Podává vám přiznání daňový poradce? Pohlídejte si, kdo nese odpovědnost za případné chyby

Datum pro podání daňového přiznání je termín, na který se plátci daně obecně netěší. S nezbytným byrokratickým úkonem nám však může pomoci poradce a výrazně nám ušetřit čas, námahu i případné chyby. Povinnost podání daňového přiznání se dotýká každého, kdo měl v minulém roce příjmy vyšší než 15 tisíc korun. Poplatníci měli svá daňová přiznání doručit na finanční úřad 1. dubna 2016, řada z nich však využila možnosti druhého termínu, který se již kvapem přiblížil, a sice 1. července. „Podávat daňové přiznání do 1. července však mohou jen plátci využívající služby daňového poradce, nebo ti, jež mají povinný audit,“ uvádí Andrea Kleinová ze společnosti Baker Tilly, „nicméně skutečnost, že daňové přiznání bude zpracovávat poradce, měl plátce oznámit na příslušný finanční úřad do 31. března 2016 doručením plné moci a to elektronicky, či osobně.“ Kdo však v případě využití služeb poradce nese odpovědnost za případné chyby?

Kdo má zodpovědnost za

Chybně vyplněné přiznání

Nespornou výhodou využití služeb poradce je, že poplatníkům ve většině případů nehrozí sankce za chybně vyplněné přiznání. „Přenesení zodpovědnosti za chybně vyplněné daňové přiznání na poradce je úlevou pro každého poplatníka. V případě chyby, která povede k vyměření sankcí, totiž může po poradci vyžadovat náhradu této sankce. Pro tyto situace musí mít každý daňový poradce sjednané pojištění profesní odpovědnosti,“ uvádí Kleinová. Zároveň však upozorňuje, že míra zodpovědnosti se odvíjí od rozsahu zapojení poradce do přípravy podkladů. Jeho činnost se totiž odlišuje podle šíře zpracování podkladů. Buď se jedná o pouhé vyplnění formuláře, na základě klientem dodaných podkladů, jejichž správnost neověřuje, nebo provádí kontrolu veškerých dodaných materiálů. „V případě, že by chyba v daňovém přiznání plynula z nedostatků v připravených podkladech, má v prvním případě odpovědnost poplatník, v druhém případě pak daňový poradce. I proto je nesmírně důležité postup a rozsah práce ošetřit smluvně,“ dodává Kleinová.

 

Pozdě odevzdané daňové přiznání

Obdobná situace jako v případě chybně vyplněného přiznání nastává i při jeho pozdním odevzdání. „V případě, že dojde k pochybení na straně poradce, může po něm klient požadovat úhradu sankcí za prodlení. Nicméně pokud k opoždění dojde kvůli tomu, že poplatník včas nedodal veškeré potřebné podklady, zodpovědnost nese on sám,“ uvádí Kleinová.

Platbu daně

V případě platby daně je tomu však jinak. „Daň by měla být na účet příslušného finančního úřadu připsána nejpozději 1. července a hradí ji sám poplatník. Jestliže nestihne daň uhradit včas, ani chybu napravit v průběhu následujících pěti pracovních dní, letos do 12. července, začínají mu naskakovat úroky. Je tedy důležité uvědomit si, že za úhradu daně nenese zodpovědnost poradce, ale klient,“ upozorňuje Andrea Kleinová. Pozor by si měli dát poplatníci i na zaplacení správné výše daně.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.