Speciál: Daňové přiznání 2015

Návod na daňové přiznání 2015 pro fyzické osoby (OSVČ)

Také nevěříte všemožným interaktivním formulářům a kalkulačkám daňového přiznání a raději si necháte každé číslo projít sami pod rukama? Pokud ano, pak následujte náš kompletní návod na vyplnění daňového přiznání za rok 2014 ušitý vám na míru.

Daňové přiznání FO 2015

Musíte vůbec přiznání v roce 2015 podávat?

Kdo musí podat daňové přiznání za rok 2014

Pokud jste v roce 2014 (stačí i část roku) podnikali, tj. měli jste příjmy z podnikání (i z vedlejší SVČ) a tyto přesáhly výši 15 tis. Kč (pozor, jde o hrubé příjmy bez odpočtu výdajů), pak jste povinni v roce 2015 daňové přiznání podat.

Stejná je situace v případě, že jste měli příjmy ze závislé činnosti (plat zaměstnance), z pronájmu nebo podílů na zisku. Podrobný výčet příjmů, které podléhají dani z příjmů FO

 

Kdo nemusí podat daňové přiznání za rok 2014

Pokud jste zaměstnaní a souběžně podnikáte a máte vedle příjmů ze zaměstnání vedlejší příjmy z podnikání, pronájmu nebo příležitostné příjmy (tj. příjmy podle § 7 až 10 ZDP) nižší než 6 tis. Kč, pak daňové přiznání v roce 2015 podávat nemusíte.

Daňové přiznání letos nemusí podávat ani zaměstnanci, kteří mají jedno zaměstnání, osoby s příležitostnými příjmy (pakliže nepřesahují výši 30 tis. Kč) a osoby s příjmy osvobozenými od daně z příjmu. Přečtete si podrobnější objasnění toho, kdo musí a kdo nemusí podat v roce 2015 daňové přiznání k dani z příjmů FO

Do kdy musíte podat daňové přiznání v roce 2015

Přiznání k dani z příjmů FO za rok 2014 musíte podat nejpozději do 1. dubna 2015.

Pokud vám daňové přiznání zpracovává daňový poradce, nebo máte povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem (jste PO), lhůta pro odevzdání daňového přiznání za rok 2014 se prodlužuje do 1. července 2015. Pro odklad podání daňového přiznání na 1. července 2015 musíte včas (nejpozději do 1. dubna 2015) předložit svému finančnímu úřadu zplnomocnění pro daňového poradce, který vaše daňové přiznání zpracuje.

 

Vyberte si způsob podání daňového přiznání za rok 2014

Pro podání daňového přiznání FO za rok 2014 existují v zásadě dvě možnosti. Buď formulář vyplníte ručně (nebo elektronicky na počítači) a doručíte jej na váš Finanční úřad osobně nebo poštou, anebo jej podáte elektronicky.

Tiskopis k ručnímu vyplnění

Tiskopisy daňového přiznání za rok 2014 si můžete vyzvednout osobně na vašem finančním úřadě nebo si je v pohodlí domova stáhnout do vašeho počítače k tisku.

Tiskopis najdete zde ke stažení: Přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2014

Vyplněný tiskopis odnesete na váš finanční úřad, případně jej tam odešlete poštou. V případě využití pošty, je vhodné zásilku poslat doporučeně – podací lístek potom slouží jako doklad o odeslání.

Formulář k elektronickému vyplnění

Ministerstvo financí ČR vydalo pro rok 2014 oficiální elektronický formulář daňového přiznání, který je k vyplnění na této stránce Daňového portálu MFin.

Vyplněný elektronický formulář je možné podat dvěma způsoby:

 • vytisknout a osobně nebo poštou doručit na finanční úřad, nebo
 • podat elektronicky. Pro elektronické podání však musíte mít zřízen elektronický podpis nebo datovou schránku.

