
Videa s e-booky
5 videí ukáže, jak při podnikání nechybovat. Přestaňte dělat chyby, kvůli kterým proděláváte!
Jste zaměstnanci a zároveň podnikáte, respektive bylo tomu tak v roce 2016? Pak se vás může týkat povinnost podat daňové přiznání. Přinášíme vám krokový návod, podle kterého zvládnete vyplnit daňové přiznání 2017 sami.
Pokud se prozatím neorientujete v problematice daní z příjmů FO, doporučuje vám si nejdříve prostudovat Základní informace o dani z příjmů FO. Daňové přiznání za rok 2016 se vám pak bude snáze vyplňovat.
Pokud jste v roce 2016 podnikali při zaměstnání nebo jste měli k zaměstnání i příjmy z pronájmu nebo příležitostné příjmy (platí to pro všechny příjmy podle § 7 až 10 ZDP), které byly za rok 2016 vyšší než 6 tis. Kč (jde o hrubé příjmy bez odečtených výdajů), daňové přiznání v roce 2017 musíte podat.
Naopak, pokud váš vedlejší příjem nedosahuje částky 6 tis. Kč, pak se vás povinnost podat daňové přiznání netýká.
Podrobnější informace o tom, kdo musí a nemusí podávat daňové přiznání v roce 2017
Zaměstnanci, kteří jsou zároveň OSVČ (vedlejšími) musí podat daňové přiznání na všechny své příjmy za rok 2016, tj. jak příjmy ze zaměstnání (zákon o nich hovoří jako o příjmech ze závislé činnosti a funkčních požitků), tak ty plynoucí ze samostatné výdělečné činnosti.
Nejdříve požádejte svého zaměstnavatele, aby vám vydal Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2016.
Potvrzení o zdanitelných příjmech je ve vašem případě nutným podkladem pro vyplnění daňového přiznání. Pro zdaňovací období 2016 je v platnosti tento vzor tiskopisu Potvrzení o zdanitelných příjmech.
To, že budete muset v daňovém přiznání 2017 uvést všechny své příjmy, včetně těch ze zaměstnání, neznamená, že se o ně zvýší vaše daň z příjmů – daň za vás zaměstnavatel odvedl zálohově, čímž byla tato část příjmů zdaněna.
Pro vyúčtování příjmů ze zaměstnání i podnikání si připravte tiskopis Přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2016.
Tiskopis najdete zde ke stažení: Přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2016
První strana daňového přiznání je pro všechny poplatníky společná.
Pokud máte u některých řádků na první straně nejasnosti, postupujte podle návodu na vyplnění 1. strany daňového přiznání za rok 2016 (Krok č. 1)
Na této straně se vyplňuje základ daně z příjmů FO. Klíčový je pro vás první odstavec, který se týká příjmů ze zaměstnání, tj. příjmů ze závislé činnosti a z funkčních požitků.
V této části daňového přiznání využijete údaje z Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2016, o které jste si požádali svého zaměstnavatele. Najdete v něm všechny nezbytné údaje pro vyplnění této části přiznání.
V tuto chvíli je třeba mít připravenu Přílohu č. 1, která slouží k výpočtu základu daně z příjmů z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti, tj. příjmů uvedených pod § 7 ZDP.
Příloha č. 1 daňového přiznání je ke stažení zde: Příloha č. 1 daňového přiznání FO za rok 2016
Na této příloze je třeba označit, jakým způsobem budete u vašich příjmů z podnikání z roku 2016 uplatňovat výdaje.
Nejjednodušším způsobem, jak uplatnit výdaje za vedlejší příjmy je výdajový paušál.
Pomocí výdajového paušálu vypočtěte váš základ daně z vedlejšího příjmu z podnikání za rok 2016. Vyberte výdajový paušál dle druhu vašeho podnikání a z vašich příjmů vypočítejte toto procento. Získáte tak výdaje a ty už jen odečtete od vašich příjmů. Výsledek je základ daně z vašich vedlejších příjmů z podnikání.
Podrobněji o výdajových paušálech 2016 a příklad výpočtu základu daně pomocí výdajového paušálu.
Pro podrobný postup vyplnění Přílohy č. 1 a dalších částí daňového přiznání se přesuňte zpět do článku, kde je popsán návod na daňové přiznání za rok 2016 (Krok č. 3)
Tento materiál vznikl za podpory Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.
Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.
Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.
Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.
Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.
Jsme vám všude nablízku.
jak mění postup skutečnost, že stále studuji na VŠ (normální denní studium)
v lednu a únoru roku 2015 jsem byla OSVČ - hlavní výdělečná činnost, od března jsem však zaměstnaná a živnost mám od března pozastavenou. Bude za mě podávat daňové přiznání zaměstnavatel, nebo musím sama?
Děkuji.