion korun s úročení maximálně do 9,9 %. Půjčku pro podnikatele poskytuje i Česká spořitelna. Firemní úvěr Start-up můžete získat s roční úrokovou mírou 9 % a to do výše 650 000 Kč. Z dalších bank je to například ČSOB nebo Fio banka, jedná se ale spíš o podnikatelské úvěry na rozšíření činnosti stávajících subjektů.

V případě, že neuspějete s úvěrem pro začínající podnikatele, nezbývá než vzít si půjčku bez udání účelu, jež poskytují banky i nebankovní instituce za poměrně dobrých podmínek až do milionových částek.

Tento článek pro vás vznikl ve spolupráci s portálem Bezvamoney.cz. Pro více informací ze světa financí navštivte www.bezvamoney.cz.

Diskuze k článku

Přidat komentář
RobinHudec Já osobně bych tedy do půjček nešel. Mnohem lepší je podle mého začít s podnikáním už na škole, dokud člověk má nějaké rodinné zázemí a jeho celý život prostě nestojí jen na tom podnikání. Potom má větší možnosti a může začít postupně a bez velkých investic. Já takhle na škole podnikal, sice bylo málo času a třeba bakalářku jsem dělal s pomocí: https://vsprace.cz/bakalarske-prace a seminárky na https://bakalarky-diplomky.cz/ ale celkově se vše zvládlo.
19.8.2018 22:45 | Odpovědět
Jean Carlos Potřebujete úvěr k zahájení podnikání nebo placení účtů a korporátních finančních prostředků na nemovitosti a jakékoliv financování podnikání. ( nebo Whatsapp +16234044993 ) Nabízíme také půjčky jednotlivcům, firmám a právnickým osobám při 3% úrokové sazbě. Poskytujeme úvěr těm vážným lidem, kteří mají zájem o půjčku, pokud máte zájem, kontaktujte tento e-mail:: nebo Whatsapp +16234044993
16.5.2018 01:57 | Odpovědět
Jean Carlos Potřebujete půjčku k zahájení podnikání nebo placení účtů a korporátních finančních prostředků na nemovitosti a jakékoliv financování podnikání. ( nebo Whatsapp +16234044993 ) Nabízíme také půjčky jednotlivcům, firmám a právnickým osobám při 3% úrokové sazbě. Poskytujeme úvěr těm vážným lidem, kteří mají zájem o půjčku, pokud máte zájem, kontaktujte tento e-mail: nebo Whatsapp +16234044993
10.4.2018 02:33 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.