 

Postup vyplnění daňového přiznání F0 za rok 2014

Připravte si tiskopis daňového přiznání FO za rok 2014, případně si najeďte na stránku s elektronickým formulářem daňového přiznání.

1 Vyplnění 1. strany daňového přiznání za rok 2014 (DAP)

Na první straně vyplňte osobní údaje. Dejte si na 1. straně pozor na:

 • místo finančního úřadu dle vašeho místa podnikání nebo sídla firmy (seznam finančních úřadů),
 • daňové identifikační číslo vyplňujete pouze tehdy, bylo-li vám finančním úřadem DIČ přiděleno,
 • typ daňového přiznání – do 1. dubna 2015 se podává řádné daňové přiznání,
 • řádek 04 se v případě podání řádného DAP se nevyplňujte,
 • v řádku 05 vyznačte, pokud využíváte služeb daňového poradce (pokud ano, lhůta pro odevzdání daňového přiznání za rok 2014 se prodlužuje do pondělí 1. července 2015)
 • zákonnou povinnost ověřit účetnictví auditorem pravděpodobně nemáte – vztahuje se pouze na vymezené subjekty či obory podnikání,
 • přiznání je za zdaňovací období roku 2014, kolonky pro části roku ponechte volné,
 • číslo pasu na řádek 11 a kód státu na ř. 29 vyplňují pouze cizinci a daňový nerezidenti,
 • řádek 29a, tj.výši celosvětových příjmů, se většiny českých podnikatelů netýká – vyplňují jej pouze ti kdo, mají příjmy ze zdrojů v zahraničí nebo nemají povinnost danit všechny příjmy v České republice (tzn. jsou daňovými nerezidenty).

logolink opvk

Tento materiál vznikl za podpory Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Zdeněk 2 Návod nezmiňuje řádek 201a, který je v tomto roce zaveden poprvé. Za jakých okolností vyplňuji pouze řádek 201, kdy 201a a kdy oba dva? Děkuji
26.2.2015 17:21 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, info najdete v pokynech, které jsou součástí přílohy:
ř. 201 Příjmy podle § 9 zákona – uveďte na ř. 201 příjmy z nájmu evidované podle § 9 odst. 6 zákona v záznamech o příjmech a výdajích, případně v účetnictví.
ř. 201a Příjmy podle § 9 zákona pouze z nájmu nemovitých věcí – na ř. 201a uveďte POUZE příjmy z nájmu nemovitých věcí evidované podle § 9 odst. 6 zákona v záznamech o příjmech a výdajích, případně v účetnictví.
27.2.2015 07:33 | Odpovědět
Pavel... Dobry den, prosim o upresneni a objasneni. Vyplnuji priznani za pritelkyni, ktera pronajima svuj byt. Castku za najem mam napsat na radek 201 nebo na 201a?
2.3.2015 19:13 | Odpovědět

Staňte se členem Klubu Můj iPodnikatel

Pomůže vám vydělávat peníze podnikáním!

S klubem Můj iPodnikatel:

Nápady na podnikání

 

Najdete nápad na své podnikání

Vyberete si z více než 200 předpřipravených nápadů, které fungují. A rovnou si v online aplikaci vytvoříte podnikatelský plán a spočítáte, jestli se vám podnikání vyplatí.

Informace pro podnikatele

 

Budete při podnikání vždy v obraze

Poznáte nejčastější chyby při podnikání, abyste se jim mohli vyhnout. Inspirujete se příběhem začínajícího podnikatele. Načerpáte informace z online kurzů a e-booků ke stažení.

Podnikatel prosperuje

 

Dáte svému podnikání drive

Poradíte se se zkušenými poradci. Navážete nové kontakty s lidmi, kteří řeší stejné věci jako vy. Získáte zvýhodněné nabídky užitečných služeb pro vaše podnikání.

 

Řekněte mi o klubu víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Zavolejte nám nebo nám napište e-mail.

Telefon: +420 577 210 729
E-mail: info@ipodnikatel.cz

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.